Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen 33. Ahilik Haftası törenine katıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen 33. Ahilik Haftası törenine katıldı

Ahilik Haftası Kutlamaları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ahilik Mesajı okundu. Programa katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Güzel şehir Kırşehir'de bulunmaktan, Ahilik Haftası'nın getirdiği güzel duyguları Kırşehirlilerle paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ahilik Haftası'nın Kırşehir'in kültürel zenginliğine yakışır bir şekilde kutlandığını görmenin kendisini mutlu ettiğini ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ahilik Haftası etkinliklerinde 800 yıllık geleneğimizi yaşıyoruz, yâd ediyor ve yaşatıyoruz. Gelecek nesillere de bu geleneği aktarma gayretindeyiz. Ahilik geleneğimiz her şeyden önce Türk-İslam tarihi ve Türklerin Anadolu'ya yerleşmesinde önemli bir yere sahiptir. Ahilik teşkilatı, ekonomik faaliyetlerinin yanı sıra Atalarımızın Anadolu'yu kalıcı bir yurt haline getirmesinde etkili olmuştur. Ahilik bunun en güzel yapı taşlarından birisidir.” dedi. Vali İbrahim Akın da yaptığı konuşmada, "33. Ahilik Haftası, milletimize özgü bir kültür ve medeniyet hazinesi olan Ahilik geleneğinin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve onun mimarı Ahi Evran-ı Veli'yi anmak üzere düzenlenmektedir. Ahilik Teşkilatı, bir esnaf teşkilatlanması olarak karşımıza çıkmış olsa da getirdiği kendine has ilkelerle asırlar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel yaşantımıza yön vermiş, Anadolu'da refahın, birlik ve beraberliğin sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Ahilik Teşkilatı, esnaf ve ticaret erbabının belli bir disiplin içinde yetişmesinde ve denetime tabi tutulmasında büyük bir rol oynamıştır.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, Ahilik Haftası'nın hayırlı olmasını temenni eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârlarımız Ahilik ilkeleri ile çok daha güzel günlere erişecektir. İfadelerini kullandı. Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, TESKOMB Genel Başkan Vekili Mustafa Alan, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ve Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk'ün de birer konuşma yaptığı törende, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan'a Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından 2020 Yılı Ahilik Hizmet Ödülü verilirken Valimiz Sayın İbrahim Akın ve Esnaf, Sanaatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan tarafından Şed kuşatılarak Ahilik kaftanı giydirildi. Program, Yılın Ahisi seçilen Mahmut Recai Purutoğlu'na, Yılın Kalfası Barış Kahvecioğlu'na ve Yılın Çırağı Ahmet Durmaz'a ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

33. Ahilik Haftası Kutlamaları Resmi Törenine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yanı sıra Vali İbrahim Akın, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Ankara Milletvekili Hacı Turan, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Esnaf, Sanaatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Genel Başkan Vekili Mustafa Alan, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, ilimiz protokolü, esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşu başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.