Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası‘na katılarak konuşma yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası‘na katılarak konuşma yaptı

MTA’nın fay hattı haritasında yer almayan Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi İkizce Mahallesi ve Konya gibi birçok ilde meydana gelen depremler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı harekete geçirdi.

Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’nda 81 ilin tamamının deprem bölgesi olarak görülmesi kararı alındı..

6 Şubat sonrası Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) fay hattı haritasından yer almayan iller ve ilçelerde depremler meydana geldi. Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi İkizce Mahallesinde 10 Ağustos 5.3’lük depremle başlayan artçılar sarsıntılar devam etmiş bölgenin fay hattı haritasında geçmediği değerlendirilmişti.

‘Depreme karşı güvenli şehir’ olarak adlandırılan ve fay hattının geçmediği Konya’daki depremler Türkiye’nin afetlere karşı bakış açısının değişmesine neden oldu.

Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan işte bu değişimi açıkladı. ‘Bilim insanlarımızın son dönemde sık sık dile getirdiği bir gerçeği hatırlatmakta fayda görüyorum’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizin deprem haritasında belirli fay hatları var. Uzun yıllar boyunca depremle ilgili çalışmalar bu haritalara göre yürütüldü. Ancak son dönemde bu haritalara göre sarsıntı yaşanmaması gereken pek çok yerde deprem meydana geldi. Dolayısıyla artık ülkemizin 81 vilayetinin tamamını deprem bölgesi olarak görüp çalışmaları yürütmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi. İmmihan Topaç

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.