Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aydın’da ‘Toplu Açılış Töreni’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aydın’da ‘Toplu Açılış Töreni’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi günü geldiği Aydın’da yaklaşık 1 milyar 68 milyon liralık yatırımla tamamlanan 92 kamu tesisinin ve 1 milyar 138 milyon liraya tamamlanan 10 özel tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Aydın’a son 20 yılda toplam 40 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptıklarını ifade etti. Konuşmasında CHP’ye de yüklenen Erdoğan, "Yeter söz milletindir sloganına çökmeye çalışanlar var. Kim bu? Bay bay Kemal. 14 Mayıs, Kemal'in bay bay Kemal olacağı gündür" diye konuştu. Toplu açılış töreninde Erdoğan; Koçarlı, Germencik, Köşk, Yenipazar ve Sultanhisar ilçelerinde oturan vatandaşları doğalgaz ile buluşturdu.

“Menderes’i unutmadı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Türkiye Yüzyılı’ kapsamında Aydın’ın Efeler ve Nazilli ilçesindeydi. Aydınlılar Cumhurbaşkanlarını "Bir doğru altı yanlışı götürür", "Bahar gelsin ovamıza incir, nar yiyeceğiz, 14 Mayıs’ta müdüre bay bay kemal diyeceğiz", "Durduracaklarmış durdurtmayız, yıkacaklarmış yıktırtmayacağız, biz Ak kadınlar buradayız" ve "Menderes'i astınız, sesimizi kıstınız tek Reis'i değil ki milletedir kastınız" pankartlarıyla karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efeler ilçesinde Atatürk Kent Meydanı’nda 1 milyar 68 milyon liralık 92 eser, hizmet ve yatırım ile Söke OSB'de özel sektöre ait toplam 1 milyar 138 milyon yatırım bedelli 10 yeni fabrikanın açılışını yaptı. Demokrasi şehidi merhum Adnan Menderes’in memleketi Aydın’ın Efeler ilçesi Atatürk Kent Meydanı’nda halka seslenen Erdoğan, sözlerine Menderes’in 1966 yılında idam edilmeden önce yazdığı son mektubu okuyarak başladı. Ardından Demokrasi ve Özgürlükler Adası Yassı Ada’daki açık hava müzesine ve Ankara’daki Adnan Menderes’in anıt mezarına canlı bağlantı kurarak dualarla merhum Adnan Menderes’i yad etti.

“Türkiye Yüzyılı”

Erdoğan konuşmasına, “Rahmetli Menderes'in demokrasi bayrağını kaldırdığı Aydın'ın gönlümüzde farklı bir yeri var” diyerek başladı. Erdoğan, “Menderes'le beraber 592 kişinin yargılandığı Yassıada'yı biliyorsunuz. Biz bu yeri 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' haline getirdik. Bizim CHP'den farkımız bu. Yandaşlarından farkımız bu. Yargılamanın yapıldığı salonu da müze haline dönüştürdük. Milli mücadelenin resmen ilanının adı olarak gördüğümüz 23 Nisan 1920'den Demokrat Parti'nin iktidara geldiği 14 Mayıs 1950'ye, oradan Türkiye Yüzyılı Destanı'nın sembolü olacağına inandığımız 14 Mayıs 2023'e varan bu uzun ve meşakkatli süreçte ödediğimiz her bedelin karşılığını alacağımız bir döneme giriyoruz. İşte bu dönem doğru yol. Geleceğimizi şekillendirecek kritik bir tercihin eşiğindeyiz. Ülkeyi tekrar vaktini ve enerjisini heba edecek kaos günlerine geri döndürmeye, belirsizlik iklimine sürüklemeye heveslenenlere Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla çıkıyoruz” dedi.

“14 Mayıs Kemal'in Bay Bay Kemal olacağı gündür”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bırakın dirisine, ölüsüne bile tahammül edemedikleri Menderes'in aziz hatırasını kirletecek bir yüzsüzlükle, onun 'Yeter söz milletindir' sloganına çökmeye çalışanlar var. Kim bu, bay bay Kemal. İşte 14 Mayıs Kemal'in bay bay Kemal olacağı gündür. Menderes'in idama giderken milletimize emanet ettiği o tespitindeki gibi, yine efendilerinin emriyle kurdukları masadan yeniden tarihe yüz karası olarak geçecek işler yapma peşindeler. İşte burada Aydın'dan bir kez daha meydan okuyorum; Türkiye'nin ayağına tekrar prangalar vurmayı başaramayacaksınız, 2023 hedeflerine engel olamadığınız gibi Türkiye Yüzyılı'nın inşasının önüne geçmeyi de başaramayacak sızınız. Bu bay bay Kemal hangi yüzle Menderes'e ait olan 'Yeter söz milletinindir' ifadesine çöküyor? Ya ne yüzsüzsün ya. Bunu kalkıp bir de partisinin binasına asıyor. Bay Kemal rahmetliden sonra 'Yeter söz milletindir' sözü bize aittir. Şimdi diyorum ki 14 Mayıs'ta bunlara öyle çakalım ki bir daha bellerini doğrultamasınlar” diye konuştu.

“20 yılda 40 milyarlık yatırım”

Aydın’a son 20 yılda toplam 40 milyar tutarında kamu yatırımı yaptıklarını kaydeden Erdoğan, “Aydın Şehir Hastanemiz ile birlikte dokuz yeni sağlık tesisinin inşası devam ediyor. Çevre ve şehircilikte; TOKİ eliyle 1.668 konutu, altyapısı ve üstyapısıyla beraber tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk, 1.071 konutun inşasına devam ediyoruz. Şimdi de ‘İlk Evim’le Aydın’da 3 bin 327 konut daha inşa edecek, ‘İlk Arsam’la 7 bin alt yapılı arsa vereceğiz. Aydın’da Büyükşehir Belediyesi sendin. Yaptıklarınızı bir görelim” dedi.

“Bölünmüş yol mesafesini 381 kilometreye çıkardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ulaştırmada; 114 kilometreden devraldığımız Aydın’ın bölünmüş yol mesafesini 381 kilometreye çıkardık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “İzmir-Aydın Otoyolu’nu, Aydın-Çevre Yolu’nu tamamlayarak trafiğe açtık. Yapımı devam eden Aydın-Denizli-Antalya Otoyolu’nu, Aydın Çevre Yolu ayrımı ile Denizli Çevre Yolu ayrımındaki onarımı seneye tamamlıyoruz. Didim Yat Limanı’nı tamamladık. Tarım ve ormancılıkta; Aydın’a 14 baraj, 12 gölet, beş hidroelektrik santrali, yedi arazi toplulaştırma, 38 sulama tesisi ve 16 yeraltı depolama tesisi inşa ettik, dört baraj daha inşa ediyoruz. İnşa ettiğimiz sulama projeleri ile 548 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden sulama tesisleri ile 297 bin dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacağız. Aydınlı çiftçilerimize toplam 6,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide; bir teknopark, dokuz araştırma-geliştirme merkezi ve üç tasarım merkezi kurduk. Enerjide; Aydın, Çine, Efeler, İncirliova, Kuşadası, Nazilli ve Söke’ye doğal gazı götürdük.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından açılışa katılan protokol üyeleriyle birlikte toplu açılış kurdelesini kesti.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.