Cumhurbaşkanı: “Türkiye, kasım ayında Glasgow Zirvesi’nde Paris İklim Anlaşması‘nı onaylayacak”

Cumhurbaşkanı: “Türkiye, kasım ayında Glasgow Zirvesi’nde Paris İklim Anlaşması‘nı onaylayacak”

Cumhurbaşkanı pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin küresel olarak iklim değişikliğiyle mücadelede öncü bir rol üstleneceğini ve kasım ayında Glasgow Zirvesi’nden önce Paris İklim Anlaşması'nı onaylamaya hazır olduğunu söyledi. Başkent Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı kompleksinde yaklaşık üç saatlik bir kabine toplantısının ardından Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, "Paris Anlaşması'nın onay sürecini kasım ayında Glasgow'da yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi'nden önce tamamlamış olacağız." dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin 2015 yılında Paris Anlaşması'nın ilk imzacıları arasında olduğunu, ancak ülkenin yükümlülükler bölümündeki adaletsizliklere itirazı nedeniyle anlaşmanın parlamentoda onay sürecini başlatmadığını söyledi.

"Cumhurbaşkanı, "Son gelişmeler, ülkemize verilen taahhütler ve milli katkı beyanımız çerçevesinde önümüzdeki ay Meclis'in yeni yasama yılının başlamasıyla bu anlaşmayı onaylama kararı aldık." dedi.

“Yeşil kalkınma devriminin gerektirdiği yapısal dönüşümün rehberliğinde tüm orta ve uzun vadeli kalkınma programlarımızı hazırlayıp uygulayacağız.” diye ekledi.