Türkiye Kültür Yolu Festivali Samsun’da sürüyor

Türkiye Kültür Yolu Festivali Samsun’da sürüyor

Türkiye Kültür Yolu Festivali, Samsun’da kültür ve sanatın birleştirici gücünü bir kez daha gözler önüne serdi. Festival boyunca devam edecek etkinlikler, katılımcılara eşsiz bir kültürel deneyim sunmaya devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Samsun’da düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali, üçüncü gününde birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu. Tütün İskelesi’nde “Yaşayan Miras Ustaları” ile söyleşi gerçekleştirilirken, Saathane Meydanı’nda Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın “Muhabbet Kapısı” programı Samsunlularla buluştu.

Yaşayan miras ustaları Samsun Kültür Yolu’nda

Geleneksel sanatlar ve zanaat alanında faaliyet gösteren Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği (ANELSANDER), Samsun Kültür Yolu Festivali'nde ustalarla söyleşiler ve el sanatları sergileri düzenledi. Festival ziyaretçileri, farklı coğrafyalardan gelen zanaatkârların eserlerini görme ve el sanatlarını deneyimleme fırsatı buldu. Tütün İskelesi Festival Alanı’nda Türkiye’nin farklı bölgelerinden ustalarla yapılan söyleşiler, kadim Anadolu kültürünün değerlerini ve zanaata adanmış hikâyeleri katılımcılarla paylaştı.

Müzik dolu anlar

Samsun Müzesi Konferans Salonu’nda W.A. Mozart konseri gerçekleşirken, Samsun Atatürk Kültür Merkezi Zehra Yıldız Sahnesi’nde “Yıldıray Çınar Anısına Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu” konseri düzenlendi. Saathane Meydanı’nda ise Grup Genç, Samsunlulara müzik dolu saatler yaşattı. Sanatseverler için Samsun Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Sahnesi’nde “Yüzleşme” ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde “Ay Tedirginliği” adlı tiyatro oyunları sahnelendi.

Çocuk Köyü’nde eğlence

Doğupark’ta kurulan “Çocuk Köyü” gün boyunca çeşitli aktiviteler, atölye çalışmaları, sahne gösterileri ve tiyatrolara ev sahipliği yaptı. Teleskoplar ile Gökyüzünün Keşfi, Planetaryum: Uzayın Keşfi, Çocuklar için Bilim Atölyeleri gibi etkinlikler çocuklarla buluştu. Ayrıca ünlü yazar Koray Avcı Çakman, “Dere Tepe Efsane” kitabı ile çocuklarla bir araya gelerek söyleşi ve imza töreni gerçekleştirdi.

Engelsiz sinema ve müze ziyaretleri

Engelsiz Sinema etkinliği kapsamında Atatürk 1 filmi gösterildi. Gazi Müzesi, Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesi ile Panorama Samsun Dijital Gösterim Merkezi de festival katılımcıları tarafından ziyaret edildi. Festival kapsamında düzenlenen atölye çalışmaları da yoğun ilgi gördü. Samsun Atatürk Kültür Merkezi Galeri’de “Aslıhan Turna ile Açık Alevde Cam Şekillendirme”, Tütün İskelesi’nde “Bir İlmek de Sen At (Kilim Dokuma Atölyesi)” gibi etkinliklerin yanı sıra, seramik, tahta baskı-ebru-çiçek tanzim atölyeleri gerçekleştirildi.* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.