Bin yıllık Akdamar Kilisesi’nde 360 derece sanal tur

Bin yıllık Akdamar Kilisesi’nde 360 derece sanal tur

Kadim mekanların ve müzelerin ziyaretçileri ile dijital ortamda buluşmasına yönelik çalışmalar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğunluk kazanıyor. Fiziksel olarak görme imkanı bulunmayan pek çok doğal ve tarihi güzellik teknolojinin imkanları ile uzaktan ilgilisi ile bulaşabiliyor.   

İletişim Başkanlığı, eşsiz Anadolu mirasını zaman ve mekan kısıtından çıkararak tüm dünyaya tanıtma girişiminin bir parçası olarak 1100 yıllık Akdamar Kilisesi’ne özel bir web sitesi hazırladı. Türkçe, İngilizce ve Ermenice olmak üzere 3 farklı dilde kapsamlı bilgi ve görsel materyaller sunan web sitesi www.akdamarkilisesi.gov.tr adresinde ziyaretçilerine açıldı.

Gelişmiş görüntüleme teknolojileri kullanılarak hazırlanan VR videolar ve 360 derecelik fotoğraflar, tarih ile doğanın eşsiz uyumuna yakından tanık olma hissi veriyor. Kilisenin rölyef ve freskleri, çevresini kuşatan badem ağaçlarının beyaz çiçekleri ve Van Gölü’nün kendine has maviliği, tarihi mekanın ilahi atmosferini ziyaretçilerine taşıyan görsel güzelliklerden bazıları. Bunun yanı sıra Akdamar’ın harikulade doğası İzzet Keribar’ın objektifinden ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi açıldı

Akdamar Kilisesi web sitesi çalışmasının yanı sıra, İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen "Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi" de Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki Aya İrini Kilisesi'nde açıldı.

Kiliseyi anlatan "Anadolu'nun Saklı Anıtları Gün Yüzüne Çıkıyor: Akdamar" başlıklı filmin izlenmesiyle başlayan açılışta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şunları kaydetti:

"Hristiyan aleminin, özellikle Ermeni halklarının önemli bir inanç merkezi olan Akdamar Kilisesi'ne tarih bilinci ve kültürel mirası koruma ahlakıyla sahip çıktık. Ortak kültürel mirasımızı ayakta tutabilmek ve gelecek kuşaklara aktarabilmek için özenle çalıştık. Anadolu'nun farklı inanç ve kültürlerde saklı anıtlarının bir bir gün yüzüne çıkardık. Bunu ülkemizin bir zenginliği olarak gördük. Kültürel miraslarımızın hak ettiği değere yeniden kavuşması için incelikli çalışmalarımızı sizlerin de desteğiyle sürdürmek en büyük dileğimizdir. Bu güzel akşamda ülkemizin kültürel zenginliğinin en güzel fotoğrafını veren sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum."

 “Kültürel mirasa önem veriyoruz”

İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, projeye ilişkin açıklamasında, Türkiye’nin sahip olduğu zengin kültürel mirasın korunması ve bilinirliğinin artırılması amacıyla çok yönlü araştırma ve tanıtım faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

Altun, bu kapsamda Hristiyan aleminin, özellikle de Ermeni halklarının önemli bir inanç merkezi olan Akdamar Kilisesi’ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle tarih bilinci ve kültürel mirası koruma ahlakıyla sahip çıktıklarını ifade etti.

Bu çalışmalarının ilk adımını, tanıklık ettiği dönemlerin kültürel yapısının yanı sıra sanat ve inanç anlayışı hakkında da önemli ipuçları veren Akdamar Kilisesi ile attıklarını belirten Altun, devletin bu konuya verdiği önem, gösterdiği ilgi ve gerçekleştirdiği yatırımlar sayesinde hem adanın ve hem de tarihi kilisenin inanç turizmi açısından Türkiye’nin en gözde ziyaret beldelerinden biri haline geldiğini dile getirdi.

Ülkenin diğer ortak kültür hazinelerine de sahip çıktıklarını ve bunu sürdüreceklerini anlatan Altun, “Anadolu farklı kültür ve inançların bir mozaiği. Ermeni cemaati de bu mozaiğin bir parçası. Yüzyıllardır bir arada yaşayarak kurduğumuz dostluk köprüsünü her boyutta güçlendirmeye ve dünyaya örnek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

"Kadim tapınaklar bize esenliğin değerini anlatır"

"Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi"  açılış töreninde konuşan Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Sahak Maşalıyan, Türkiye'nin insanlık mirası olan kültürel zenginliklerini tüm dünyaya tanıtma girişimlerinin ilki olarak açılan sergiye Türkiye Ermenileri ruhani önderi olarak katılmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Akdamar Adası Kutsal Haç Ermeni Kilisesi'nin bin 100 yıllık tarihi geride bıraktığını anımsatan Maşalıyan, "Bu kilisenin 2005 yılında başlanan restorasyon çalışmalarıyla bir anıt kilisesine dönüşmesi, bize bu güveni veriyor. Her gittiğimizde tarihi mekanın daha bir özenle ve titiz çalışmalarla tertip olunup geliştiğini görüyoruz. Devletimizin adaya ciddi yatırımları sayesinde, ada ve kilise zaten çoktan inanç turizmi açısından ülkemizin en gözde ziyaret beldelerinden birine dönüşmüş bulunuyor." şeklinde konuştu.

Maşalıyan ayrıca İletişim Başkanlığında kilisenin daha çok kişi tarafından ziyaretini sağlamak için tanıtım çalışmalarına hız vermek gerektiği kanaatinin oluşmasının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Kilisenin kişiliği ve kimliği olan bir tapınak olduğunu ve seyredenlere her mevsim ve iklimde hatta günün her saatinde değişebilen yansımalar sunduğunu anlatan Maşalıyan, "Bunu yakalayabilmek için bir ışık ve gölge avcısı fotoğraf ustası olmak gerekir. İşte böyle bir usta olduğunu her vesileyle kanıtlamış İzzet Keribar üstadın objektifinden Akdamar Adası'nı ve Kutsal Haç Kilisesi'ni daha bir sevdik, ayrıntılarına ve nüanslarına bir kez daha hayran kaldık." dedi.

Sahak Maşalıyan, Ada’nın tanıtımının İletişim Başkanlığı tarafından Türkçe, İngilizce ve Ermenice yapılan dijital etkinliklerle gerçekleştirilmesinin bir kültür ve dostluk köprüsü oluşturduğunun altını çizerek, "Şimdi o köprüden geçip dostlukla kucaklaşacak halkları Akdamar Adası'nın doğa ve tarih cennetine davet edip, ziyaretlerini teşvik etmek bize düşüyor." ifadesini kullandı.

Etkinliği bir fotoğraf sergisi olmanın çok ötesinde uluslararası bir tanıtımı öngören daha geniş kapsamlı bir projenin parçası olarak gördüklerini ifade eden Maşalıyan, dünyanın, Türkiye'deki kültür ve medeniyet zenginliğiyle daha yakından tanışmaya ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

Fotoğraf Sanatçısı İzzet Keribar ise  yaptığı açıklamada, 65 yıldır fotoğraf çektiğini ve birçok ödül aldığını belirterek, böyle bir mekanda İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen bir projenin içinde yer almaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Etkinliğin ardından açılışa katılanlar, adanın ve kilisenin sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak hazırlanan görsellerinin yer aldığı sergiyi deneyimleme fırsatı buldu.

Sergi 20 gün boyunca gezilebilecek

Türkiye'nin tarihi mirasını coğrafi güzellikleriyle harmanlayarak tüm dünyaya duyurmak ve kutsal mekanlara hak ettiği değeri yeniden kazandırmak adına başlatılan kültürel farkındalık çalışmalarının ilk adımı olan Akdamar Kutsal Haç Kilisesi'nin fotoğraf sergisi, 20 gün ziyarete açık olacak.

Fotoğraflar