Türk Kızılay psikologları, el işi atölyeleriyle “depremin izlerini” silmeye çalışıyor

Türk Kızılay psikologları, el işi atölyeleriyle “depremin izlerini” silmeye çalışıyor

Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta Türk Kızılay psikologları, 12 bin afetzedeye "psikolojik" destek sağladı.

Türk Kızılay psikologları, Kahramanmaraş'ta depremzedelere yönelik 4 merkezde, eğitim, grup çalışmaları, psikolojik ilk yardım ve atölye çalışmaları yürütüyor.

Psikologlar, depremzedelerle birebir görüşmeler de yapıyor.

Türk Kızılay Sosyal Destek Sorumlusu Psikolog Nesrin Ergün, AA muhabirine, Türk Kızılay Toplumsal Hizmet Merkezlerinde afetzedelere destek olmak amacıyla hizmet verdiklerini söyledi.

Depremden etkilenenlere yönelik el işi atölyeleri de kurduklarını anlatan Ergün, bugüne kadar 12 bin afetzedeye ulaştıklarını belirterek şöyle devam etti: "Uğraş terapisi adı altında farklı şeylerle uğraşarak aslında yaşadıkları durumları konuşabilmeleri için daha uygun ortamlar hazırlıyoruz. Böylece yaşadıkları zor durumlar hakkında konuşabiliyorlar, paylaşımlarda bulunuyorlar. Beraber birbirlerini anlayarak yaşadıkları durumun sadece kendilerine özgü değil de herkes tarafından yaşanabildiğini görüyorlar. Afetzedeler farklı aktivitelerle uğraşarak biraz daha normalleşmeye başlıyorlar, bu da onların 'psikososyal iyilik hallerine' katkı sağlıyor."

Zaman geçtikçe kişilerin kendilerinin ve duygularının farkına vardığını aktaran Ergün, ulaştıkları her kişideki olumlu değişimin Türk Kızılay ekipleri için değerli olduğunu vurguladı. AA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.