Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi ziyaretçi rekoru kırdı

Trakya Üniversitesi’nin, “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla gerçekleştirdiği projelerden biri olan Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 2018 yılını rekor ziyaretçi sayısıyla kapattı.

23Nisan 1997’de açılan Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, yeni bir ziyaretçi rekoruna imza attı. Trakya Üniversitesi tarafından restore edilen, 531 yıllık sivil mimari örneği Sultan 2. Bayezid Külliyesi’nde, Merhum Dr. Ratıp Kazancıgil’in destek ve katkılarıyla kurulan müze, Osmanlı’dan günümüze yükseköğretim, tıp tarihi, eğitim ve sağlık uygulamalarının yanı sıra canlandırmalarla Osmanlı’nın sağlık geleneğine ışık tutuyor ve tarihi geleceğe taşıyor.

“Önemli Bir Rol Üstleniyor”

2004 yılında, dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden ‘Avrupa Konseyi Müze Ödülü’ne layık görülen, defalarca katıldığı ‘Dünya Ödüllü Müzeler Buluşması’nda en iyi sunum ve 2.cilik ödüllerine sahip olan Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, her yıl yerli ve yabancı binlerce sanat, kültür ve tarih meraklısını Edirne’ye çekerek şehrin kültür turizmine önemli katkı sunuyor. Avrupa Kültür Mirası Birliği tarafından ‘Mükemmellik Kulübü’ne dâhil edilen müze, 2017 yılında 249 bin 830 kişiyi ağırladı. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği müze, 2018’de 270 bin 669 kişiyi ağırlayarak ziyaretçi sayısını bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında artırdı. Müzenin 2017 yılında 7 bin 26 olan yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 53 oranında arttı. Müzeyi 2018 yılında, 30 farklı ülkeden 10 bin 737 kişi ziyaret etti. Kent belleğinin gelecek nesillere aktarılması ve Edirne’nin tanıtılmasında önemli bir rol üstlenen müze, 5 Mayıs 2018’de, 1 günde 7 bin 500 ziyaretçi ağırlayarak yeni bir rekora imza atmıştı.

“Bölgemiz İçin Değer Üretmeye Devam Edeceğiz”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Kültürel mirasımıza sahip çıkma anlayışıyla önemli bir geleneği günümüze taşıyan Trakya Üniversitesi, bundan 500 yıl öncesinin eğitim ve sağlık uygulamalarıyla birlikte kültürünü günümüze ulaştırarak, kadim mirasımıza olan sorumluluğunu özveriyle yerine getiriyor. 2018’de 270 bini aşan ziyaretçi sayısıyla yeni bir rekora imza atan müzemiz, çeşitli platformların yayınladığı verilerde de Türkiye’nin ve Edirne’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olduğunu kanıtlıyor. Çehresi sürekli değişen ve her yıl daha fazla ziyaretçiyi bünyesinde ağırlayan müzemizin ziyaretçi sayıları, Türkiye İstatistik Kurumunun rakamlarıyla karşılaştırıldığında, Edirne’deki müzelere gerçekleştirilen ziyaretlerin en az yüzde 40’ının Trakya Üniversitesi sayesinde olduğunu ortaya koyuyor. Edirne için adeta mıknatıs etkisi oluşturan müzelerimizin ziyaretçi sayısını her geçen gün daha da üst seviyelere çıkaracağımıza inanıyoruz. Trakya Üniversitesi ailesinin birlik ve beraberliğini, ortak aklını ve çabasını daim kılarak, Edirne, ülkemiz ve bölgemiz için değerler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

“Unesco Dünya Mirası Listesine Alınan İlk Sağlık Merkezi”

2015 yılında, ‘Mercury Mükemmellik Ödülü’nün ardından, 2016 yılında, 7 aylık bir çalışma neticesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınmanın sevincini yaşayan ve aynı yıl Üniversite Müzeler Birliği tarafından “Yılın Üniversite Müzesi” seçilen Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan ilk sağlık merkezi ve üniversite müzesi olma özelliğini taşıyor.  İHA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.