Türkiye’nin denizdeki gözü göreve başladı

Türkiye’nin istihbarat faaliyetlerinde kullanacağı Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) Başkan Erdoğan’ın katıldığı törenle Tuzla Tersanesi’nden suya indirildi. Törende konuşan Başkan Erdoğan, savunma sanayiinde yerlileşmenin önemini anlattı.

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi Ufuk korveti suya indirildi. Ege ve Akdeniz’deki gelişmelerin bu tip adımların atılmasını mecburiyet haline getirdiğini belirten Başkan Erdoğan, “Sahada varlık göstermeyen masada kendine yer bulamaz” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan öncesinde mermi bile üretemeyen Türkiye, yine tarihi bir adım attı. Türkiye’nin istihbarat faaliyetlerinde kullanacağı Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) Başkan Erdoğan’ın katıldığı törenle Tuzla Tersanesi’nden suya indirildi. Törende konuşan Başkan Erdoğan, savunma sanayiinde yerlileşmenin önemini anlattı. Türk gemicilik sanayiinin 16 yılda önemli bir mesafe kat ettiğinin altını çizen Başkan Erdoğan, “Türkiye’yi diğer alanlarda olduğu gibi, gemi üretimi, tamiri alanında da dünyanın lider ülkelerinden biri yapacağız” dedi.

“Türkiye’nin Gören Gözü”

94.5 metre boyu, 45 günlük seyir imkânı ile Ufuk korvetinin alanında liderliğe soyunabilecek bir gemi olduğunun bilgisini paylaşan Erdoğan, “Gemi, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platforma sahiptir. Ufuk korveti; ülkemizin ilk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyor. Ufuk korvetimiz ağır iklim ve deniz şartlarında 45 gün boyunca kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğimize yönelik tehditleri anında tespit edebilecektir. Özellikle sinyal istihbaratının hayati önem kazandığı günümüz dünyasında Ufuk korvetinin çok büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Ufuk korveti, Türkiye’nin denizlerdeki gören gözü olacaktır” diye konuştu.

“365 Gün Operasyon”

Terörle mücadeledeki başarıda savunma sanayiindeki yerliliğin etki olduğunun tespitini yapan Erdoğan, terörle mücadele stratejisinin 2015’te değiştiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Suriye kaynaklı tehditlerle, Ege ve Karadeniz’deki gelişmeler sonrasında bu ihtiyaç çok daha acil hale gelmiştir. Her zaman ifade ettiğim gibi sahada varlık göstermeyen masada kendine yer bulamaz. Şayet bugün PKK terör örgütü tarihinin en büyük hezimetini yaşıyorsa, bunun sebebi terörle mücadelemizin kendi imkânlarımızla yürütülmesidir. Bir önemli sebep de ülkemizin 30 yıllık terörle mücadelesinde yaşanan köklü paradigma değişimidir. 2015’ten itibaren; terörü kaynağında yok etme ve kesintisiz operasyon stratejisine geçtik. Daha önce operasyonlar yılın belli dönemlerinde yapılırken, yeni stratejiyle yaz-kış demeden 365 gün boyunca operasyonlar gerçekleştirerek teröristlere nefes aldırmıyor.”

“Teröre Silah Türkiye’ye Zorluk”

“Türkiye’nin silah ve teçhizat konusunda dışa bağımlılık yüzünden çok acı çektiğini, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda uygulanan ambargoların unutulmadığını kaydeden Başkan Erdoğan, şu tespitleri yaptı: “Bugün bile müttefiklerimizle yaşadığımız en ufak bir anlaşmazlıkta silah alım anlaşmalarını gündeme taşıdıklarını görüyoruz. Bölgemizdeki despotları silah ve mühimmata boğanlar konu ülkemiz olunca kırk dereden su getiriyor. Dünyanın en eli kanlı teröristlerine silah verenler, mesele Türkiye olunca engeller çıkarıyorlar. DEAŞ’tan PKK’ya kadar Müslümanlar’ın kanını döken bütün terör örgütlerinin elinde batılı ülkeler mahreçli silahlar var. Suriye’nin kuzeyinde etnik temizlik faaliyeti yürüten YPG’nin elinde müttefiklerimizin bombaları, silahları var. Türkiye’nin eli kolu bağlı şekilde beklemesi mümkün değildir. Tarih ders almayanlar için tekerrür eder.”

“Fabrika Satılmıyor”

Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Tank palet fabrikası ile ilgili iddialarına da sert cevap verdi. Fabrika’nın satılmasının söz konusu olmadığının vurgulayan Erdoğan, durumu şöyle özetledi: “Fabrika devlete aittir. Fabrikada çalışan kardeşlerimizin özlük haklarında da hiçbir gerileme yaşanmayacaktır. Arazideki her türlü taşınmazın mülkiyeti devlete aittir. Alımı yapan firma; yüzde 50’si Katar, yüzde 50’si Türkiye ortaklığı olan bir firmadır. 40-50 milyon dolarlık yatırım yapılmak suretiyle bu fabrika elden geçirilecektir. Fabrikayı çok daha güçlü ve verimli hale getireceklerdir.” Çevre binalar inceleniyor Erdoğan, hastane çıkışında da kısa bir açıklama yaptı. Çöken binanın 3 katlı olması gerekirken 8 katlı inşa edildiğinin bilgisini paylaşan Başkan Erdoğan, çevre binalarında incelendiğine dikkat çekerek, “Bundan sonraki süreçte iktidarımızın kentsel dönüşüm, değişim diye ortaya koyduğu teze, milletçe de sahip çıkmamız lazım. Çöken binanın sadece yanındaki değil, civardaki bütün binalar tek tek inceleniyor. Açık söylüyorum net söylüyorum buralarda oturulması uygun değildir kanaati oluştuğunda kentsel dönüşüm uygulanacaktır. Bundan sonra ne biz ağlayalım ne başkası ağlasın” ifadelerini kullandı.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.