Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Çamlıca Kulesi’ni ziyaret edenlerin sayısının 1 milyon 36 bini geçtiğini bildirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Çamlıca Kulesi’ni ziyaret edenlerin sayısının 1 milyon 36 bini geçtiğini bildirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada; Çamlıca Kulesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldığını anımsattı.

1 Haziran 2021’den itibaren de ziyaretçi kabul etmeye başladığını ifade eden Karaismailoğlu, Kule’nin hizmete girdiği günden bu yana yerli ve yabancı tüm turistlerin ilgi odağı haline geldiğini belirtti.

Açıldığı tarihte salgının etkilerine rağmen kulenin ziyaretçilerin ilgisini çektiğini aktaran Karaismailoğlu, “Açıldığı günden itibaren ise ağırladığımız ziyaretçi sayısı 1 milyon 36 bin 586’ya ulaştı. Ziyaretçiler ortalama 44 dakika kulede vakit geçirdi. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’u zirveden, 360 derecelik bir açıyla izlemek, ziyaretçilerimizin hafızalarında unutulmaz izler bırakıyor. Zaman geçtikçe ziyaretçi sayımızın daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

“Cazibe merkezi haline geldi”

Karaismailoğlu, Çamlıca Kulesi’nin şehrin ekonomisine ve turizmine de katkı sağladığını ve cazibe merkezi haline geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Uzunluğu 369 metre, deniz seviyesinden yüksekliği ise 587 metre olan ve bu özelliği ile Avrupa'nın en yüksek kulesi konumunda bulunan Çamlıca Kulesi'ne, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen yabancı turistler de büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca, dünyada ilk ve tek olarak 100 radyo kanalı birbirlerinin güçlerini kesmeden ve frekansları birbirine karışmadan yayın gerçekleştiriyorken, 17 televizyon kanalı da tek vericiden yüksek kaliteli yayın yapabiliyor. Çamlıca Kulesi hem görüntü kirliliğine hem de elektromanyetik kirliliğe neden olan 33 eski antenin kaldırılmasıyla da İstanbul’un siluetine önemli bir katkı sağladı.”

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.