Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 81 ilde tamamlanan ‘150 Anaokulu Toplu Açılış Töreni’ programına katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 81 ilde tamamlanan ‘150 Anaokulu Toplu Açılış Töreni’ programına katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Avcılar’da katıldığı ‘150 Anaokulu Toplu Açılış Töreni’nde, “Bugün 150 anaokulumuzun açılışını yapıyoruz. Yaklaşık 30 bin yavrumuz bu eğitim yuvalarında akademik hayatlarına ilk adımlarını atacaklar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği 81 ilde tamamlanan ‘150 Anaokulu Toplu Açılış Töreni’ programına katıldı. Erdoğan, “Uzmanlar, insanın zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişiminin yaklaşık yüzde 70’inin 0-6 yaş arasında tamamlandığını söylüyorlar. Hayatımızın ilk 6 yılı yaşamımızın geri kalanının belirleyicisi konumunda” dedi.

“Her anne babanın en büyük hayali evlatlarının okumasıdır” diyen Emine Erdoğan, “Anaokuluna gitmiş çocukların ileriki yıllarda okula devam etmede olumlu tutum sergilediğini hepimiz biliyoruz. Hatta sadece akademik hayatlarında değil, iş hayatlarında da daha istikrarlı yetişkinler oluyorlar. Anaokulları eğitim ve fırsat eşitliğinin en hızlı gerçekleştiği yer” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği 81 ilde tamamlanan '150 Anaokulu Toplu Açılış Töreni' programına katıldı.

Avcılar Ispartakule Anaokulu'nda gerçekleşen programda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, öğrenciler ve öğretmenler yer aldı. Emine Erdoğan, “Uzmanlar, insanın zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişiminin yaklaşık yüzde 70'inin 0-6 yaş arasında tamamlandığını söylüyorlar. Hayatımızın ilk 6 yılı yaşamımızın geri kalanının belirleyicisi konumunda. Her anne babanın en büyük hayali evlatlarının okuması, okullarını bir bir tamamlamasıdır. Anaokuluna gitmiş çocukların ileriki yıllarda okula devam etmede olumlu tutum sergilediğini hepimiz biliyoruz. Hatta sadece akademik hayatlarında değil, iş hayatlarında da daha istikrarlı yetişkinler oluyorlar. Anaokulları eğitim ve fırsat eşitliğinin en hızlı gerçekleştiği yer. Erken eğitimin olumlu etkileri dezavantajlı ailelerin çocuklarının çok daha yüksek faydalar sağlıyor. En başta sonraki kuşakların dezavantajlı kategorisine girme ihtimali zayıflıyor. Eğitim kişinin hayat yolunda emin adımlarla yürümesini sağlarken eş zamanlı olarak toplumumuza aydınlık ve güzel bir gelecek hazırlıyor" ifadelerini kullandı.

“Okul öncesi eğitim alan 1 milyon 800 bin öğrenci”

Erdoğan, “Erken çocukluk eğitimi hükümetimizin de her zaman öncelikli eğitim politikası olmuştur. 2002 yılında 320 bin çocuğumuz okul öncesi eğitim alırken bugün bu sayının 1 milyon 800 bine ulaştığını bilmek gerçekten büyük bir mutluluk. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde temel eğitimde 10 bin okul projesi başlatıldı. Bu emek toplumumuzu ileri taşıyacak büyük bir vizyonunun ürünüdür. 11'nci Kalkınma Planı ve 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı programında erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alındı. Milli Eğitim Bakanlığımız da her çocuğun en az 1 yıl okul öncesi eğitim almasını hedefledi. Bu çerçevede 2022 yılı sonuna kadar yüzde 78 olan 5 yaş okullaşma oranının yüzde 100'e çıkarılacağı bilgisini almaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum" dedi.

Erdoğan, “Yaklaşık 30 bin yavrumuz bu eğitim yuvalarında akademik hayatlarına ilk adımlarını atacaklar. Elbette hedeflerimiz bundan çok daha büyük. Mevcut 2 bin 782 anaokuluna ek 3 bin, mevcut 30 bin anasınıfına ek 40 bin anasınıfı daha açacağız inşallah. Bu hedefler tamamlandığında yaklaşık 2 milyon 100 bin evladımız anaokulu imkanından istifade edecek. Köylerimizde ve düşük nüfuslu yerleşim yerlerimizdeki evlatlarımızın da anaokuluna kavuşması için düzenlemeler yapıldı. Sınıf açılması için gerekli olan 10 öğrenci sayısı 5'e indirildi. 5'ten az öğrenci olan yerlerde ise öğretmenlerimiz çocuklarımızın ayağına gidiyor. İmkanları kısıtlı ailelerimiz başta olmak üzere çocuklarımızın kırtasiye ihtiyaçlarıyla pilot bölgelerde beslenme ihtiyaçları bakanlığımızca karşılanıyor. En kıymetli varlığımız çocuklarımızın ellerinin kalem tutması için tüm imkanlarımızla onların ve ailelerinin yanındayız" diye konuştu. DHA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.