Türk Kızılayı ‘İdlib’teki kara bulutları iyiliğin gücü ile dağıt’ kampanyası başlattı

Türk Kızılayı ‘İdlib’teki kara bulutları iyiliğin gücü ile dağıt’ kampanyası başlattı

Türk Kızılayı tarafından başlatılan İdlib’teki kara bulutları iyiliğin gücü ile dağıt kampanyasına destek her geçen gün çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Bu kapsamda Afyonkarahisar’lı iş adamları bir tır dolusu gıda ürününü Suriye’ye gönderdi. Afyonkarahisar’lı vatandaşlar ‘İdlib’teki kara bulutları iyiliğin gücü ile dağıt’ kampanyasına yardıma davet etti.

Yaşanan zulüm nedeniyle İdlib’in en önemli kentlerinin hayalet şehre döndüğü ve insanların aç kaldıklarını belirtildi. Rusya ve İran destekli Suriye rejim güçlerinin İdlib'e havadan ve karadan saldırması sonucunda bir ay içinde 280 bin evlerini terk etmek zorunda kaldı. Camiler, okullar, eski fabrikalar, boş inşaatlar insanla doldu. Türkiye sınırındaki güvenli bölgelere doğru gelen İdlibliler, çetin kış koşullarında yaşam savaşı vermeye başladı. Yağışlar yüzünden çadır kamplar çamur içinde kalırken, yiyecek ve ısınma sorunları da savaştan kaçan yüzbinlerce Suriyeli'nin belini büktü. Temiz olmayan ortamlarda yaşayan İdilliler'i bekleyen tehlike salgın hastalıklar. Öte yandan Türkiye'den STK'larsa bölgede insani yardım seferberliği başlattı. Suriye rejiminin İdlib'e yönelik artan saldırıları sonrası yüzbinlerce sivil zaten kapasitelerinin üzerinde sığınmacı bulunan kamplara ve bölgede bulunan zeytin ağaçlarının altında kurdukları derme çatma çadırlarda yaşamaya başladı.

“Zeytin ağaçlarının altında yaşamaya çalışıyorlar”

İdlib’teki insanlara bir destek’te Afyonkarahisar’lı iş adamlarından geldi. Hayırsever iş adamları tarafından başlatılan kampanya neticesinde bir tır gıda malzemesi toplandı. Toplanan gıda malzemesi gönderildi. Konu Hakkında açıklama yapan Türk Kızılay Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Fatih Okyar; Türkiye sınırında yaşanan olaylar 200 bin’den fazla kişinin göç etmesine neden oldu. Her şeylerini geride bırakıp canını kurtaran insanlar buldukları bir zeytin ağacının altında yaşamaya çalışıyor. Sarılacak battaniye, yiyecek ekmek bulamayan yüz binlerce insan dışarıdan gelecek yardımlara ihtiyaç duyuyor. Bu anlamda Kızılay ekipleri acil müdahalesiyle yaraları sarmaya çalışırken ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi, bebek bezi, battaniye, yatak seti, acil gıda kolisi, hijyen seti ulaştırmaya çalışıyor. Vatandaşlarımız her zaman olduğu gibi bu 2011 yılından bu yana en fazla yardım eden millet olarak tarihe geçmiştir ve bu insanları yeniden yardım ellerini uzatmaya çağırıyoruz. Gerçekten durumları içler acısı. Yüz binlerce insanları ülkemiz içerisine alma ihtimalimiz de çok zor. Acilen bu insanlara Suriye içerisinde Kızılay’ın oluşturacağı kamplarda desteklerimizi sağlamak zorundayız. Bu anlamda Türk Kızılay’ı ile İdlib’teki kara bulutları iyiliğin gücü ile dağıt kampanyası ile vatandaşlarımızdan destek istiyoruz. Türk Kızılay’ın başlatmış olduğu bu kampanya ile birlikte Afyonkarahisar’daki hayırsever işadamlarımız bizim çağrımıza destek vererek destekte bulundular. Gördüğünüz gibi bir tır dolusu unu Suriye’deki kardeşlerimize inşallah Kızılay aracılığı ile göndereceğiz” dedi.

“Türk Kızılayı burada da üzerine düşen görevi yerine getiriyor”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise; “Suriye’de gerçekten büyük bir katliam yaşanıyor, insanlık dramı var. Afet ve savaş bölgelerine koşan Türk Kızılay’ı burada da üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Özellikle Afyonkarahisar’daki hayırsever vatandaşlarımızın duyarsız kalmamalarından dolayı teşekkür ederim” dedi. Afyonkarahisar İl Genel Meclis (İGM) Başkanı Burhanettin Çoban da bir konuşma yaptı Çoban; “Komşumuz Suriye de yıllardır devam eden bir zulüm var. Biz buradaki hadiseye elimizden gelen katkıyı vermiş olsak ta dünyadan ilgi ve alaka yok. Ne varsa Türkiye’de var ne varsa Müslüman Türkler’de var. Ben bu vesile ile başta Cumhurbaşkanımıza ve destek veren vatandaşlara teşekkür ediyorum. İdlib’te gerçekten son aylarda zulüm arttı, ihtiyaçlar arttı. Gerçekten oradan aç, açıkta olan insanlar var, bizim bunlara duyarsız kalmamamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi. Son olarak konuşan Hayırsever İş adamı Haydar Kaya ise; “ Allah bu millete necip bir görev vermiş biz bu görevi layıkı ile taşıyalım. Ümmetin derdini dert edinen bir millet olalım inşallah” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk Taşkın

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.