Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Anma Programı‘na katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Anma Programı‘na katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanı yolları aydınlatmayı sürdürdüğünü belirtti.

Hacı Bektaş-ı Veli'nin Hakka yürüyüşünün 751. Yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Nevşehir'e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada önemli konulara değindi. Hacı Bektaş-ı Veli'nin Hakka yürüyüşünün 751. Yıl dönümü anma etkinlikleri Hacıbektaş ilçesinde büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi.

"Bu Kapı Sevgi, Barış, Kardeşlik, Muhabbet Kapısıdır" teması ile İlçe meydanında yapılan anma etkinliklerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Kılıç, Eski Bakan ve TBMM Meclis üyesi Taner Yıldız, Nevşehir ve çevre illerin vekil ile Valileri, Kaymakamlar, Alevi Dedeler, Bektaşi Dernekleri, Daire Müdürleri, STK Temsilcileri, partililer ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Hacı Bektaş Veli Müzeleri ve Dergahının hikayesinin anlatan film gösterisinin izletilmesi ile başlayan programda, Alevi Bektaş Dedelerinin akşam duası, Gülbang ikrar duası, Hacı Bektaş Veli'nin 751. Yıl dönümü etkinlikleri tema filminin gösterimi yapıldı. Ardından Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy alanda ki protokol ve vatandaşlara selamlama konuşması yaptı.

"Hacı Bektaş veli hoşgörüsü önemli"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıkarak etkinlik alanındaki vatandaşlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında, Hazreti Ali'nin hoşgörüsü hakkında bilgiler vererek Hacı Bektaş Veli'nin hoşgörüsü toplumumuz in büyük önem arz etmektedir" dedi.

"Tüm gönül sultanlarını anıyoruz"

Hacı Bektaş Veli başta olmak üzere bu toprakları imanları ile yoğurarak Anadolu'yu vatanımız haline getiren tüm gönül sultanlarını rahmetle anıyorum. Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Lokman Perande, Ahi Evran, Mevlana, Seyid Mahmud Hayrani gibi Hak dostu önderlerimizin bize bıraktığı mirasa ne kadar sıkı sarılırsak geleceğimize o derece güvenle bakabiliriz." dedi

“Bu topraklar bereketlidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasının devamında ise Hz. Hünkarın örnek alınması gereken davranışlarına değinerek; “ Dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanı yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor. Tevhidimiz bir olalım, diri olalım, diri olalım üzerine kuruludur. Yaşadığımız kimi acılara rağmen millet olarak peygamberimizin öğüdünü sahiplendik. Hz. hünkarın yaşadığı toprakların bereketini paylaşarak, bu sevgi barış ve muhabbet kapısında sizlerle durmanın memnuniyeti içindeyim. Rabbim birlik beraberliğimizi daim eylesin. Bundan 751 yıl önce hakka yürüyen Hacı Bektaş Veli başta olmak üzere tüm erenleri gönül sultanlarını rahmetle anıyorum. Dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanı yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor. Tevhidimiz bir olalım, diri olalım, diri olalım üzerine kuruludur. Yaşadığımız kimi acılara rağmen millet olarak peygamberimizin öğüdünü sahiplendik. Hak dostlarının en önemli özelliği ehlibeyt sevgisi yanında inançlarını hayatın her alanına yansıtarak, insanların gönüllerini kazanmış olmalarıdır. Milletimiz en sıkıntılı dönemlerde dahi her kapının tevazuyla edeple başlayan makamlarla aşmayı başarmıştır. Verdiğimiz mücadelelerin hayırlı neticelenmesini Hz. Hünkar başta olmak üzere gönül sultanlarının dualarına borçlu olduğumuz biliyoruz.” dedi.

“Talepler yerine getirildi”

Muharrem orucu vesilesiyle, Hüseyin Gazi vakfı müzesinde şehitlerimi yad ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Bir süredir bakanlıklarımızın koordinasyonunda birlik çalışması yürütüyoruz. Ülkemizdeki 1585 cemevinin tamamı ziyaret edilerek Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın 8 bin 740 talebi belirlendi. 5 bin 600'ü hızla karşılandı. Diğer taleplerle ilgili müşterek çalışma yapılıyor.” dedi.

"85 milyonun tamamı Türkiye’nin mümtaz fertleridir"

Buradan tüm Türkiye’ ye de mesaj veren Erdoğan, "Çeşitli illerimizde temeli atılan ve yapımı tamamlanan 8 cem eviyle ilgili toplu töreni yakında gerçekleştireceğiz. 85 milyonun tamamı Türkiye Cumhuriyeti devletinin mümtaz fertleridir. Bugünde ayrılık tohumları ekerek, parçalama hedefleri her zaman vardır. Birliğimiz beraberliğimiz güçlendirme yönünde en küçük adıma tahammül edemeyenlerin sufleyi nereden aldıklarını biliyoruz. Kimi AB ülkelerinin Alevi, Bektaş-ı vatandaşlarımız üzerinden oynamaya çalıştığı oyunu sizlerin de gördüğünü biliyorum. Bu sinsi alçak oyunu hep birlikte bozacağız." dedi. Veysel Kılıç

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.