UNESCO Dünya Mirası Çalıştayı yapıldı

UNESCO Dünya Mirası Çalıştayı yapıldı

Midyat ilçesinde kilise ve manastırları UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması için yürütülen çalışmalar kapsamında çalıştay düzenlendi.

Bu kapsamda Midyat Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen çalıştayın üçüncüsü yapıldı.

Çalıştaya, Mardin Kültür ve Turizm İl Müdürü Ayhan Gök, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, Artuklu, Savur Belediyesi’nden yetkililer ve konusunda uzman Akademisyenler katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmalarının ardından, Alan Yönetim Planı, projenin aşamaları ve alan yönetim planı sunumunu gerçekleştirildi.

2020 yılında başvuru çalışmalarına başlamış, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine eklenen Mor Sobo Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi (Yoldath Aloho), Deyrulzafaran Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Mor Abai Manastırı, Mor Loozor Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Quryaqos Kilisesi ve Mor Azozo Kilisesi'nin geçici listeye kabul edilmişti.

Çalıştay 2 Gün sürdü.* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.