Ertuğrul Fırkateyni kalıntıları tarihi yer oldu

Ertuğrul Fırkateyni kalıntıları tarihi yer oldu

Japonya ve Türkiye’nin dostluğunun başlangıcı da olan, Meiji döneminde Kuşimoto açıklarında batan Türk savaş gemisi “Ertuğrul Fırkateyni” kazasının kalıntıları yeni ulusal tarihi yer olarak belirlendi.

Karar, Ulusal Kültür Konseyi tarafından 20 Kasım’da Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanına sunuldu.

Ulusal tarihi yer olarak belirlenen yer, Kushimoto’nun Kii Oshima ilçesine bağlı Kashino beldesindeki Kaşinozaki Deniz Feneri ve Türk savaş gemisi "Ertuğrul Fırkateyni" kazasının kalıntılarının bulunduğu alan oldu.

Bunlardan Kashinozaki Deniz Feneri, Japonya'nın 1897'de inşa edilen en eski taş deniz feneridir. Kaza sırasında denize atlayan mürettebatın deniz fenerinin ışığının yardımıyla kıyıya yüzdüğü, kayalıklara tırmandığı söyleniyor.

Ayrıca Ertuğrul'un çarpışarak mahsur kaldığı sığ kayalıklardaki "Gemi iskeleti" ve kurbanların uyuduğu "Kurban Mezarlığı" gibi kalıntılar, Japonya ile Türkiye arasındaki kültürün tarihini anlatan değerli kalıntılar olarak değerlendiriliyor.

Kuşimoto Eğitim Kurulu Başkanı Kohei Tamura, "Ülkenin tarihi alanlarından yararlanmak ve onları birçok kişiye tanıtmak için çaba göstermek istiyorum." dedi.