Öğrenciler tarihi 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nde öğreniyor

Öğrenciler tarihi 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nde öğreniyor

Milli Eğitim bakanlığı (MEB) ile Kültür ve Turizm bakanlığının imzaladığı protokol çerçevesinde hayata geçirilen “Müze ve Ören yerlerinin Dersliklere Dönüştürülmesi Projesi” kapsamında öğrenciler 3 bin yıllık Zerzevan kalesi’nde ders işledi.

Çınar ilçesindeki Ovabağ Ortaokulu öğrencileri, “Zerzevan ile kültürümü Öğreniyorum” etkinliğinde tarihi kalede eğitim ve tarihi motiflerin yer aldığı alçıdan çanak, çömlek yaptı. kazı başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun ve ekibinde yer alan görevliler, öğrencilere, kalenin tarihi ve sürdürülen arkeolojik kazılarla ilgili bilgi verdi. Çınar kaymakamı Selami kaya, yaptığı açıklamada, kültürel miras bilincini kazandırmak ve tarihin korunmasını sağlamak amacıyla öğrencilerin kalede ders işlediğini söyledi. Okulda “kültürel miras” dersinin işlendiğini ifade eden kaya, “kalede görülen bu derste öğrencilerin kültürel mirası koruması hedefleniyor. Çocuklarımıza tarih bilincinin aşılanması ve kültürel mirasın korunması anlamında önemli bir hizmet verdiğimizi düşünüyorum.” dedi.

"Binlerce öğrenciye eğitim" 

Doç. Dr. Aytaç Coşkun da, proje ile Zerzevan kalesi’nin dersliğe dönüştüğünü dile getirerek, kaleye gelen öğrencilerin sosyal bilgiler, tarih ve kültür eğitimi aldığını aktardı. Çocukların arkeolojik anlamda kalede yapılan kazılarla ilgili de bilgi sahibi olduğunu anlatan Coşkun, şunları kaydetti: “kale hem sınıf hem de tasarım atölyesine dönüştü. Çocuklar kendi hayal güçlerine göre kaleye ilişkin tasarım yapıyor, tarih, arkeoloji ve kültür bilincini öğreniyor. Proje diğer ilçelere de yayılacak. binlerce öğrenci oluşturacağımız sınıf ve tasarım atölyelerinde eğitim görecek” dedi. AA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.