Kızılay gönüllüsü anneler, üniversite öğrencilerine ‘anne yemeği’ desteği veriyor

Kızılay gönüllüsü anneler, üniversite öğrencilerine ‘anne yemeği’ desteği veriyor

İzmir’in Urla ilçesinde bir grup Kızılay gönüllüsü kadın, salgın nedeniyle derslerini evlerinde takip eden üniversite öğrencilerine “anne yemeği” desteği veriyor.

Kendilerine “gönüllü anneler” ismini veren ve 15 kadından oluşan grup, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) eğitim alan 30 öğrenciye Kovid-19 günlerinde destek olabilmek için mutfağa giriyor. “Anne Elinden Sıcak Yemek” sloganıyla hayırseverler ve esnaftan gelen gıda bağışlarını şubenin mutfağında sıcak yemeğe dönüştüren gönüllü anneler, öğrencilerin üç öğün yemeğini hazırlıyor ve onlara ulaştırıyor.

“Anne şefkatiyle”

Türk Kızılay Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, İYTE rektörlüğünün desteğiyle ilk olarak geçen yıl şubat ayında sınavlara hazırlanan öğrencilere bin kişilik çorba dağıttıklarını söyledi. Birçok öğrencinin ailelerinin evlerinde internet bağlantısı olmadığı için anne babalarının yanlarına gidemediğini belirten Saltık, “Gönüllü anneler olarak onlar için bir şeyler yapmak istedik ve mutfağa girmeye karar verdik. Onlara anne sıcaklığıyla yemek yapmaya başladık. Annelerimiz tıpkı evlerinde çocuklarına yemek yapar gibi, aynı hassasiyetle yemek pişiriyor. Yaptığımız yemekleri öğrencilere kendimiz ulaştırıyoruz. Öğrencilerimiz bizim teminatımız, her zaman onların yanındayız. Aileleri onları merak etmesin, biz hep çocuklarımızın yanındayız” dedi.

Gönüllü annelerden Nebile Aktaş ise 2 çocuğunun olduğunu, Türk Kızılay Urla Şube ile “Hayata Bağlan Projesi” kapsamında engelli olan oğlu aracılığıyla tanıştığını söyledi.

Diğer oğlunun üniversitede okuduğunu belirten Aktaş, “Sınav zamanlarında nasıl stresler yaşadıklarını oğlumdan biliyorum. Kendi başına yaşayan üniversite öğrencilerine bir şekilde destek olmak beni çok mutlu ediyor” dedi.  AA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.