Afyonkarahisarlı kadınlar ramazan ayı için deprem bölgesine 2 ton erişte hazırladı

Afyonkarahisarlı kadınlar ramazan ayı için deprem bölgesine 2 ton erişte hazırladı

Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde Kadın Kültür Evi'nde çalışan kadınlar ve gönüllülerin desteğiyle hazırlanan erişteler, ramazan için deprem bölgesine gönderilecek.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından kentteki Kadın Kültür Evi'nde bir araya gelen kadınlar, depremzedelerin yaralarını sarmak için erişte üretmeye devam ediyor. Ramazan hazırlıkları kapsamında yaklaşık 1 haftadır çalışan 13 kadın, depremzedeler için 2 ton erişte kesti. Depoda toplanan ürünleri özenle düzenleyerek kolileyen üretici kadınlar, daha sonra bunları deprem bölgesine gönderecek. Gönüllü kadınlar, kısa süre sonra ikinci sevkiyat için tekrar erişte yapmaya başlayacak.

"Arkadaşlar gece gündüz çalıştı"

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, kadın kültür evleri ve kooperatiflerinin, depremin ilk gününden itibaren bölgedeki vatandaşlar için çalışmalarına hız verdiğini söyledi.

Özellikle deprem bölgesinden gelen ihtiyaç ve talepleri doğrudan karşılamaya yönelik çalışma yapıldığını ifade eden Yiğitbaşı, "Hem Kadın Kültür Evi üyeleri hem dışardan gelen gönüllü kadınlarla erişte yapımına ağırlık verdik. Şu anda depremzedeler için Sinanpaşa Kadın Kültür Evi'nde 2 bin kilogram erişte hazır edildi. Arkadaşlar gece gündüz çalıştı." diye konuştu.

Bozulmayan ya da bayatlamayan bir ürün olması dolayısıyla erişte yapmaya karar verdiklerini anlatan Vali Yiğitbaşı, şöyle devam etti: "Erişte, çadır ve konteyner kentlerde rahatlıkla dağıtılıp, istendiği zaman pratik bir şekilde pişirilecek ürün. Sevkiyatımızı hızla tamamlayacağız. Üretimler devam edecek. Depremden sonra mercimekli bükme, haşhaşlı katmer, bayatlamayan patatesli ekmek gönderdik. Deprem olduğu ilk günler kış şartları daha ağırdı. Hem bebeklere hem yetişkinlere yönelik battaniye, atkı, şapka ve yelekler kadınlar tarafından örüldü, dikildi. Hala polar, alt üst eşofman takımlarına ihtiyaç olduğunu duyuyoruz, şu an onlardan yaptırıyoruz. Malzemeleri biz temin ediyoruz, kadınlar üretiyor, dikiyor. Sevkiyatını da AFAD koordinasyonuyla ihtiyaç olan bölgeye yönlendirmeye çalışıyoruz." AA

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.