Kariye Cami, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 30 Ekim’de ibadete açılacak

Kariye Cami, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 30 Ekim’de ibadete açılacak

Ayasofya’dan önce prangadan kurtulan Kariye Cami’nde kılınacak ilk namaz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 30 Ekim’de kılınacak.

86 yıllık esaretin sona erdirildiği Ayasofya Camiinin ardından Kariye Camisi de prangaların sökülüp atılacağı günü bekliyordu. Nihayet o müjdeli haber geldi. Yasal olarak Ayasofya Cami’nden önce engelleri kaldırılan camide ilk namaz tarihi belli oldu.

75 yıldır ibadetin gerçekleşmediği Kariye Cami, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 30 Ekim’de gerçekleştirilecek Cuma Namazı ile ibadete açılacak.

“Ayasofya’daki yöntem uygulanacak”

1511 yılında Sultan 2. Bayezid tarafından camiye çevrilen yapı 1945 yılında müzeye dönüştürülerek, milletin değerlerine engel konulmuştu. Müzeci zihniyetin İslam’a karşı düşmanlığının en büyük örneğiydi. Birer birer ibadete açılan camilere Kariye Camisi de eklendi.

Müzeci zihniyetin değer tanımayan, geleneksel tanımayan uygulamaları da kaldırılmış oldu. Üç bölümden oluşan Kariye Camisi’nde 75 yıl sonra kılınacak ilk namaz için hazırlıklar tamamlandı. Buna göre, Ayasofya’da izlenecek yolun bir benzeri Kariye Camisi’nde uygulanacak.

‘NAOS’ olarak adlandırılan ibadet bölümündeki mozaikler, perde sistemiyle açılır kapanır hale getirildi. Hz. İsa ve Hz. Meryem’in ölümünü anlatan mozaikler, Hristiyanlık için kutsal sayılıyor. O mozaikler namaz kılındığı anlarda kapatılacak. Işıklandırma direklerine eklenen demir çıkmalar sayesinde perde sistemi otomatik olarak kapatılabilecek. Özel yaptırılan ve koyu renge boyanan minber de 10 metreye 15 metre boyutlarındaki alanın girişe göre sağ tarafına yerleştirildi. İç narteks olarak adlandırılan orta bölümde çalışmalara devam ediliyor.

Uzmanlar ölçüler alarak, kubbe ve duvarlarda yer alan büyük boyutta mozaiklerin kapatılmasını sağlayacak mekanizma için hazırlık yapılıyor.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.