TİKA, Tunus’taki bir hastaneye mobil hemodiyaliz ünitesi hibe etti

TİKA, Tunus’taki bir hastaneye mobil hemodiyaliz ünitesi hibe etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tunus Koordinatörlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mednin Habib Burgiba Üniversite Hastanesinin talebi doğrultusunda, bir hemodiyaliz makinası ve bir mini su arıtma istasyonundan oluşan mobil hemodiyaliz ünitesi hastane yetkililerine teslim edildi.

Açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve diğer sebepler nedeniyle izole edilmesi gereken, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören böbrek yetmezliği hastalarının kentteki en büyük hastane olan Habib Burgiba Üniversite Hastanesi'nde yoğun bakım servisi ile hemodiyaliz servisinin birbirine uzak olması nedeniyle sıkıntı çektiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, hemodiyaliz hizmeti sağlanamadığı için hastaların genellikle Sfakes, Tunus gibi büyük şehirlerdeki hastanelere nakledilmeleri gerektiği kaydedildi. AA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.