Türk Kızılayı, Suriye’de 600 bin savaş mağdurunu giydirdi

Türk Kızılayı, Suriye’de 600 bin savaş mağdurunu giydirdi

Türk Kızılayı, Suriye'de açtığı 6 tane Sevgi Butiği Mağazası'nda 600 binin üzerinde savaş mağduruna, 3 milyon kıyafet dağıtımı yaptı.

Suriye’de iç savaş başlamadan önce 1.4 milyon kişinin yaşadığı İdlib kentinin nüfusu, 2011 yılından beri süren Rusya destekli Esad rejimi saldırılarından kaçarak kente sığınanlar nedeniyle 4.5 milyona ulaştı. Esad rejiminin, muhaliferin ve sivillerin son kalesi olan İdlib’in güneyine saldırılarını artırması nedeniyle son 1 yılda 950 bin kişi Türkiye sınırına yakın yerlere göç etti. 220 bin Suriyeli sınıra yakın tarım arazilerinde derme çatma çadırlarda ve kavurucu sıcakta zeytin ağaçlarının altında yaşarken, Hatay’ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Atme Çadır Kenti’nin nüfusu da 1 milyona yükseldi.

Savaş mağdurlarının gıda, barınma, eğitim, sağlık ihtiyaçlarını gidermek için büyük operasyonlar gerçekleştiren Türk Kızılayı, İdlib, Afrin, Azez, El Bab ve Cerablus kentlerinde bulunan 6 tane Sevgi Butiği ile Suriyelilerin giyecek ihtiyacını da karşılıyor. Kamp ve yetimhanelerde kalan aileler ile kendilerine başvuran ihtiyaç sahiplerini tespit edip hediye çeki dağıtan Türk Kızılayı, savaş mağdurlarının butiklerde beğendikleri kullanılmamış ürünleri ücretsiz alabilmelerini sağlıyor. Sevgi Butiklerinde tüm tarzlarda kadın, erkek, çocuk giyim malzemeleri bulunuyor.

“Psikososyal destek veriyoruz”

Türk Kızılayı Suriye Sınır Yardımları Yöneticisi Hakan Sarı, 6 butik vasıtasıyla 600 binin üzerinde ihtiyaç sahibine 3 milyon parçadan fazla kıyafet dağıtımı yaptıklarını belirterek, “Burada en önemsediğimiz nokta, insanlara seçme hakkı sunarak psikososyal destek vermiş oluyoruz. Kendilerine verdiğimiz çekler sayesinde istedikleri, beğendikleri ürünleri teslim alabiliyorlar” dedi. DHA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.