Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, ‘‘Türkiye 2023 Zirvesi’ne katılarak konuşma yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, ‘‘Türkiye 2023 Zirvesi’ne katılarak konuşma yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin Vizyon Projeleri Paneli'ne katıldı.

Burada yaptığı konuşmada 20 yılda yapılan projeleri anlatan Karaismailoğlu, "2053'e kadar 197.9 milyar Dolar yatırım yapacağız" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin Vizyon Projeleri Paneli'ne katıldı. Bakan Karaismailoğlu, son 20 yılda yapılan yatırımları anlattı. Bakan Karaismailoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "20 yıl önce Türkiye'de 8,5 milyon araç vardı, şu an 26 milyon araç var. Seyahat süreleri kısaldı, tasarruflar arttı. İhracat arttı, turizm arttı. Hepsi kaliteli altyapıyla oldu. Geçen yıl dünyanın en büyük projelerinden biri Türksat 5A ve 5B'yi uzaya fırlattık, Haziran'da devreye aldık, dünyaya hizmet vermeye başladı. Gaziantep Havalimanı'nın terminallerini hayata geçirdik. Pirinkayalar Tüneli'ni açtık. Konya-Karaman'a geçtik. Ankara-İstanbul, İstanbul-Konya hızlı trene kavuşmuştu. Niğde, Mersin inşaatları devam ediyor. Ankara-Sivas'ı hizmete açacağız. 4500 km hızlı tren yatırımımız devam ediyoruz. 11.5 km yolu 5 km'ye düşüren Zonguldak Kilimli tünellerini açtık. Kandıra yolunun 11 kilometrelik kısmını açtık. Dünyanın enleri projesi. Yıllar önce Bolu Dağı tüneli efsanesi vardır. 17 yıl bitmeyen bir proje. 17 yıl vatandaş projeyi kullanmadığı için çektiği sıkıntılar. Türkiye ekonomisine zararı 400 milyon dolardır. Daha fazla akaryakıt, zaman, kaza oldu. Çanakkale Köprüsü'nün erken bitirilmesinin katısı yıllık 410 milyon eurodur. 2053'e kadar 197.9 milyar Dolar yatırım yapacağız.

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.