Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs Darbesinin 62. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor” temalı anma programına katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs Darbesinin 62. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor” temalı anma programına katıldı

27 Mayıs 1960Darbesi sonrası düzmece mahkemelerle Yassıada’yı zulüm ve utanç adasına çevirenleri nefretle andığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “600 yıl geçse de o kara leke temizlenmeyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs darbesinin 62. yılı nedeniyle Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu’yu rahmetle yad eden Erdoğan, “Darbe sonrası düzmece mahkemelerle, burayı zulüm ve utanç adasına çevirenleri de lanetle, nefretle anıyorum. 600 yıl geçse de o kara leke temizlenmeyecektir. Darbe mahkemelerinin altığı gayrimeşru kararlar nedeniyle Yassıada yıllarca Yaslıada olarak adlandırılmıştır. Hukuk cinayetleri derin yaralar açmıştır. 27 Mayıs darbesinin failleri de seçilmişler için bir tehdit kaynağı olarak hafızalara kazınmasını istemişlerdir” dedi.

“Hançer gibi sallanıyor”

“Demokrasiye ilk hançerin saplandığı 27 Mayıs Demokles’in kılıcı gibi milli iradenin tepesinde sallanmaya devam etmektedir” diyen Erdoğan, “Eser ve hizmet üreten siyasetçiler emperyalist, darbeciler, medya aracılığıyla acı akıbetle tehdit edilmektedir. Sonu Menderes’e benzemesin diyerek aba altından sopa gösteren siyasetçi müsveddelerini gördük. Bunların hiçbirine eyvallah etmedik” şeklinde konuştu.

“Boyun eğmedik”

Erdoğan, “Kefenimizi giyerek çıktığımız bu yolculukta tehditlere, şantajlara boyun eğmedik” diyerek şunları söyledi: “Sizlerle birlikte demokrasimize yönelik tehditleri bozguna uğrattık. 15 Temmuz’da daveti yaptık, 15 dakika daha kalmış olsaydık, bu kardeşini belki bugün burada yoktu. Orada telefonla yaptığımız anonsla on binler Atatürk Havalimanı’na geldi. Milletimizle tarihin en büyük demokrasi zaferlerinden birisine imza attık.”

“Darbecilere karşı zafer”

Yassıada’nın Yaslıada ardından da Demokrasi ve Özgürlükler Adası olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “Adeta 60 yıl boyunca yas tutan bu adayı, milletimizin darbecilere karşı zaferi haline dönüştürdük. 62 sene önce hukuk katliamlarının işlendiği bu adada Türkiye’yi adalette ileriye taşıyan etkinlikler düzenleniyor. Çanakkale Şehitliğimiz gibi evlatlarımızın tarih ve demokrasi şuuru kazandığı yer haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“1 milyonluk dava”

 Erdoğan, vakıflar aracılığıyla yurtdışına para kaçırıldığını iddia eden CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’ndan aldığımız tazminatları Ensar ve TÜRGEV’e verelim” dedi.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.