Anadolu’nun Alkatrazı turistlerin uğrak noktası

Anadolu’nun Alkatrazı turistlerin uğrak noktası

Sinop'ta 1887-1999 yıllarında zindan ve hapishane olarak kullanılan, 2000 yılında müzeye çevrilen Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi, son 8 ayda 98 bin ziyaretçi ağırladı.

Sinop'ta 13 bin metrekarelik alan üzerine kurulan ve hapishane olduğu dönemde "Anadolu'nun Alkatrazı" nitelendirmesi yapılan tarihi yapı, Türkiye'de "darkturizm"in (daha önce felaketlerin ya da ürkütücü olayların yaşandığı yerlere yapılan seyahatler) önemli yerleri arasında gösteriliyor. Son yıllarda ziyaretçi sayısı giderek artan tarihi yapı, Türkiye'nin kuzey ucuna gelen turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

Cezaevine ziyaret eden vatandaşlardan Bayram Cebeci; "Sinop Cezaevi tarihi anlatan çok güzel bir yapı. Eskiden yaşanan zorlukları anlatan ve o haliyle burada mevcut olan ve müze olarak sergilenebilen çok güzel korunmuş bir yapı. İçerisi eski hali muhafaza edilmesi açısından çok güzel. Masaların tozu dahi alınmamış." dedi. Ayrıca 2018 yılında Sinop Tarihi Cezaevi'ni 259 bin 989 kişinin ziyaret ettiği belirtildi. Gülay Bostan

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.