Bangladeş’in pamuğu, Nazilli’de geliştirilecek

Bangladeş’in pamuğu, Nazilli’de geliştirilecek

Bangladeş Tarım Bakanlığı ve Nazilli Pamuk Enstitüsü arasında imzalanan protokolle ülkenin ekolojisine uygun pamuk türleri Nazilli’de geliştirilecek.

Bangladeş Tarım Bakanlığı tarafından ülkenin pamuk üretimini artırmak amacıyla yapılan girişimler sonucu Nazilli Pamuk Enstitüsü ile protokol imzalandı. Bu kapsamda Enstitü, ülkenin ekolojisine uygun olan pamuk türleri geliştirecek. 36 ay sürecek projenin planlamasını yapmak üzere paydaşlar Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nde toplandı. Toplantıya, projeye destek veren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) İslam İşbirliği Teşkilati (IT), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) temsilcileri katıldı.

“Çalışma planı oluşturulacak”

Paydaş kurumların temsilcileri 7-8 Kasım tarihleri arasında iki gün boyunca 36 aylık projenin planlamasını gerçekleştirecek. Proje kapsamında ayrıca pamuk araştırmaları konusunda uzun vadeli eğitim sağlanması, üretim uygulamaları hakkında kısa süreli eğitim verilmesi; yeni pamuk çeşitlerinin ortak geliştirilmesi ve araştırma ve teknoloji ortamının güçlendirilmesi amaçlanıyor. Projede Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nün yanı sıra İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Adnan Menderes Üniversitesi ile işbirliği halinde, uzman desteği sağlanacak.

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.