Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP Avrupa Bağlantısı açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP Avrupa Bağlantısı açılış törenine katıldı

Edirne’nin İpsala ilçesi Sarıcaali Köyü’nde bulunan TANAP MS4 Ölçüm İstasyonu’nda gerçekleştirilen törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından TANAP Avrupa Bağlantısı’nın açılışı için hazırlanan butona, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, Sırbistan Meclis Başkanı Maja Gojkovic ve diğer katılımcılarla birlikte bastı.

Edirne’nin İpsala ilçesi Sarıcaali Köyü’nde bulunan TANAP MS4 Ölçüm İstasyonu’nda gerçekleştirilen törene, Başkan Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katıldı. Yatırım tutarı yaklaşık 7 milyar dolar olan TANAP, dün Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) üzerinden Avrupa’ya bağlandı. Avrupa tarafındaki süreçlerin tamamlanmasının ardından TAP üzerinden gaz sevkiyatına başlanacak.

“Binlerce istihdam sağlayacak”

Türk Akımı’ndan sonra Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP’ın da tamamlanmasıyla birlikte Türkiye, enerjide kilit ülke konumuna geldi. 21. Yüzyılın en önemli projelerinden biri olan TANAP’la enerjide merkez ülke olan Türkiye’nin ekonomisi de şahlanacak. Türk ekonomisine milyarlarca dolarlık katkı sağlayacak olan proje, binlerce kişiye istihdam sağlayacak. Türkiye, doğalgaz arz güvenliğinde önemli bir rol üstlenecek, ülkenin enerji kaynakları çeşitlenecek. Türkiye ve Azerbaycan’ın başrol üstlendiği proje Avrupa için de kritik önem taşıyor. Enerji koridoruyla Avrupa, gaz ihtiyacının neredeyse tamamına yakınını Türkiye’den karşılayacak. Bugüne kadar yapılış en uzun ve en geniş çaplı doğalgaz boru hatlarından biri olan TANAP, ilk etapta 16 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak.

“Kapasitesi artırılacak”

Sonrasında 24 milyar tam kapasiteyle ise 31 milyar metreküp kapasiteye ulaşacak. Törende konuşan Başkan Erdoğan, “‘Enerjinin İpek Yolu’ olarak görülen bu muhteşem projenin belirlenen takvime, hedeflerimize ve taahhütlerimize uygun şekilde ülkelerimizle ilgili kısmını bugün itibarıyla tamamlamış oluyoruz. Bu projeyle sahip olduğumuz zenginlikleri kendi vatandaşlarımızın, onlarla birlikte tüm bölge halklarının, tüm insanlığın hizmetine sunma irademizi teyit ettik. Biz TANAP’la ülkemizin enerji ihtiyacını garanti altına almanın yanı sıra Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı yapmayı hedefledik” dedi.

“Edirne’de tarihi tören”

Başkan Erdoğan, konuşmasının ardından TANAP Avrupa Bağlantısı’nın açılışı için hazırlanan butona, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, Sırbistan Meclis Başkanı Maja Gojkovic ve diğer katılımcılarla birlikte bastı.

"7 milyar dolarlık gaz koridoru"

TANAP’ta ilk adım, Türkiye-Azerbaycan arasında 24 Aralık 2011’de imzalanan mutabakat zaptıyla atıldı. Projenin hukuki altyapısı 26 Haziran 2012’de İstanbul’da Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan hükümetler arası anlaşma ve “Ev Sahibi Hükümet Anlaşması” ile oluşturuldu. Ev Sahibi Hükümet Anlaşması, 10 Eylül 2014’te TBMM tarafından onaylandı. Hattın açılışı 12 Haziran 2018’de Erdoğan ve Aliyev’in katıldığı törenle Eskişehir’de gerçekleştirildi. “

“20 ilden geçiyor”

TANAP’ın Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan’ın Posof ilçesi Türkgözü köyünde başlayan yolculuğu, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçerek Türkiye-Yunanistan sınırında sona eriyor.

“Devler işbaşında”

 TANAP’ta, SOCAR ve Güney Gaz Koridoru AŞ’nin yüzde 51, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin yüzde 30, BP’nin yüzde 12 ve SOCAR Türkiye Enerji AŞ’nin de yüzde 7 hissesi bulunuyor.

“Aliyev’den Türkiye’nin ekonomisine övgü”

Türkiye’nin yabancı yatırımcılara açık bir ülke olduğunu belirten Aliyev, “Dünyada Türkiye’nin sözünün gücü artıyor ve imkânı genişliyor” dedi. TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni’nde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Bugün tarihi bir gündür. Umarım TANAP’ın ömrü uzun olacak, Türkiye-Azerbaycan ve diğer komşu halklara faydası olacak” dedi.

“İstikrar getirecek”

Projenin işbirliği, istikrar, uzun müddetli anlaşma getireceğini belirten Aliyev, “TANAP’a gibi projelere sadece enerji projeleri gibi bakmak doğru olmaz. Bugün güney gaz koridoru özünde 7 ülkenin birleştiği uluslararası bir iş birliği projesidir” ifadelerini kullandı. Aliyev, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için açık bir ülke olduğunu da vurguladı.

“Dünyaya mesaj”

 Başkan Erdoğan tarafından uygulanan iktisadi siyasetten övgüyle bahseden Aliyev, “Türkiye IMF gibi kurumlara bağımlılıktan yakasını kurtarabildi ve bugün çok güçlü bir ekonomi sahip. Liderliğin önemini Türkiye’nin dünyada bir güç merkezi haline gelmesiyle görüyoruz Sadece bulunduğu bölgede değil dünyada Türkiye’nin sözünün gücü artıyor ve imkânı genişliyor” diye konuştu.

“Zillete asla boyun eğmeyiz”

Şantaj ve tehdit politikalarıyla Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki gemilerini çekmeyeceğini belirten Başkan Erdoğan, “Hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir” dedi. Türkiye ile Libya’yı denizde komşu yapan anlaşma etkisini kısa sürede gösterdi. Başkan Erdoğan TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni’nde, Libya’nın tehdit edildiğini açıkladı.

“Anlaşma Meclis’e gelecek”

 Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakların paylaşımı konusunda hakça paylaşım yerine birilerinin gerilimi körüklemeye çalıştığını, şantaj politikalarına ve tehdit diline başvurduğunu belirten Erdoğan, “Hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir. Ülkemiz ne kendi hukukunu ne de Kıbrıs Türkü’nün çıkarlarının çiğnenmesine izin verir. Ben yaptım oldu mantığıyla kimse bir yere ulaşamaz. Türkiye böyle bir zillete asla boyun eğmez” dedi. Türkiye’nin iki sondaj gemisi Fatih, Yavuz ve iki sismik gemisinin çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Erdoğan, “Biz bunların bağırmalarıyla gemilerimizi çekmeyiz. Onlar bağırmaya devam ediyor. Güvenlikleri en üst düzeyde sağlanıyor. Anlaşma Meclis’e gelecek ve bu işi çok daha farklı bir konuma taşıyacağız. Diğer ayakları da uygulamaya girecek” diye konuştu.

“Tüm taraflara seslendi”

“Bizim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil, barış ve refah yer alacak” ifadelerini kullanan Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki tüm taraflara seslenendi. “Enerjiyi çatışma aracı yerine, işbirliği haline getirelim. Diplomasinin imkânlarını kullanmak varken, bölgeye yeni bedeller ödetecek yollara tevessül etmeyin. Bize bir adım atana, biz koşarak gittik. Bugün de yarın da aynı hüsnüniyetle hareket etmeye devam edeceğiz” dedi. Şener Urfa

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.