TİKA’dan Kırgızistan’daki görme ve işitme engelli çocuklara destek

TİKA'dan Kırgızistan'daki görme ve işitme engelli çocuklara destek TİKA, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te görme ve işitme engelli çocuklara yönelik yaratıcılık merkezi kurulmasına destek sağladı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te görme ve işitme engelli çocuklara yönelik yaratıcılık merkezi kurulmasına destek sağladı. TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğünün desteğiyle başkent Bişkek'e bağlı Oktyabr ilçesi Kök-Jar semtinde görme ve işitme engelli ailelerin kaldığı apartmanın yanında faaliyet gösteren Ulusal Görme ve İşitme Derneği bünyesindeki çocuk eğitim merkezindeki odalara tadilat yapıldı. Tadilatın ardından engelli çocuklar için çocuk yaratıcılık merkezi kuruldu.

Merkezin mobilya ihtiyacını gideren TİKA ayrıca bilgisayar, yazıcı, fotoğraf makinesi, müzik aleti, ses sistemleri, mikrofonlar, farklı beden milli kıyafetler, ısıtıcı soba, şofben, satranç ve dama takımları, jimnastik kilimler ve kırtasiye malzemesi hibe etti.

Törene Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat'ın eşi Vasilika Fırat, TİKA Koordinatörü Ali Muslu, Oktyabr Kaymakamı Valeriy Sitnikov, Kırgızistan Görme ve İşitme Engelliler Derneği Başkanı Marat Taşbayev, aileler ve çocuklar katıldı.

Muslu ise TİKA'nın 1992 yılından bu yana Kırgızistan'da faaliyet yürüttüklerini hatırlatarak, "Görme ve işitme engelli ailelerin çocuklarına eğitim desteği sağlayacak sanatsal faaliyetler ve yeteneklerini geliştirecek bir merkezin açılmasına destekte bulunduk. Çocuklar okul sonrası bu merkeze gelerek farklı yeteneklerini keşfedecekler veya geliştireceklerdir." dedi.

Görme ve İşitme Engelliler Derneği Eğitim Merkezi Yöneticisi Şahrizada Askarova da merkezin kurulmasına destek veren herkese teşekkür ederek, "Çocuklarımız burada ücretsiz eğitim alarak yeteneklerini geliştirecekler." diye konuştu.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.