Gönüllü kadınlar günlük 1000 adet maske üretiyor

Gönüllü kadınlar günlük 1000 adet maske üretiyor

Hasköylü kadınlar, koronavirüs salgınına arşı görev yapan sağlık çalışanlarına ve acil ihtiyaç halinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara gönderilmek üzere ilçede Hasköy Kaymakamlığının desteği ile maske üretimine başladılar.

Aile Destek Merkezi Usta öğretici öğretmenlerimizin ve kurslarımızda eğitim gören bayan kursiyerlerimizin de evden verdikleri Gönüllü destekleriyle günlük bin adete yakın maske üretmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımızı Hasköy Devlet Hastanesi ile birlikte yürütüyoruz. Malzemelerde hijyen en önemli faktör olduğundan dolayı malzeme temini Hasköy Devlet Hastanesi tarafından, maske üretim aşamaları da Aile Destek Merkezimiz tarafından yapılıyor. Burada üretilen maskeler sterilizasyon işlemleri yapılmak üzere tekrar Hasköy Devlet Hastanesine gönderiliyor. Temel amacımız bu zor şartlarda insanların sağlığını korumak, salgın hastalığın etkisini en aza indirgemek ve vatandaşlarımızın hayatını kurtarmak için mücadele eden sağlık çalışanlarına destek olmaktır. Bu amaç ve gaye ile milli bir seferberlik ruhuyla çalışmaya devam edeceğiz” denildi.

“Bu işi gönüllü olarak yapıyoruz”

Hasköy Kaymakamlığı bünyesinde faaliyet gösteren Aile Destek Merkezinde açılan kurslara katılan kadınlar, Hasköy Kaymakamı Murat Güneş'in öncülüğünde başlatılan koronavirüse karşı tedbir ve önlemler kapsamında, günlük bin adet maske üretimi yapacaklarını ve bu işi de gönüllü olarak yaptıklarını söyledi. Hasköy Devlet Hastanesi ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün işbirliği ile yapılan maskelerin malzemeleri, dezenfekte edilen atölyede usta öğretici ve kadın kursiyerlerin elinden 5 aşamadan geçerek maskeye dönüştürülüyor. Gönüllü olarak maske üretimine başladığını ifade eden usta öğretici Maksude Özdemir, ilçedeki gönüllü arkadaşlarıyla beraber gönüllü maske üretimine başladıklarını kaydetti.

Özdemir: “Öncelikle kesim, katlama, ütüleme, dikim ve paketleme işi yapıldıktan sonra maskelerimizi hastaneye teslim ediyoruz. Maskeler, hastanede bir gün sterilize edilerek vatandaşlarımıza, hastalarımıza kullandırılıyor” dedi.

“Virüsten ötürü endişeliyiz”

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülkemizde de görülen koronavirüs salgınından ötürü endişeli olduklarını ifade eden Özdemir: “Risk altındayız ama başhekimlik tarafından bu alan sterilize edildi. Bu maskeleri steril ortamda yapmaktayız. Ülkemizin başına gelen bu sıkıntıdan dolayı hepimiz çok üzüntülüyüz. Çok şükür bilinçli olarak bu işi yapmaktayız. Halen kötü bir vaka bizde yok ama olmaması gibi bir kaide de yok. Bütün vatandaşlarımızdan dikkat etmelerini, evde kal uyarılarının da dikkate alınmasını ve kesinlikle dezenfekte kurallarına uyulmasının gerektiğini de rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Günlük ortalama bin maske üretiyoruz”

Gönüllü kadınlarla birlikte günlük ortalama bin maske üretimi yaptığını söyleyen Özdemir: “Şu an bütün kamu kurum ve kuruluşları esnek bir şekilde kimisi izin alarak, kimisi de evde ama biz gönüllü olarak halen çalışmaktayız. Yine mesai saatleri de 08.00-17.00 aralığında. Gelip gönüllü olarak arkadaşlarımızla beraber maske üretimini yapıyoruz. Bu noktada katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize.  Gönüllü olarak bizde bu işi yapmak için seferber olduk. Günlük ortalama bin maske üretiyoruz” diye belirtti.

Gönüllü kadınların üretimini yaptığı maskeler, yapılan kontrollerden sonra sterilize edilmek üzere Hasköy Devlet Hastanesine gönderiliyor. Orhan Köybaşı

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.