AFAD, Libya’da yaraları sarıyor

AFAD, Libya’da yaraları sarıyor

Libya’da yaşanan sel felaketi sonrası Türkiye’nin bölgeye ulaşan ilk ülke olduğunu söyleyen AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Taşdelen, “Selden ziyade depreme benziyor yani deprem yıkımı var buradaki evlerde. Sahanın durumu gerçekten çok kötü.” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, Türkiye’nin Libya’ya ilk ulaşan ülke olduğunu söyledi. Gelir gelmez sahada neler olduğunu gözlemlediklerini belirten Taşdelen, şöyle konuştu: “Bölümlere ayırarak nerelerde arama kurtarma yapabiliriz, nerelerde canlı çıkabilir, nerelerde insanlar olabilir değerlendirmesi yaptıktan sonra ertesi gün arama kurtarma faaliyetlerine başladık.

"3 kargo uçağıyla geldik"

Cumhurbaşkanımızın talimatıyla. Bu 3 kargo uçağında su altı, su üstü arama ekipleri, şehirde arama kurtarma ekipleri, toplamda 168 personelle buraya ilk intikal eden ekibiz. Bizden sonra gelen ülkelerle koordinasyon içerisinde çalışıyoruz. Daha doğrusu onlar bizimle beraber koordinasyon içerisinde çalışıyorlar. Şu anda da iki tane büyük gemimiz Libya’ya yanaştı, içinde çok büyük insani yardım malzemesi var. Bunları da yerine ulaştırıp inşallah yaraların sarılmasına katkı sağlayacağız.”

AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, Libya’daki yardım çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “Şu anda iki tane büyük gemimiz Libya’ya yanaştı, içinde çok büyük insani yardım malzemesi var. Bunları da yerine ulaştırıp inşallah yaraların sarılmasına katkı sağlayacağız. Selden ziyade depreme benziyor yani deprem yıkımı var buradaki evlerde. Sahanın durumu gerçekten çok kötü durumda.”

“Bu yıkımlar selden ziyade depreme benziyor”

Taşdelen, çok fazla sel ve deprem yaşadıklarını ifade ederek, “Allah kimseye yaşatmasın ama buradaki sel, baraj patlamasının da etkisiyle beraber çok şiddetli yaşanmış. Selden ziyade depreme benziyor yani deprem yıkımı var buradaki evlerde. Sahanın durumu gerçekten çok kötü durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

“AFAD’dan Libya için 4 bin ton yardım malzemesi”

Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketi sonrası ilk yardıma koşan ülkelerden olan Türkiye, bölgeye yardım ulaştırmayı sürdürüyor. Libya’ya, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı iki askeri gemiyle 550 personel, 42 araç, 8 bot, 2 bin 250 çadır, 22 bin battaniye, 1750 gıda kolisi, 240 bin litre su, yani toplamda yaklaşık 4 bin ton yardım malzemesi ulaştırıldı.

“3 yardım gemisi bölgede”

Milli Savunma Bakanlığı(MSB),TCG Osmangazi gemisinin sel felaketinin yaşandığı Libya’ya yardım malzemelerini ulaştırmak üzere İzmir’den hareket ettiğini bildirdi. MSB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “TCG Osmangazi gemimiz yardım malzemelerini Libya’ya ulaştırmak üzere İzmir’den hareket etti. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sel felaketinin yaşandığı Libya’ya ulaştırılan kurtarma ekipleri ile temel yaşam malzemelerinin yetkililere teslim edildiğini bildirdi. (AA-İHA)

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.