Malatya’da depremzede çocukların yüzü “Gençler Sevinsin Umutlar Sönmesin” etkinliğiyle güldü

Malatya’da depremzede çocukların yüzü “Gençler Sevinsin Umutlar Sönmesin” etkinliğiyle güldü

Asrın felaketinin yaşandığı illerden biri olan Malatya’da özellikle çocukların yaşadıkları deprem travmasını atlatabilmesi adına Battalgazi Belediyesi tarafından atlı terapi programı başlatıldı.

3 ay sürecek etkinlikler ile çocuklar ve gençler, atlı terapinin yanı sıra çeşitli spor dalları ile de deprem psikolojiden uzaklaşacak. 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrasında travma yaşayan depremzede çocukların bu psikolojiden kurtulması amacıyla çeşitli aktiviteler düzenleyen Battalgazi Belediyesi tarafından çocukların at binerek rehabilite olması için “Çocuklar Sevinsin Umutlar Sönmesin” programı düzenlendi. Programa Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Gençlik Spor İl Müdürü Ebubekir Kayhan katıldı. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 6 Şubat’ta yaşanan depremden dolayı gençlerin ve çocukların psikolojik olarak olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

“Bu sıkıntıyı, bu afeti bizler yaşadık”

“Gençlerimizin umutları solmasın, geleceğe güvenle bakabilsin” diyen Güder, “Geleceğimizi gençlere emanet ederken, gençleri geleceğe hazırlamak gerekiyor. Gerekli psikososyal destek başta olmak üzere tüm destekleri vereceğiz. Atalarımızın özellikle atlarla, su ile bir tedavi şekilleri var. Uzak Doğu’da bu tedaviler devam ediyor. Bu tür tedavilerin insanları rahatlattığını görüyoruz. Bu sıkıntıyı, bu afeti bizler yaşadık. İnşallah yapacağımız çalışmalarla evlatlarımız bu sıkıntı dönemi aşacaktır. Bugün atlı terapi düzenledik ve çeşitli aktivitelerle onları motive edeceğiz. Evlatlarımızı bu sıkıntılı süreçten kurtarma adına çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bizler bir şekilde bu etkiden kurtuluyoruz ama çocuklar için kolay olmuyor. Bu durumdan hep birlikte kurtulacağız. Şehrimizi inşa ederken, psikolojimizi de rehabilite edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Sosyal destek vermeye çalışıyoruz”

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli de “11 şehirdeki depremden etkilenen hem gençler hem yetişkinlere neler yapılabilir, rahatlarını nasıl sağlayabiliriz diye var gücümüz ile çalışıyoruz. Bizde üniversite olarak ev sahibi olarak sosyal destek vermeye çalışıyoruz. Gençler ve çocuklar sevinsin umutlar sönmesin sloganıyla böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk yaşıyoruz. Bu etkinliğe çok büyük destekleri olan Battalgazi Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Destek faaliyetlerimizi sürdürdük”

Gençlik Spor İl Müdürü Ebubekir Kayhan ise kurum olarak çeşitli faaliyetlere imza attıklarını ifade ederek, “Gençlerimizin umutlarının sönmemesi adına Gençlik Spor olarak bizlerde çeşitli etkinlikler yaptık. Rehabilitasyon merkezlerimizde psikolojik destek faaliyetlerimizi sürdürdük. Bugün de gençlerimizin yaşamış olduğu bu psikolojiyi unutturmak için bir araya geldik. Bu çalışmalarımız devam edecek” dedi. Turgut Özal Üniversitesi Atçılık ve Atlı Sporlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Kösaman da çalışmayla depremzede çocukların anlaşılma, kabul edilme, grup içinde iletişim kurabilmelerine yardımcı olunmasının amaçlandığını kaydetti. (Bülten)

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.