Muş‘ta öğrenci ve veliler evlerinde yaptıkları yöresel yemekleri depremzedelere ikram etti

Muş‘ta öğrenci ve veliler evlerinde yaptıkları yöresel yemekleri depremzedelere ikram etti

Muş Fen Lisesi Okul Aile Birliği ve öğrenciler, öğretmenevinde yaşam sürdüren depremzede ailelere evlerinde pişirdikleri yöresel yemekleri ikram ederek örnek bir davranışa imza attılar.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından kente gelen depremzede vatandaşlara yönelik çalışmalar devam ediyor. Vatandaşlara aile ortamı sağlanması için yürütülen çalışmalar kapsamında Muş Fen Lisesi Okul Aile Birliği üyeleri ve öğrenciler bir farkındalık gerçekleştirdi.

Öğretmenevinde yerleştirilen depremzede ailelere evlerinde hazırladıkları yöresel yemekleri ikram eden Fen Lisesi Okul Aile Birliği üyeleri gönüllere dokundu. Okulun öğrencileri ise depremzede ailelerin çocuklarına oyuncaklar hediye ederek, güzel vakit geçirmelerini sağladı. İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Okul Aile Birliği ve öğrencilerin farkındalık etkinliğine katılarak, depremzede aileler buluştu.

Düzenlenen yöresel yemek etkinliğine ilişkin açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, öğretmenevi bünyesinde 105 ailenin bulunduğunu belirterek; “Deprem bölgesinden gelen misafirlerimiz Muş Öğretmenevinde ağırlamaktayız. Malumunuz 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremden hemen sonra 8 Şubat’ta ilk misafirimizi kabul ettik. Şuan Öğretmenevimizde 105 misafirimiz bulunmaktadır. Deprem bölgesinden farklı illerden gelenlerle birlikte ama en fazla Malatya ilinden misafirlerimiz gelmektedir. Biz buraya gelen ailelerin çocuklarını da bulundukları okul türüne göre ilimizin en güzide okullarına kayıtlarını gerçekleştirdik. Aralarında özel okullara gitmek isteyenler de aynı şekilde ilkokul, ortaokul, Anadolu liseler ve Fen Lisesine de yerleştirdik. Bizler o günden bu yana misafirlerimizle yakından ilgilenerek iletişim halindeyiz. Çok y arkadaşlık ve dostluklar kuruldu” dedi.

“Çocukların mutluluğuna vesile olmak çok güzel bir duygu”

Lise öğrencileri tarafından minik çocuklara verilen oyuncakların mutluluğuna ortak olmanın güzel bir duygu olduğunu dile getiren Müdür Kıvanç; “Bugün de Muş Fen Lisesinde okuyan öğrencilerimizin arkadaşları Okul Aile Birliği vasıtası le okul müdürümüz ve yöneticilerinin marifetleri ile hazırlamış oldukları yöresel yemekler misafirlerimizle paylaşmak istediler. Getirmiş oldukları yemekler misafirlerimizle birlikte paylaştık. Çok güzel vakit geçirdik. Aynı zamanda burada çocuklar için oluşturduğumuz etkinlik alanında güzel vakitler geçirildi. Fen Lisesi öğrencilerimiz okul arkadaşlarının kardeşler için almış oldukları oyuncak hediyeler de sunmuş oldular. Çocuklar çok sevindi. Çocukların mutluluğuna vesile olmak çok güzel bir duygu. Gittikçe bu tür etkinlikleri arttıracağız. İnşallah misafirlerimize çok güzel günler ve etkinlikler yaşatacağız. Ben emeği geçen başta Muş Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı ve Yönetim Kuruluna, Velilerimize, Okulumuzun Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Rehber Öğretmenimize yürekten teşekkür ediyorum. Emeklerine yüreklerine sağlık, keselerine bereket olsun” şeklinde konuştu.

“İnsanlığın sevgisi ve şefkatini birlikte paylaşalım istedik”

Okul Aile Birliği Başkanı İhsan Aytemiş, depremzede ailelere sevgi ve şefkat paylaşmayı amaçladıklarını ifade ederek; “Muş Fen Lisesi öğrencileri, veliler ve okulumuzun yönetim ile birlikte 8 Şubat tarihinden bu yana ilimizde misafir olan vatandaşlarımıza katkılar yapılmış. Bugün de öğrencilerimiz ve veliler depremden etkilenen vatandaşlarımıza katkı olsun diye evlerinde yöresel yemekler yaptılar. Hazırlanan yöresel yemekler Öğretmenevinde kalan vatandaşlara sunuldu. Buradaki en büyük amaç, depremden etkilenen vatandaşlarımızla iletişim halinde olarak onlara ev ortamı yaşatmaktır. İnsanlığın sevgisi ve şefkatini birlikte paylaşalım istedik. Her şeyden önce insanlığın var olduğunu ve bu insanlıkla geleceğe doğur gidilebilecek. Bu anlamda bunları birlikte yaşamak istedik. Bu kapsamda ben Başta İl Milli Eğitim Müdürümüze ve Okul yönetimimize teşekkür ederim. Gerçekten ihtiyaç olan bir kaynaşma ortamıydı.”

“Üzerimizdeki şoku atlatmak için ellerinden geleni yaptılar”

Malatya’dan Muş’a gelen depremzede Murat Yılmaz ise, yapılan çalışmalardan dolayı memnuniyetini belirterek; “Her şeyden önce Allah hepinizden razı olsun. Buradaki bütün arkadaşlarımız, yetkililerimizin bizlere yaptıklarını anlatmakla bitiremeyiz. Buranın insanlarını anlatmaya kelimeler yetmez. Burada çarşıya çıktığımız zaman hemen bizi tanıyıp anlıyorlar. Yabancı olduğumuzu görüyorlar. İnanın kaç yere çay içmeye bile gittik, bizlerden çay parası bile almadılar. Buranın halkı böyle bir insanlığa sahip. Öğretmenevinde müdüründen çalışanlarına kadar ilk günden bu yana bizimle ilgileniyorlar. Depremin şokunu atlatana kadar bize yer geldi ağabey, dayı, hacı dediler. Üzerimizdeki şoku atlatmak için ellerinden gelen yaptılar. Hepinizden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı. Ş. Kaplan

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.