Sivas’ın Zara ilçesinde hünerli eller üretim yapacak

Sivas’ın Zara ilçesinde hünerli eller üretim yapacak

Zara’da kadınların üretimde daha aktif rol almaları ve kendi ekonomilerine katkıda bulunabilmeleri için Zara Hünerli Eller Kadın Girişimci ve Üretim Kooperatifi kuruldu.

Zara’da 7 kadının öncülük ettiği kooperatif hakkında bili veren Zara Kaymakamlığı, “7 girişimci Zaralı kadınımızın oluşturduğu Zara Hünerli Eller Kadın Girişimci ve Üretim Kooperatifi kurulmuştur. Bu kooperatifimizde Zara’ya özgü yöresel lezzetler ve kısa süre önce tanıtımı yapılan zara bebekleri seri üretimi yapılarak satışı sunulacaktır. Aynı zamanda bütün Zaralı kadınlarımızın hünerlerini, el emeklerini üretip satabilecekleri kooperatif önünde kadınlarımıza yönelik stantlar açılması planlanmaktadır. Ayrıca Ticaret Bakanlığından gelecek eğitim otobüsü de Zaralı girişimci kadınlarımıza sunum yapacaklardır. İlçemize hayırlı olmasını diliyoruz” denildi.

“İlk ürünler Vali Ayhan’a hediye”

Kaymakam Mehmet Sayın ve eşi Özlem Sayın'ın girişimleriyle başlatılan proje kapsamında ilk üretimi yapılan bebekler, Vali Salih Ayhan'a tanıtıldı. Vali Ayhan, kadınlarımızın el emeği göz nuru eserlerinin seri üretimine başlanılması için ilçede kadın kooperatifi kurulacağını ifade ederek "En kısa sürede ilçe kadınlarımızın istifadesine sunacağız. İlçelerimiz kültürel değerleriyle de her zaman ön planda olacak" dedi.

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.