Roma dönemine ait güneş saati Çorum’da sergileniyor

Roma dönemine ait güneş saati Çorum’da sergileniyor

Milattan sonra üçüncü yüzyılda Roma dönemine ait olan güneş saati Çorum Müzesi'nde sergileniyor.

Saat, mimari özelliğiyle de dikkat çekiyor. Önceleri birkaç bilim adamı tarafından kullanılan güneş saatlerinin milattan önce dördüncü yüzyıldan itibaren avlu, bahçe, cadde ve resmi alanlarda vatandaşların günlük kullanım aracı haline geldiği biliniyor. Güneş saati de, Çorum Müzesi içerisinde Roma dönemine ait olarak tasarlanmış bir mimari önünde sergileniyor. Güneş saatinin sergilendiği Çorum Müzesi'nde güneş saatinin üzerindeki ışığa hareket vererek, ziyaretçilerin saati gözlemlediği zamanlarda ışıkların belirli zaman aralıklarında hareket etmesiyle, gölge güneş saati üzerindeki dilimlere düşüyor. Ziyaretçiye o dönemde güneş saatinin çalışma prensibi bu şekilde anlatılıyor. Güneş saatinin üst kısımları çeyrek küre oluşturacak şekilde oyularak yapılan mermer ve kireç taşı bloklarından oluşuyor.

Çorum Müze Müdürü Arkeolog Metin Çakar, güneş saati hakkında açıklamalarda bulundu.

"Bu ülkemizdeki diğer müzelerde çok az rastlanan bir eser, buna benzer olan bir eserde bir kaç yıl önce İtalya´da Limemas kazıları sırasında bulundu. Milattan önce otuz, milattan sonra 395 yılları arasına tekabül eden Roma dönemi var ülkemizde. Bu Roma döneminde emekli olan bir asker, tarafından yaptırılmış ve kente hediye edilmiş. Bu kentin muhtemelen meydanında duruyor. Üzerinde, sabah saat 6 ile akşam saat 6 arasında, birer saat aralıklarla çizilmiş çizgi dilimleri var. En ortada da bir tane metal çıkıntı var, bu çıkıntıda da güneş ilerledikçe çizgilerin arasındaki metalin gölgesi de çizgilerin arasında ilerleyerek zamanın ölçülmesini ve insanların görsel olarak zamanı tespit etmesini sağlıyor."

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.