Konya’da çöpten elektrik üretiliyor

Konya’da çöpten elektrik üretiliyor

Konya Büyükşehir Belediyesince, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve çevrenin korunması amacıyla faaliyete geçirilen 3 tesiste metan gazından geçen yıl 77 milyon 880 bin kilovatsaat elektrik üretildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, aslım Katı atık Sahası, Konya entegre atık Bertaraf ve enerji Üretim Tesisi ile Akşehir Katı atık Düzenli Depolama Sahası’ndaki elektrik enerjisi üretim tesisleri sayesinde günlük 42 bin konutun enerji ihtiyacının karşılandığını belirtti.

Metan gazından elektrik üreten tesislerin çevrenin korunması açısından önemli olduğunu vurgulayan Altay, şunları kaydetti: “Tesislerde 2019 yılında 77 milyon 880 bin kilovatsaat elektrik üretildi. 2011’de Aslım’da, 2018 yılında ise Kaşınhanı ve Akşehir’de kurulan toplam 3 tesiste 378 milyon 35 bin 880 kilovatsaat elektrik üretildi. aB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle Konya Katı atık yönetimi Projesi’ni de gerçekleştirdik.” AA

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.