Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da ‘Toplu Açılış Töreni’ne katılarak konuşma yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da ‘Toplu Açılış Töreni’ne katılarak konuşma yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Konya Büyükşehir Belediyesi yatırımlarının da bulunduğu; 18 milyar 466 milyon lira tutarındaki yatırımın toplu açılışını yaptı.

Mevlana Meydanı’nda on binlerce Konyalıya seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Selçuklu’nun başkenti, Mevlana’nın gönül pınarı, sanayinin, tarımın, ticaretin, ilim ve irfanın şehri Konya’yı sevmeyenin kalbi kurur, kalbi. Onu susturmaya çalışanlara inat bin yıldır olduğu gibi bugün de konuşmaya devam ediyor. Milletimizin özeti olan Konyalılara husumet besleyenler, ya kendi köklerinden kopmuş mankurtlardır ya da başka kökleri sulayan riyakarlardır. Biz, ilk gençlik yıllarımızdan beri bu şehirle beraber yol yürümekten şeref duyuyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi, bakanlıklar, belediyeler, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile özel sektöre ait 18 milyar 466 milyon lira tutarındaki yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya ziyaretinde havaalanında Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyesi çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı.

“Konya, Cumhurbaşkanımız liderliğinde çok önemli eserler kazandı”

Mevlana Meydanında on binlerce Konyalının katılımıyla büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bugün hemen karşımızda bulunan Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Çevre Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığımızla yaptığımız bu önemli proje Konya’ya çok önemli değer kazandırdı. Bununla birlikte Millet Bahçemizi, ASELSAN Konya’yı, Eyiste Viyadüğünü, Afşar Barajını, TOKi’mizin yatırımlarını, organize sanayi bölgesinin yatırımlarının açılışını gerçekleştireceğiz. Tüm açılışların hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. 2002 yılından itibaren AK Parti iktidarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Konya’nın çok önemli eserler kazandığını belirterek, tüm Konyalılar adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Başkan Altay, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Konya sevgisini biz biliyoruz. Bu meydanlardan Konya’ya olan ilgisini hep ifade etti. Ama Konyalıların da ona sevgisi her zaman çok yüksek oldu. Siz her zaman Sayın Cumhurbaşkanımıza çok yüksek destek verdiniz. Bugün de bu meydandaki coşkunuzla bunu tekrar kanıtlıyorsunuz. Sizlerden Allah razı olsun.” diye konuştu.

“Muhteşem şehir Konya diyerek hizmet etmeye gayret gösteriyoruz”

Çevre Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Konyalılara hizmet etmenin kendileri için şereflerin en büyüğü olduğunu ifade ederek, “Gökkubede hoş bir seda bırakacak eserler üretmeye gayret gösteriyoruz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrişeriyle içerisinde 2 bin 208 konut, Millet Bahçesi, Bozkır Barajımız, yine sanayi dükkanları ve çevre düzenlemeleri, spor tesisleri, kamu binaları, sağlık kuruluşları ve ASELSAN Konya Silah Sanayi Fabrikası’nın da bulunduğu 18 milyar liralık eserlerimizi Konyalı hemşehrilerimize armağan ediyoruz. Konyalılar olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği ufukta inşallah Türkiye Yüzyılı diyerek Yüzyılın Şehirleri diyerek, Muhteşem Şehir Konya diyerek hizmet etmeye gayret gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, “Allah’ın yardımı, aziz milletimizin desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Konya’mıza hizmet etmeye, taş üstüne taş koymaya, eser üretmeye aşkla, azimle, kararlılıkla devam edeceğiz. Davamız nettir, yolumuz bellidir, hedefimiz yedi kıtada nam salan büyük ve güçlü Türkiye’dir. Durmayacağız, çok çalışacağız. Konyalıların özü de ahlakı da ahde vefadır. Sizler ahde vefanın insanlarısınız. Bugün için değil, yarın için değil, hemen şimdi çalınmadık kapı, girilmedik hane, oturulmadık sofra, girilmedik gönül bırakmayacağız.” dedi.

“Millet olma şuurunu en iyi bu aziz millet bilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya’nın Anadolu topraklarına sadece başkentlik yapmış bir şehir olmadığına, aynı zamanda bu toprakların manevi bekçisi olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başladı. Milletleri var eden yegane gücün birlik şuuru olduğuna vurgu yapan Bakan Koca, “Millet olma şuurunu en iyi bu aziz millet bilir. Tarih boyunca milli bilinci işaret eden nice birlik zamanları olmuştur. Cumhuriyetin ilanından 100 yıl geçti. Cumhuriyetin kuruluşunda gösterdiğimiz birlik ve beraberlik ruhu bugün de aynı şiddettedir. Sayın Cumhurbaşkanımız önümüze bir hedef koydu; Türkiye Yüzyılı. Dışarıya karşı 85 milyonla birlik olan, dünyaya mesajı olan, küresel sorunların çözümüne katkı sağlayan bir Türkiye Yüzyılı geliyor. Gelecek yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak.” açıklamasını yaptı.

“Konya bizim yüz akımızdır.” diyen Bakan Koca şöyle devam etti: “Yarınların Türkiye’sinin inşası için bugün bize düşen çokça çalışmaktır. Yerelde Konya’mız için, bütünde Türkiye’miz için çok çalışmak zorundayız. Konya Anadolu’nun merkezinde güçlü bir sağlık üssüdür. Hoşgörünün menbaı olan şehrimizin hoş sedasını gönüllere olduğu kadar bedenlere de şifa olma potansiyelini sadece ülkemiz sathına değil, tüm dünyaya duyurmak şiarımız olmalıdır.”

“Konyalılara husumet besleyenler kendi köklerinden kopmuş mankurtlardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biz milletimizle sohbet etmeye doyamıyoruz. Hele bir de bu muhabbet Darü’l-Mülk Konya’daysa hiç doyulmuyor. Konya’ya ayak bastığımız andan itibaren bizleri muhabbetle karşılayan kardeşlerimin her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Selçuklunun başkenti, Mevlana’nın gönül pınarı, sanayinin, tarımın, ticaretin, ilim ve irfanın şehri Konya’yı sevmeyenin kalbi kurur, kalbi. Merhum Tanpınar, ‘Bir başkent daima başkenttir, ne kadar susturulursa susturulsun yine konuşur’ diyor. Bozkır’ın vefalı evladı Konya’mız da onu susturmaya çalışanlara inat bin yıldır olduğu gibi bugün de konuşmaya devam ediyor. Konyalı olmak demek illa elinde etliekmek, ağzında Mevlana şekeriyle gezmek değildir. İnsan yaşadığı yere benzer diyen şairimizin işaret ettiği gibi bu şehrin insanları tarihlerinin ve medeniyetlerinin mirası o vakur, o hikmetli, o dirayetli tavırlarıyla kendilerini her yerde belli eder. Milletimizin özeti olan Konyalılara husumet besleyenler, ya kendi köklerinden kopmuş mankurtlardır ya da başka kökleri sulayan riyakarlardır. Biz, ilk gençlik yıllarımızdan beri bu şehirle beraber yol yürümekten şeref duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Rabbime bu kardeşinizi böyle bir milletin evladı olarak yarattığı, bana sizler gibi yol arkadaşları verdiği için ne kadar hamt etsem azdır.” cümlelerini kullandı. “Konya tutulmaz, Konya yakalanmaz”

Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa etmeye, 2023’te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya, evlatlarımıza bırakacağımız en değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya, bin yıllık vatanımız Anadolu’nun ve buradaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklunun hatırasını 2071 vizyonuyla tekrar zirveye çıkarmaya, dışarda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya ‘hazır mıyız?’ diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘hazırız’ diye karşılık veren Konyalılara, “Sizi tutana aşk olsun, evelallah. Konya tutulmaz, Konya yakalanmaz. Maşallah. Selçuklunun asil evlatlarına, Mevlana’nın bendelerine, Bozkır’dan yükselen bu abide şehrin insanlarına da bu yakışır. Rabbim hepinizden razı olsun. Konya, sadece geçmişiyle övünen değil; aynı zamanda bitip tükenmek bilmeyen bir enerjiyle, kararlılıkla, çalışkanlıkla geleceğini inşa eden bir şehirdir. Biz de bugün burada işte bu inşanın yeni tezahürlerini, yeni eserlerini resmen hizmete açmak üzere sizlerle birlikteyiz. Laf değil; iş üretiyoruz.” dedi.

"Mülk Konya’da kapsamlı bir ihya projesi hayata geçti”

Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkentliği döneminde Dârü’l-Mülk olarak isimlendirilen Konya’da kapsamlı bir ihya projesinin hayata geçirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Şehrin 20 farklı noktasında kentsel yenileme, dönüşüm ve restorasyon çalışmalarıyla şehrin mazisiyle bugünü ve geleceği arasındaki köprüler tahkim edilmiştir. Bugün açılışını yapacağımız Türbe Önü Çarşıları, neydi burası bakın ne oldu. Şehrin tarihi bölgesinin dokusuna uymayan yapıların tümü yıkılıp, projeye uygun şekilde yeniden inşasıyla ortaya çıkan 564 milyon liralık bir yatırımı buraya yaptık. Laf değil icraat yapıyoruz.” Büyükşehir’in 31 ilçedeki 2 milyar 654 milyon liralık yatırımı da açıldı “Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı yürüten Konya, belediye hizmetlerinde de farkını ortaya koymaktadır” diye konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyükşehir Belediyemizin merkezde ve 31 ilçemizde 2 milyar 654 milyon liralık yatırımla gerçekleştirdiği altyapı, yol, parke, asfalt, su, kanalizasyon projelerinin resmi açılışını buradan yapıyoruz. Karatay, Meram, Selçuklu belediyelerimizin toplam 923 milyon liralık yatırımla hizmete sunduğu eser ve hizmetlerinin resmi açılışını da bu vesileyle gerçekleştiriyoruz.” dedi. Benzeri görüntülerin yaşanmaması için gereken tedbirler alınmıştır”

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevinde yaşanan üzücü olayla ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında ülkemizin en modern tesisi olan barınakta görevli iki vicdansızın sebep olduğu görüntüleri ne yazık ki biz de üzüntüyle takip ettik. Haklarında hemen adli ve idari takibat başlatılan sorumlular tutuklanmış, bir daha benzeri görüntülerin yaşanmaması için gereken tedbirler alınmıştır. Dünyamızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar gibi hayvanlar da bize Allah’ın bir emanetidir. Onlardan elbette istifade edeceğiz ama asla zulmetmeyeceğiz. Eziyet etmeyeceğiz. Kötü davranmayacağız. Hayvanlara zulmetme hakkına kim nerede olursa olsun sahip değildir. Hayvanların korunması ile ilgili en ileri yasal düzenlemeleri, uygulamaları hayata geçirmiş bir yönetim olarak başka aksi yönde hiçbir davranışa rıza gösteremeyiz. Bu konunun da yakın takipçisi olacağımızdan kimse şüphe etmesin.” değerlendirmesinde bulundu.

“Konya’nın Türkiye Yüzyılı’nın lokomotif şehirleri arasındaki yerini yukarılara taşıyacağız”

Alacabel Tüneli’nde önümüzdeki ay ışığı görecek projeyi 2024 yılında tümüyle bitireceklerini de paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demir yollarında Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı’nı, Kayacık Lojistik Merkezi’ni, Konya Selçuklu Yüksek Hızlı Tren Garı’nı, Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı’nı tamamlayıp işletmeye açtık, mevcut hatları modernize ettik. Kayacık ile Konya mevcut gar arasındaki tren yolunu 4 hatlı hale getiriyoruz. Bunun iki hattını hızlı trenler kullanacak, diğer iki hattını ise Konyaray Projesi’yle banliyö ve konvansiyonel hat işletmeciliği yapılacak. Diğer raylı sistemlerle ilgili çalışmalar çeşitli safhalarda sürüyor. Konya Havalimanımızı yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasıyla tanıştırdık mı, genişlettik mi? Tarım ve Orman’da Mavi Tünel projesiyle suya kavuşturduk. Toplam 24 baraj, 31 gölet ve 6 yeraltı depolama tesisi inşa ettik. 5 baraj ve 3 göletin inşası sürüyor. Sulama projeleriyle Konya’da yaklaşık 1 milyon dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden 17 tesisle 800 bin dekar araziyi daha sulayacağız. fiehrimizde 172 bin hektar alanda 140 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Konyalı çiftçilerimize yaklaşık 15 milyar liralık tarımsal destek verdik. Buradan Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin ilçelerimize de bir müjde vermek istiyorum: Mavi Tünel’den bu üç ilçemize 25 milyon metreküp ilave su tahsisi yaptık. Yaklaşık 3 buçuk milyar liralık bir yatırımla bu 3 ilçemizin içme suyu sorununu tamamen çözüyoruz. inşallah önümüzdeki ay ihalesini yapıp hemen inşaatına başlıyoruz. Şimdiden Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin ilçelerimize hayırlı olsun. Sanayi ve Teknoloji’de; 3 yeni organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi, 2 teknokent, 22 araştırma geliştirme merkezi ile bir tasarım merkezi kurduk. Görüldüğü gibi Konya’ya kazandırdığımız eserleri saymakla bitiremiyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde daha çok yatırımla Konya’nın Türkiye Yüzyılı’nın lokomotif şehirleri arasındaki yerini daha yukarılara taşıyacağız. Tabii bunun yolu birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkmamızdan geçiyor.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

"Konya’ya değer katacak yatırımların açılışları yapıldı"

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a telekonferans yoluyla bağlanarak ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın açılışını yaptı. Daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bulunduğu Eğiste Hadimi Viyadüğü’ne, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin bulunduğu Taşkent Afşar Barajı’na ve 5 ilçeye verilecek doğalgaz için Altınekin ilçesinde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yine telekonferansla bağlanılarak Konya’ya değer katacak önemli yatırımların açılışları gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak yapımları tamamlanan Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı esnafları ile TOKi’de hak sahibi vatandaşlara anahtarlarını teslim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görme engelli hafız Ravzanur'u ziyaret etti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kur'an-ı Kerim'i 12 ayda ezberleyerek hafız olan görme engelli Ravzanur Koçaker ve ailesini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Konya Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı sonrası Koçaker ailesinin evine ziyarette bulundu.

Erdoğan'a, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur ibrahim Altay ve AK Parti il Başkanı Hasan Angı da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koçaker ailesiyle çay içti, sohbet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ravzanur Koçaker ve ailesini, 1 Temmuz 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etmişti. Haber Merkezi

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.