Türkiye’de startup ekosistemi ivme kazanıyor, küresel piyasaları hedefliyor

Türkiye’de startup ekosistemi ivme kazanıyor, küresel piyasaları hedefliyor

Türkiye'de oyundan fintech’e kadar farklı alanlardaki startuplar, son yıllarda hızla gelişen bir yatırım ekosisteminde başarı kazanırken ülkenin bir girişimcilik merkezi olma isteğini de artırdı.

ODTÜ’deki teknoloji parkında faaliyet gösteren iki oyun yazılımı şirketinin kurucuları, devlet teşviklerinin itici bir güç oluşturduğunu belirterek Türk girişimlerinin geleceği konusunda iyimser olduklarını dile getirdi.

Software Kingdom CEO'su Fırat Erciş, "Türkiye dinamik bir genç nüfusa sahip ve pek çok girişim gençler tarafından yaratılıyor. Tek bir bilgisayar, bir şirket kurmak için yeterli." dedi.

Türk hükûmeti, 2024 yılının başından itibaren kamu yatırımlarının startup ekosistemi üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmak için bir finansman mekanizması başlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, küresel holdinglerin tekelleşmesi karşısında teknoloji alanında kendi kendine yeterlilik seviyesini artırmaya çalıştığını kaydetti.

Kacır, 2020'den 2023'e kadar yerli teknoloji girişimlerinin 4 milyar dolar yatırım aldığını, bunun da Türk ‘unicorn’ların ortaya çıkış sürecini hızlandırdığını belirtti.

Kacır, "Türkiye'de 100 bin teknoloji girişiminin doğmasını ve bunlardan 100'ünün değerinin 1 milyar doları aşarak 2030 yılına kadar unicorn olmasını sağlayacağız." dedi.

Teknoloji parkındaki bir diğer girişim olan Gamegine'in kurucu ortağı Umut Efiloğlu, "Türk yazılım tasarımcıları dünya standartlarında. Küresel pazara girmek isteyen bir şirket için yüksek vasıflı programcı ve tasarımcıların varlığı şart. Bu nedenle son yıllarda bu kadar çok Türk unicorn ortaya çıktı." diye konuştu.

Fırat Erciş, kötü durumdaki ekonomi nedeniyle beyin göçünün endişe verici olduğunu ifade etti.

Diğer yandan, teknoloji yazarı Serkan Ünsal, Türkiye'nin 2024 yılının ilk 5 ayında fintech yatırımlarında dünyada 15'inci, Avrupa'da ise 7'nci sırada yer aldığını, doğru ivme kazanıldığı takdirde ülkenin listede üst sıralara çıkabileceğini söyledi.