Mardin’de çocuk trafik eğitim parkında 13 bin 240 öğrenci eğitim aldı

Mardin’de çocuk trafik eğitim parkında 13 bin 240 öğrenci eğitim aldı

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından, ilk ve orta dereceli okullarda okuyan öğrencilere trafik bilincinin aşılanması amacıyla yapılan Çocuk Trafik Eğitim Parkında 2022 yılı içerisinde 13 bin 240 öğrenci teorik ve pratik eğitim aldı.

Karayolu Trafik Güvenliğinin sağlanmasına yönelik kentte yapımı tamamlanarak 26 Şubat 2022 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Çocuk Trafik Eğitim Parkını ziyaretleri ile açılmıştı. 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı ve 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgeleri ile mevcut trafik güvenliği seviyesinin daha üst basamaklara çıkarılması, ülke genelinde meydana gelen kazaların, yaşanan ölüm oranı ve yaralanmaların en aza indirilmesi amacıyla yol kullanıcılarına yönelik düzenlenen eğitim faaliyetleri kapsamında yer alan Trafik Eğitim Parkı açıldığı günden günümüze aktif olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Geleceğimizin teminatı öğrencilerimize teorik ve uygulamalı trafik güvenliği eğitimlerinin verildiği parkta; incinebilir yol kullanıcısı olan yayalara yönelik yaya güvenliği eğitimleri, araçta güvenli yolculuk, toplu taşıma eğitimi ve güvenliği, bisiklet güvenliği, trafik sinyalizasyon ve levha bilgilerine yönelik eğitimler veriliyor.

Açılışı yapılan günden şu ana kadar 27 ilkokul, 21 ortaokul olmak üzere toplam 48 okuldan toplam 13.240 öğrenci uygulamalı olarak eğitimlere katıldı.

Güvenli trafikte güvenle geleceğe yürümek, çocukların trafik bilinci ve kültürüyle yetiştirmeye yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam edecek. Trafik eğitim parkında 13 bin 240 öğrenciye eğitim SAVUR ilçesinde terör örgütü PKK tarafından katledilen 21 kişi törenle anıldı. İlçeye bağlı Ormancık ve Akyürek köylerine teröristlerce düzenlenen saldırılarda yaşamını yitiren 11'i çocuk 21 kişi için anma programı yapıldı. Programa, Savur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhammet Kaya, İlçe Jandarma Komutanı Hasan Hüseyin Aydın, muhtarlar, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kaymakam Kaya, 1994'te terör örgütü PKK tarafından 21 vatandaşın hunharca katledildiğini belirterek, şöyle konuştu: "Her yıl onları yad etmek adına program düzenliyoruz. 2 yaşındaki çocuktan tutun kadınına, yaşlısına kadar bütün aile maalesef hunharca katledilmiştir. Bu topraklar terörden, fitne ve fesattan çok çekti. Buradaki halkımız çok ıstıraplar yaşamış. Bizler bu vatanda birlik, beraberlik ve huzur içerisinde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bunu bin yıldır başarmış bir milletiz ve bundan sonra da başarmaya muktediriz. Birlik ve beraberliğimizi hiçbir terör örgütü bozamaz. Bu topraklarda tarih boyunca birçok terör örgütü faaliyet göstermiş, birliğimize kast eden birçok örgütler faaliyet yürütmüşler ancak hiçbiri muvaffak olamamış. Bundan sonra da başarılı olamayacaklardır."

Programda, İlçe Müftüsü Muhammed Bakır Acat tarafından şehitler için dua edildi. Savur'da terör örgütü PKK tarafından katledilen 21 kişi anıldı AA -  Sedat Aslanaçier

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.