Zonguldak’ta “habersiz masabaşı deprem tatbikatı” gerçekleştirildi

Zonguldak 'ta 6 Eylül 2019 Cuma günü “Habersiz masabaşı deprem tatbikatı” gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ tanıtımında duyurulan habersiz tatbikatlar kapsamında “Habersiz Masabaşı Deprem Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Bartın merkezli bir deprem senaryosu ile habersiz tatbikatın talimatını veren Vali Erdoğan Bektaş, talimat sonrası gerçekleştirilen Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısına da başkanlık etti. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) il planından sorumlu hizmet gruplarının intikal ve operasyon becerilerinin sınandığı tatbikat çerçevesinde düzenlenen toplantıya Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra; AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan ile İlimiz Koordinasyon üyeleri katıldı.

Tatbikat da, Zonguldak'ta meydana gelebilecek herhangi bir depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini işaret eden Vali Erdoğan BEKTAŞ “AFAD Başkan Yardımcısı Sayın Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Sayın Abdulkadir Tezcan’ın da katılımıyla habersiz deprem tatbikatı gerçekleştirdik.

Şehrin afet müdahalesine hazırlık kapasitesi, yetenekleri ve becerilerinin imtihan edilmesi bakımından bu tatbikat çok büyük bir önem taşımaktadır. Depremin ya da afetin ne zaman geleceğini bilemeyiz. Afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan hizmetlere göre oluşturulan ve Yerel Düzey Afet Müdahale Planında bulunan Hizmet Gruplarının, görev ve sorumlulukları çerçevesinde afetin yönetileceği noktaya intikal sürelerini görmüş olduk” dedi.

Vali Bektaş ayrıca, Zonguldak'ta önümüzdeki dönemlerde İl bazında bu tatbikatların devam edileceğini, bu habersiz tatbikatlarla birlikte afetlere daha hızlı ve etkili müdahale edileceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.