Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’de gençler hayatın her alanında varlıklarıyla ülkemizin yolunu aydınlatıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’de gençler hayatın her alanında varlıklarıyla ülkemizin yolunu aydınlatıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da katıldığı video konferans görüşmesinde, Türkiye'nin farklı illerindeki gençler ve sporcularla bir araya geldi.

Aydınlık yarınların teminatı olan gençlerle telekonferans yoluyla da olsa bu anlamlı gün vesilesiyle bir arada olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu ifade eden Erdoğan, "Sizlerin şahsında, istikbalimizin umudu tüm gençlerimize buradan selamlarımı gönderiyorum. Gönül coğrafyamızın genç yüreklerine, Türkistan'dan Suriye'ye, Arakan'dan Bosna'ya, Orta Asya'dan Afrika'ya kadar dünyanın dört bir ucundaki kardeşlerimize sevgilerimi iletiyorum." dedi.

Sözlerinin hemen başında Cumhuriyet'in banisi Gazi Mustafa Kemal ile Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını şükranla yad ederek, aziz şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, "Bu gece idrak edilecek Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen mübarek Kadir Gecenizi ayrıca tebrik ediyorum. Rabbimden bizi ramazana kavuşturduğu gibi bayrama da sağlık, afiyet ve huzur içinde eriştirmesini niyaz ediyorum." temennisinde bulundu.

"19 Mayıs, hürriyet aşkının nişanesidir"

Tüm dünya gibi Türkiye'yi de etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle maalesef bu sene buruk bir ramazan geçirildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Milli günlerimizin, bayramlarımızın, tarihimize altın harflerle yazılmış kahramanlık destanlarının coşkusunu yeterince yaşayamıyoruz. Buna rağmen siz gençlerimizin kendi bayramınıza, 19 Mayıs ruhuna sahip çıkmasından memnuniyet duyuyorum. Çünkü 19 Mayıs, üyesi olmaktan gurur duyduğumuz aziz milletimizin direniş azminin sembolü, hürriyet aşkının nişanesidir. 19 Mayıs, esarete karşı özgürlüğün, yılgınlığa karşı umudun ve cesaretin ilk adımıdır. 19 Mayıs, Çanakkale'de başlayan tüm zorluklara, imkansızlıklara rağmen 1. Dünya Savaşı boyunca asla pes etmeyen bir milletin yeniden diriliş cehdidir. 19 Mayıs, İstiklal Harbimizi başlatmanın yanı sıra son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun, milletimizin de kurtuluşunun müjdesi olmuştur.

Böylesi derin manalar içeren bir günün, gençlerimize armağan edilmesi asla tesadüf değildir. 19 Mayıs, tarihi şanlı zaferler ve mücadelelerle dolu milletimiz için bir gurur vesilesi, siz gençlerimiz için ise bir ilham kaynağıdır. Sadece 19 Mayıs değil, Kurtuluş Savaşımızın tüm safhaları, bu topraklardaki bin yıllık mevcudiyetimizin her bir aşaması, hayat mücadelenizi sürdürürken örnek alacağınız kıymetli birer hazinedir. Bunun için öncelikle hamasetten ve husumetten uzak bir şekilde adil, hakikate ve hakkaniyete uygun olarak tarihimizi öğrenmeniz gerekiyor. Köklerimizle, bizi biz yapan değerlerimizle irtibatımızı ne kadar diri tutarsak, hayatta o kadar güçlü oluruz. Her birinizin 101 sene önce Samsun'da atılan o ilk adımın anlamını ve önemini kavrayarak, hayatınıza yön vereceğinize inanıyorum."

"En büyük güç ve güven kaynağımız siz gençlerimizsiniz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin büyüdüğünü, geliştiğini, güçlendiğini vurgulayarak, "Ülkemiz maziden ilham ve cesaret alarak, istikbalini inşa ediyor. 'Ya istiklal ya ölüm' parolasıyla çıktığımız bu kutlu yolculukta, engellere, sabotajlara ve ihanetlere rağmen kararlılıkla yürüyoruz. Bu yürüyüşte en büyük güç ve güven kaynağımız siz gençlerimizsiniz." dedi.

Türkiye'de gençlerin sadece eğitimde, güvenlikte, siyasette, ticarette değil artık hayatın her alanında varlıklarıyla ülkenin yolunu aydınlattığını belirten Erdoğan, vatan savunmasında olduğu kadar ülkenin kalkınmasında, ilerlemesinde daha özgür ve demokratik seviyelere ulaşmasında gençlerin en ön safta yer aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri sadece istiklal ve istikbal mücadelesinin neferleri olarak değil, aynı zamanda büyük ve güçlü Türkiye'nin mimarları olarak gördüklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 yıldır öz güveni yüksek, milli şuur ve karakter sahibi, nitelikli genç nesiller yetiştirmek için çalıştıklarını ifade ederek, gençlere şöyle seslendi:

"Sizlerin bilhassa siyasette ülkenin kaderine yön veren karar mekanizmalarında yer almanıza büyük önem veriyoruz. Nitekim gençlerimize olan güvenimizi, göreve geldiğimizde seçilme saçı 30 iken bunu 25'e, ardından da 18'e düşürerek gösterdik. Gençlerimizin potansiyelini en üst seviyede kullanabilmesi için her alanda kendilerine destek olduk. Gençlik merkezlerimizi bu amaçla kurduk ve ülke sathında yaygınlaştırdık. Yine göreve geldiğimizde 76 üniversitemiz varken, şu anda 206 üniversitemiz var 81 ilimize dağılmış olarak. Yani her üniversiteye gidecek olan genç, artık yaşadığı memleketinden ayrılmadan o memleketindeki üniversitede de eğitim-öğretimine devam edebilir. 81 ilimizde 336 gençlik merkezimiz ve 90 genç ofisimiz kültür sanattan spora, kişisel gelişimden kodlamaya, yabancı dilden girişimciliğe kadar hemen her alanda sizlere hizmet veriyor."

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kalınan bugünlerde gençlik merkezlerinin faaliyetlerinin tamamının dijital ortama aktarıldığını dile getiren Erdoğan, her yıl 10 binlerce gencin ağırlandığı gençlik kamplarının sayısının 39'a ulaştığını, 81 ildeki 236 ilçede toplamda 774 öğrenci yurdunun gençlerin kullanımına sunulduğunu kaydetti.

Erdoğan, 2002'den bu yana yurt yatak kapasitesinin 182 binden 678 bine çıkarıldığını belirterek, "Bu yıl içinde 46 tane olmak üzere 2022 yılına kadar otel konforunda 93 yeni öğrenci yurdunu da hizmete açacağız. Yine gençlerimize verilen aylık 9 lira olan beslenme yardımını 420 liraya yükselttik. Sadece 2019 yılında verdiğimiz beslenme yardığımı 1,5 milyar lirayı buldu. Bugün itibarıyla 1 milyon 591 bin gencimizi bu desteklerimizden faydalandırıyoruz." diye konuştu.

Spor alanındaki yatırımların meyvelerinin de toplandığını ifade eden Erdoğan, "2002 yılında 206 bin olan faal sporcu sayımız, 4 milyon 606 bine ulaştı. Sporcu yetiştirmede önemli bir rol üstlenen antrenörlerimizin 18 bin 674 olan sayısı ise 251 bini aştı." dedi.

"Gençlerimizden provokatöre karşı uyanık olmalarını bekliyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, spordan sanata, bilimden siyasete kadar gençlerin yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gençlerimizin salgın sürecinde ortaya koyduğu özverili, fedakar çalışmaları takdirle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Sivil toplum kuruluşlarımızda, Vefa Sosyal Destek Gruplarında yer alan tüm gençlerimize ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Elbette her şey gibi gönüllü faaliyetlerde bulunmak da bir nasip, şuur ve aidiyet meselesidir. Van ve Adana'da olduğu gibi milletle bağını koparmışların, bırakın insanımıza yardım etmeyi, yapılan yardıma bile tahammül gösterememesi gayet doğaldır. Gezi olaylarında ağaç bahanesiyle sokakları ateşe verenler, polisimize kurşun sıkanlar, esnafın malını mülkünü yağmalayanlar da aynı zihniyetin mensuplarıdır. 1960 darbesinden itibaren Türkiye ne çektiyse, hangi operasyona maruz kaldıysa, hepsinin de arkasında bunların silüeti vardır. 1970'lerde gençlerimizi birbirine kırdırıp kanları üzerinden siyasi ikbal devşirenler de yine bunlardır. Biz artık bu güruhu çok iyi tanıyor, sinsi emellerini çok iyi görüyoruz.

İnsanımızın inancına hakaret ederek, milletimizin sinir uçlarıyla oynayarak ne yapmaya çalıştıklarının da gayet iyi farkındayız. Bölücü teröre boyun eğmediğimiz gibi sokak terörüne de asla müsaade etmeyeceğiz. Hukuk, demokrasi ve özgürlükleri güçlendirirken siyasete şiddet bulaştırmaya çalışan şehir eşkıyalarına asla göz yummayacağız. Türkiye'nin birliğine, beraberliğine, ebedi ve ezeli kardeşliğine kastedenler hak ettikleri cevabı hukuk içinde muhakkak alacaklardır. Bu ülkenin gençlerinin arasına kimse nifak tohumları ekemeyecektir. Gençlerimizden sosyal medyada sahte isimler, sahte hesaplar arkasına saklanan provokatöre karşı uyanık olmalarını bekliyorum."

"Yurtlarımızı salgına karşı mücadelede bir süre daha kullanmaya devam edeceğiz"

Erdoğan, tüm insanlıkla birlikte Türkiye'nin de "sinsi düşman" koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğini belirterek, "Ülkemizin salgınla mücadelesine en büyük katkılardan birini yurtlarımız verdi. Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın 14 günlük karantina sürecinde yurtlarımız gerçekten hayati bir rol oynadı. Sağlık çalışanları başta olmak üzere salgın sürecinde kalacak yer ihtiyacı olan herkese yurtlarımız kapılarını açtı. Yurtlarımızı salgına karşı mücadelede bir süre daha aktif olarak kullanmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Yüksek öğrenim öğrencilerinin 6 Haziran'da yapılacak burs ve kredi ödemelerinin bugünden itibaren başlatıldığını bildiren Erdoğan, "İnşallah bayrama kadar bu ödemeleri tamamlayacağız." dedi.

"Üç kurala muhakkak riayet edeceğiz"

Sürecin sporcuları olumsuz etkilememesi için çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, 2019'da yetenek taraması sonucunda seçilen 110 bin öğrencinin eğitimlerini, antrenörler eşliğinde uygulamalı ve teorik olarak online yayın üzerinden sürdürdüğünü anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sporcuların dahil olduğu, bilgilendirici içeriklerle kamu spotlarıyla sosyal medya canlı yayınlarıyla evde kalan vatandaşlar için 7 gün 24 saat faaliyetlerin gerçekleştirildiğini belirtti.

"Evde Kal Hareketsiz Kalma" projesinin ünlü sporcular ve alanında uzman antrenörler eşliğinde devam ettiğini aktaran Erdoğan, ayrıca EBA TV'de spor eğitim programlarının yayınlanmaya başladığını söyledi.

Erdoğan, koronavirüse karşı elde ettikleri başarıların kalıcı olmasının kendilerine bağlı olduğuna işaret ederek, "Rehavete düşersek Allah korusun çok daha büyük sıkıntılarla yüzleşmemiz kaçınılmazdır. Bilhassa gençlerimizin 'Bana bir şey olmaz' gibi hatalı bir düşünceye kapılmaması önem arz ediyor. Bunun için sokakta, işlerinde, okulda, pazarda, yani nerede olursak olalım maske, mesafe, temizlik olarak belirlediğimiz üç kurala muhakkak riayet edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

"Normalleşmeyi kesinlikle 20 Mart öncesi rutinimize geri dönüş olarak algılamayacağız." diyen Erdoğan, "Virüsün bir süre daha bizimle olduğu gerçeğini dikkate alarak hayatımızı buna göre düzenleyeceğiz. Tüm bu hususlara riayet ettiğimizde inşallah kısa sürede koronavirüs salgınının üstesinden geleceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, her zaman olduğu gibi salgınla mücadelede de bu ülkenin gençlerine güvendiğini belirtti.

Katılımcılar arasındaki sporculara seslenen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Değerli sporcu kardeşlerim bu vesileyle tabii ki jimnastikte dünya şampiyonu İbrahim Çolak kardeşime özellikle bu süreç içerisinde bunu da fırsata dönüştürmek suretiyle Allah'tan şifalar diliyorum. Tabii hepsinden öte içinizde biliyorum ki voleybolcu kardeşlerim de var ve yine genç yaşta maalesef bir kaza neticesinde şu anda sakat durumda olan Meltem kardeşimize Allah'tan şifalar diliyorum, Meltem'i yakından takip ediyorum ve yarından itibaren Ankara'da tedavisine ayrıca devam edeceğiz. Rabbim Meltem kızımıza da şifalar versin. Annesiyle de görüşmeler yaptım ve takibini başta doktorum olmak üzere hepsi yakından takip ediyorlar."

Türkiye'nin farklı illerindeki gençler ve sporcularla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede Milli Basketbolcu Melih Mahmutoğlu'na "Melih sen bu ara üçlüklere ara mı verdin, uzun zamandır üçlük atmıyorsun?" diye seslendi. Mahmutoğlu ise şöyle devam etti:

"Bu süreçte her sporcu kardeşimiz gibi bizler de etkilendik. Hidayet Başkanımızla bu dönemde sürekli konuştuk. Nelerin yapılacağına dair görüştük. Bence de doğru olan bir kararla liglerimiz iptal oldu. Şu anda EuroLeague'in vereceği kararı bekliyoruz. Yüksek ihtimal onlar da pazar günü bir açıklama yapacak. Oradaki oyuncu birliğiyle görüştüğümüz ve konuştuğumuza göre büyük ihtimal oynanmayacağı yönünde. Tabii ki bizler sporcular olarak zor bir dönem geçiriyoruz. Evlerimizde idmanlarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bu süreci de sizler sayesinde en iyi şekilde atlatıyoruz diğer ülkelere göre. Gerçekten muhteşem davranışlarınızla gösterdiğiniz her şeyle bu süreci atlatıyoruz. İnşallah bayramla beraber güzel ve sağlıklı günlerimiz olacak.19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı da tebrik ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mahmutoğlu'nun değerledirmelerinin ardından, "Çok teşekkür ediyorum. Biz bu koronavirüs belasıyla beraber süratle İstanbulumuzda bir Başakşehir'de muhteşem bir hastane açtık. Adını da Japonlarla, finansını onlardan temin ettiğimiz için Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak koyduk. Onun açılışını yapacağız. Bu açılışı da perşembe günü yapıyoruz. Bunun da yanında Sancaktepe'de 1000 odalı Feriha Öz Acil Durum Hastanesi açılışı yapıyoruz. Tamamiyle yatay mimari olarak. Bir diğeri de Yeşilköy'de yine Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi... O da 1000 odalı. 45 günde yapılan hastaneler, bunları da bu arada yetiştirdik. İhtiyacın olup olmaması değil, buradaki tek düşüncem şu oldu. Arkadaşlarımla onu konuştum. 'Burada iki havaalanı var. Biri Sancaktepe'de askeri havaalanı. Bir tanesi de Yeşilköy.' dedim. Biz burasını uluslararasına açabiliriz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin uluslararası bir sağlık merkezi olma potansiyeline sahip olduğuna vurgu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Her yerden talepler var. Hele hele bu yaptığımız sağlık yardımlarıyla dünyada Amerika dahi onlara gönderdik bu desteği, Rusya'ya aynı şekilde gönderdik. Hala göndermeye devam ediyoruz. Bu bizim için çok ciddi bir oralarda tanınma imkanını sağladı. Şimdi bir de Hadımköy'de Sultan Abdülhamid'in askerler için yaptırdığı muhteşem bir hastane vardı. Maalesef terk edilmişlikten dolayı tinercilerin gidip geldiği bir yerdi. Tamamen piknik alanı içerisinde bir yerdi. Orayı süratle hazırladık. Orayı da inşallah Doktor İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi olarak... Butik bir hastane oranın açılışını yine ayın 31'inde yapıyoruz. Bunları da iki ay içerisine sıkıştırarak bu hastaneleri yaparak özellikle fiziki mekan noktasında çok güçlü bir konuma ulaştık. Daha iyi olacak."

Mahmutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılan hizmetler için teşekkür etti.

Ramil Guliyev

Milli Atlet Ramil Guliyev de "Şükür Allah'a iyiyiz Cumhurbaşkanım. İdmanlara devam ediyoruz. Bütün yarışları iptal etmişler. Şu anda ağustos ayında birkaç tane yarış görünüyor. Olimpiyatlar ertelendiği için seneye daha iyi idman yapıp güzel derecelerle ülkemizi temsil edebiliriz. Genç sporcular için de fırsat oldu. Olimpiyatlar ertelendiği için barajı da geçebilirler. İnşallah büyük bir takımla Olimpiyatlara gideriz." ifadesini kullandı. 

Erdoğan da Guliyev'e başarı dileklerini iletti.  

Kayaalp ve Gazoz

Milli Güreşçi Rıza Kayaalp, Olimpiyat Oyunları'nın 2021'e ertelendiğini belirterek, "Alamadığım tek altın madalyayı ülkeme kazandırmak inşallah nasip olur. Bu süreç de bizim için hayırlı olur. Nasibi de birlikte gelir. Son kez bir olimpiyat şampiyonluğu alarak spor hayatımıza veda etmek isteriz." dedi.

Kayaalp bütün gençlerin bayramını tebrik ederek, gençlerin emekleriyle Türkiye'nin daha ileriye gitmesi temennisinde bulundu. 

Erdoğan Milli Okçu Mete Gazoz ile sohbetinde ise okçuluk hakkında bilgi aldı. Gazoz, "Derecelerde hepsinden çok şükür birer tane var. Cumhurbaşkanım koronavirüsten dolayı bizim de kamplarımız iptal edildi. Ama biz de antrenmanlarımıza devam etmeyi sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Halil İbrahim Timurtaş ise Neşet Ertaş'ın Gönül Dağı eserini saz eşliğinde seslendirdi. Timurtaş Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, gençlerin sanat öğrenmelerine verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2019'da düzenlenen Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Ayşe Nur Ak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sorusu üzerine Yusuf Dursun'un "Önce Vatan" şiiri ile birinci olduğu bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan isteği üzerine şiiri okuyan Ak'a, "Tebrik ediyorum. Gerçekten çok duygulu. Seçtiğin şiir de iyi bir şiir. Tebrik ediyorum. Bütün aileye selamlar." dedi.

Ak ise "Çok teşekkür ediyorum. Sizlerden bunları duymak çok büyük bir şeref." karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede Milli Güreşçi Taha Akgül'e "Nasıl, koşuyor musun dağlarda?" sorusu üzerine henüz başlamadığını dile getiren Akgül, "Omzumdan ameliyat oldum. Evde antrenmanlara devam ediyorum. Birkaç kere koşu antremanı denedim ama ödem yaptı, yavaş yavaş devam ediyorum. İnşallah bu süreç geçecek." diye konuştu.

Erdoğan, kendisinin de futbol oynadığı dönemde omzundan bu tür sıkıntılar yaşadığını söyleyerek, Akgül için şifa dileğinde bulundu.

Akgül, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sayın Cumhurbaşkanım sizinle görüntülü konuşmak bile büyük bir şeref. Sizinle ancak resepsiyondan resepsiyona görüşebiliyorduk. Desteğiniz için de sağ olun, hastane sürecinde aradınız, tedavime de ilgilendiniz. 2021'e inşallah hazırlanacağız ve şampiyon olacağız."

Bir sonraki görüşmesini genç piyano sanatçısı Yiğit Avcı ile yapan Erdoğan, "Seni bir ara Ankara'ya alalım. Millet Kongre Merkezinde bize bir piyano resitali herhalde yaparsın." dedi.

Avcı da, bu teklifi severek kabul edeceğini ifade etti.

Kendini tanıtan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"16 yaşındayım, aktif öğrencilik sürecim devam ediyor. Piyanoya çok küçük yaşta başladım. Artvin Gençlik Merkezine Gürcistan'dan bir piyano öğretmeni gelmişti, annemin yardımıyla piyanoyu orada ilk kez deneme fırsatım oldu. Sonra çok sevdim ve devam ettim. Bunun haricinde son yıllarda kendimi daha da geliştirdiğime inanıyorum. Yurt dışında bazı festivallere katılma hakkım oldu. İlk festival Gürcistan Batum'daydı. Bu festivalden ben ve takım arkadaşlarım başarıyla ayrıldık. İtalya'da gerçekleştirilen festivale gittik, yine orada da ülkemizi iyi bir şekilde temsil etmiş olduğumuza inanıyorum. Yine başarıyla ayrıldık. Pandemi süreci olmasaydı, normalde Fransa'ya gidecektik şu zamanlarda. Ancak ertelendi."

Milli sporcu Serap Özçelik Arapoğlu, da "Kadir Geceniz mübarek olsun. Ben çok teşekkür ediyorum böyle özel bir günde bizi davet ettiğiniz için. Bana hiç 19 Mayıs resepsiyonu kısmet olmadı, hep müsabakalardaydım. İlk defa böyle canlı yayında karşı karşıya gelmek güzel oldu, teşekkür ediyorum." dedi.

Tiyatrocu Nazlı Bakır ise sanatın önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Yakın tarihte gördümki toplumu etkilemenin en hızlı yollarından bir tanesi de sahne sanatları, televizyon ve sinema. Bizler de geçmişimizden aldığımız ilhamla, yani sizin dediğiniz gibi mazimizin ilhamı, edepli, ahlaka uygun sanatı geliştirmeyi bir noktada kendimize hedef koyduk. Baki'nin bir sözü var, 'Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş.'"

A Milli Kadın Voleybol Takım Kaptanı Eda Erdem, sözlerine 19 Mayıs'ı kutlayarak ve herkese hayırlı kandiller temennisinde bulunarak başladı.

Erdem, "Bugün sizlerle beraber olmaktan çok mutlu ve gururluyum. Pandemi süreci bittiği zaman tekrar farklı bir organizasyonla hep beraber olup birbirimizi yakından tanıma şansına nail oluruz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben de özellikle voleybolcu kardeşlerimin özellikle de kızlarımızın son dönemlerdeki üstün başarılarının artarak devamını diliyorum. İnşallah koronavirüsten sonra bu performansı tekrar göstereceğinize inanıyorum. Bu vesile ile de Meltem'e de Allah'tan şifalar diliyorum." dedi.

Antalya'da web tasarımları yapan görme engelli Mert Yakıştır ise 6. sınıftan beri bilişim teknolojileriyle ilgilendiğini söyledi.

Yakıştır, "Bilgisayarım yoktu, bilgisayarsız web tasarım nasıl yapılabilir onu araştırmaya başladım. Tuşlu telefonlardan yapılabildiğini öğrendim. Tuşlu telefondan web tasarımı yapmaya başladım. Görme engelliyim ama renkleri seçebiliyorum. Anne ve babama 'Olmuş mu, gelişmiş mi' diye sorarak bu şekilde kendimi geliştirmeye çalıştım. Antalya Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği bana bir bilgisayar hediye etti. Oradan yazılımlarımı yapmaya başladım." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın "Bu bilgisayar özellikli mi yoksa normal bir bilgisayar mı?" sorusu üzerine, Yakıştır, normal bilgisayar olduğu bilgisini verdi.

Normal bir bilgisayara yazılım yükleyerek kullanabildiğini söyleyen Yakıştır, "Gençlik ve Spor Bakanımız beni kabul ettiler. Gençlik merkezimizde eğitim almaya başladım. Hatta bakanlığın Aksaray'daki kampına katıldım. Kampta drone, 3 boyutlu yazıcı ve çeşitli mobil imkan geliştirme, web tasarımı geliştirme gibi eğitimlerimin bir üst düzeyini aldım." diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu azminden dolayı seni ayrıca kutluyorum. Sayın Bakanımız Mehmet Bey her zaman, her türlü sıkıntıda, ihtiyaçta senin yanında olacaktır. Çünkü senin şu anda elde ettiğin bu mesafe her türlü takdirin üzerindedir. Seni kutluyorum."

Fotoğraflar