Damal Bebeği Tiflis’te

Damal Bebeği Tiflis’te Türk ve Gürcü geleneksel ‘’bez bebekleri ‘’sergisinde görücüye çıktı. Damal Bebeği Usta Öğreticisi Fidan Atmaca,Tiflis’te atölye çalışması için Gürcü uzmanlarla görüştü. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te,Türk ve Gürcü kültüründe önemli bir yere sahip olan geleneksel bez bebekler sergilendi.

Tiflis Yunus Emre Enstitüsü (YEE) kültür merkezinde, Türk ve Gürcü geleneksel bez bebekleri sergilenirken aynı zamanda Türk ve Gürcü uzmanlardan oluşan ekip, bez bebeklerin yapımıyla ilgili bilgiler verdi.

Programa, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, YEE Tiflis Koordinatörü Ali OğuzhanYüksel,büyükelçilikyetkilileri,Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, Damal Kaymakamı Yasin Yunak, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsün Akdemir Evrendilek, Damal Bebeği Ustası Fidan Atmaca ile diğer davetliler katıldı.

Damal Bebeği Usta Öğreticisi Fidan Atmaca, Tiflis’te atölye çalışması için Gürcü uzmanlarla görüştü. Büyükelçiliğin desteğiyle YEE tarafından gerçekleştirilen programın açılışında bir konuşma yapan Büyükelçi Fatma Ceren Yazgan, bez bebeklerin yapımının bir kadının emeğinin değerlendirilmesi bulundu. Ayrıca Programa katılan Gürcü sanatçıları Türkiye'ye davet etti. Programda ayrıca birer konuşma yapan Yüksel, Yunak ve Akdemir de bugün düzenlenen etkinliğin Türkiye ile Gürcistan arasındaki mevcut güçlü ilişkilerin kültür alanında daha da güçlendirilmesine vesile olacağını kaydetti. Konuşmaların ardından Ardahan'ın Damal ilçesinden Tiflis'e gelen bez bebek ustası Fidan Atmaca ile Gürcü uzmanlar bez bebeklerin yapımı konusunda atölye çalışması gerçekleştirdi.

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.