‘1010 Kaşif Projesi’ kapsamında Mardin’de öğrencilere eğitim verildi.

‘1010 Kaşif Projesi’ kapsamında Mardin’de öğrencilere eğitim verildi.

Türkiye'de ortaokul çağındaki öğrencileri teknolojinin yapı taşı olan kodlama eğitimiyle tanıştırmak amacıyla Mardin’de ki öğrencilere bilgi verildi.

Türkiye'de ortaokul çağındaki öğrencileri teknolojinin yapı taşı olan kodlama eğitimiyle tanıştırmak amacıyla Kuveyt Türk'ün, Türk Kızılay ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğiyle başlattığı "1010 Kaşif Projesi" kapsamında Mardin’de öğrencilere eğitim verildi.

Geçen yıl başlayan ve devam eden proje kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılında Mardin Artuklu Gülser Mahmut Tatlıdede Ortaokulu ve Noter Cevdet Altun Ortaokulu'nda kodlama eğitimleri devam edecek. Kuveyt Türk çalışanlarının eğitim verdiği proje, öğrencilere aktarılan kod senaryolarıyla sokak lambalarının yanma prensibinden sensörlü arabaların mesafe kontrol uyarılarına kadar birçok alanda uygulamalı kodlama yapıldı. Kuveyt Türk tarafından eğitimin sonunda okullara hediye edilen 1010 Kaşif Kodlama Kiti ile çocuklar yazdıkları tüm kodları, maketler üzerinde de hayata geçirerek kodlama ve robotik eğitimlerini sürdürecek. Eğitim kapsamında, öğretmenlerin desteğiyle eğitimi alan öğrencilerin diğer öğrencilere eğitim vermesiyle tüm öğrencilerin kodlama öğrenmesi amaçlanıyor.

Kuveyt Türk Dijital Dönüşüm Grup Müdürü Dr. Okan Acar, proje kapsamında hedeflerinin çok sayıda öğrenciye ulaşmak olduğunu söyledi. 2018 yılında başladıkları projeye 2020 yılında da devam edeceklerini söyleyen Acar, Kuveyt Türk olarak 26 şehirde 48 okulda "1010 Kaşif" projesi kapsamında eğitim verdiklerini belirtti.

“Çocukların teknolojiyi daha doğru yerlerde kullanmalarını amaçlıyoruz” Çocukların teknolojiyi daha doğru yerlerde kullanmalarını amaçladıklarını ifade eden Acar, “Burada arkadaşlarımızla çocuklarımızı teknolojik ekipmanlarla tanıştırarak onlarla kodlama eğitimleri veriyor, onların teknolojiyle olan yakınlıklarını artırmaya çalışıyoruz, bunun yanında çocukların teknolojiyi daha doğru yerlerde kullanmalarını amaçlıyoruz. Bu anlamda özellikle yerli üretim olan bu robotik setlerimizi şuana kadar 48 okula ulaştırdık. Bunların dağıtımı, eğitimi devam ediyor. Bu proje Türk Kızılay’ı, Milli Eğitim Bakanlığı ve bankamız ortaklaşa yapıyorlar. Bizde Kuveyt Türk olarak kaynaklarımızı özellikle bu alana yatırıp ülkemizin geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz. Kuveyt Türk gerçekten sosyal sorumluluk anlamında önemli çalışmalar yapan bir kurum. Bu projeye başladığımızda çocuklara katacağımız değeri ve teknolojiyi bilgi ile birleştirmeyi amaçladık sonra gördük ki aslında bu farkındalık sadece çocuklarımızda değil çalışanlarımızda da oluştu. Bizim çalışanlarımızda Kuveyt Türk’e çalışma hayalleriyle geri döndüklerinde hakikaten çok güzel anılarla, çok güzel duygularla dönüyorlar. Kuveyt Türk olarak burada kendi çalışanlarımızla eğitim veriyoruz. Bugüne kadar belki 100’ün üzerinde çalışanımız çeşitli okullara, çeşitli şehirlere gelerek eğitimler verdiler, bu eğitimlere destek oldular. Bizde bunları inşallah gelecek senelerde sürdürmek istiyoruz” dedi.

“Tüketilen değil, üretilen ve yönetilen bir teknoloji anlayışının yaygınlaşmasına katkı sağlayacağız”

Gülser Mahmut Tatlıdede Ortaokulu Öğrencilerden Çiçek Tekin, “Hayatın her alanında sayısız kolaylık sunan teknoloji, ölçüsüz ve sınırsız kullanıldığı takdirde özellikle biz çocuklarda bağımlılığa dönüşüyor ve risk oluşturuyor. Kodlama ve robotik eğitimi alırken, Bizlerde teknolojiyi bilinçli ve ölçülü kullanma yeteneklerimizi bu yönde kullanıyoruz. Bu sayede sadece tüketilen değil, üretilen ve yönetilen bir teknoloji anlayışının yaygınlaşmasına katkı sağlayacağız” diye konuştu. Bilgisayara oturduğunda oyun oynadığını söyleyen Ahmet Tunç ise, “Şu an klima kontrolü yapıyorum, bilgisayar üzerinde tam bitmek üzere birazdan burada fanım çalışacak ve dönecek, döndüğü zaman da benim yani fanım çalışmış olacak uygulamayı bitirmiş olacağım. Bu benim için çok iyi fırsat oldu burada öğretmenler bize ilgileniyor ve çok iyi şeyler öğreniyoruz. Daha önce bilgisayara oturduğumda oyun oynuyordum ama artık kodlamayı öğrendiğim için, kodlamanın oyundan daha eğlenceli olduğunu anladım. Bu nedenle bundan sonra hep bilgisayara oturduğum zaman kodlama yapacağım, çok eğlenceli bir şey" şeklinde konuştu.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.