Malezya, Türkiye’den 3 savaş gemisi satın alıyor

Malezya, Türkiye’den 3 savaş gemisi satın alıyor

Ankara'da yapılan resmî duyuruya göre, Türk Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) şirketi, Malezya Deniz Kuvvetleri için üç adet İkinci Seri Kıyı Görev Gemisi inşa etme sözleşmesini kazandı.

Bu plan kapsamında, Türk Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) şirketinin, Malezya Deniz Kuvvetleri için üç adet Kıyı Görev Gemisi inşa etmesi üç buçuk yıl sürecek.

Şu anda Türkiye'ye resmî bir ziyarette bulunan Savunma Bakanı Datuk Seri Mohd Halid Nordin, anlaşmanın imza törenine katıldı.

Bu, Malezya'nın Türkiye'den savaş gemisi satın almak konusunda bir ilk olmak ile beraber tarihî bir öneme de sahiptir.

Türkiye daha önce Malezya'ya "Ada" sınıfı korvetler teklif etmişti. "Ada" sınıfı korvetler, Türk Deniz Kuvvetleri'nin şu anki ana savaş gemilerinden biridir ve Türkiye'nin toplamda 4 "Ada" sınıfı korveti bulunmaktadır. Ayrıca, "Ada" sınıfı korvetlerin genel dış görünüm tasarımı, Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin Kıyı Savaş Gemisi ile oldukça benzerdir.

13 Mayıs 2024 tarihinde, "Ada" sınıfı korvet "Kınalıada" (TCSG 514) Pasir Gudang Limanı'na ziyarette bulundu.

Türkiye'nin Malezya Deniz Kuvvetleri'ne sunduğu 2. Seri Kıyı Görev Gemisi programına göre, bu gemi de "Ada" sınıfı korvet tasarımını temel alacak. Geminin uzunluğu 99.56 metre, deplasmanı 2500 ton, maksimum hızı 26 knot ve mürettebatı 111 kişi olacak.

Silah donanımı açısından, spesifik model henüz belirlenmemekle birlikte, gemiye gemilere karşı ve hava savunması için füzelerle donatılacak.

Bu nedenle, gelecekteki İkinci Seri Kıyı Görev Gemilerinin deniz kuvvetlerinin savaş kabiliyeti göz ardı edilmemelidir; sözleşmeye göre, üç gemi de Türkiye'de inşa edilecek.

Mohamad Khaled Nordin'in Türkiye ziyareti sırasında, Türk Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) ile Türk Aselsan Savunma Sanayi şirketlerini ziyaret ettiği de belirtiliyor.

Mohamad Khaled Nordin, Aselsan şirketinin entegre savunma sistemleri teknolojisi, radar, elektronik harp ve iletişim ve bilgi teknolojilerine odaklandığını; MKE’nin ise silah, mühimmat, roket, patlayıcı ve kimyasal maddelere odaklandığını söyledi.

Mohamad Khaled Nordin, “Savunma sanayimiz ile Türkiye arasındaki iş birlikleri açısından son derece önemli olan bu iki firmanın faaliyetleri hakkında bilgi alma ve tanıklık etme fırsatı buldum. Ayrıca Aselsan'ın fabrikasını ve MKE tarafından geliştirilen küçük silah mühimmatı fabrikasını da ziyaret etme fırsatı buldum,” dedi.

Bakanlığın şu anda yerli savunma sanayisi ile yabancı şirketler arasındaki ortak araştırma ve geliştirmenin yanı sıra teknoloji transferi gibi iş birliği fırsatlarını araştırdığını söyledi.