Gençlik Haftası kutlamaları başladı

Gençlik Haftası kutlamaları başladı

Keşan’da “Gençlik Haftası” kutlamaları başladı.

Dün saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 19 Mayıs’ın 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, Gençlik Haftası açılışı münasebetiyle tören düzenlendi. Törene Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Vedat Çimen, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Tüm gençlik adına Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencisi, Gençlik Merkezi üyesi Talha Döneray günün anlamıyla ilgili yaptığı konuşmasında şunlara yer verdi: “19 Mayıs 2019 tarihi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan, İstiklal Mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 100.Yıl dönümü. Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Mustafa Kemal’in 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlatmamız gerekir. Atatürk, uygun olmayan şartlarda birinci dünya savaşına devam etmekte zorlanan Türk Milletini, Galata’dan demir alan ‘Bandırma’ isimli vapur ile İngiliz işgalindeki Samsun’a ayak basarak ‘Kurtuluş’un ışığı ve umutlarıyla doldurulmuştur. O sıralar Samsun’da Pontusçular kol gezmekteydi. Halk kendini koruyamayacak durumdaydı. Tarihi boyunca bağımsız yaşamış olan Türk Milleti’nin yine dünya üzerindeki varlığını hür, bağımsız olarak sürdürmesi için buna inanan ve ‘Türk milletini; yine milletin kedi azim ve kararı kurtaracaktır’ diyen Atatürk yediden yetmişe, kuzeylisi güneylisi, doğulu batılısı, genci yaşlısı, her insanımızı arkasına alarak milli mücadeleyi başlatmıştır. Tüm yoksulluğuna, tüm yokluğa rağmen bu mücadelede Türk Milleti eşi benzeri görülmemiş bir başarı elde etmiştir. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele azmi, milletin vatan sevgisini ve özgürlükleri için canlarını hiç düşünmeden feda edebilecek kadar cesur ve inançlarının kuvvetli olduğunu bütün dünyaya ispatlamıştır. Atatürk, ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet ettiği gibi, bu bayramı da, yurdun dört bir yanında vatanları için kan döken, şehitlik mertebesine koşar adımla giden Türk milletinin, gelecek nesillerine hediye etmiştir. Türk gençliği olarak biz, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emaneti olan Cumhuriyet’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Birlik, beraberlik içinde birbirine sevgi ile yaklaşan, sağlıklı eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılan bizler; ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacağız. Milli mücadeledeki inanç, birlik ve beraberliğin her zaman örnek alınarak, aynı kararlılıkla sürdürülmesi ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bayrağımızın hür olarak vatan toprakları üzerinde dalgalanması için canlarını hiçe sayan bütün şehitlerimizi ve Milli Bağımsızlığı gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 100. Yılı kutlu olsun.”

Tören Döneray’ın konuşmasından sonra Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri ve Safiye Erol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin halk oyunları gösterisiyle son buldu.

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.