Cumhurbaşkanı Erdoğan: “3 bin yataklı şehir hastanesini Sancaktepe’ye kuruyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “3 bin yataklı şehir hastanesini Sancaktepe’ye kuruyoruz”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Sancaktepe mitinginde vatandaşlara seslendi.

Sancaktepe'nin tüm semtlerinde ve mahallelerindekileri selamladığını ifade eden Erdoğan, milletin partisi AK Parti ile yola çıktıklarından bugüne kadar ilçeye çok ciddi yatırımlar yaptıklarını dile getirdi.

Erdoğan, ilçeyi geçmişteki halinden bugüne getirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bütün bunlar bir aşkın, bir azmin, bir kararlılığın neticesidir. Özellikle yola çıkarken bir şey söyledik. Eğitim, sağlık, adalet, emniyetle yürüyeceğiz dedik. Bunun üzerine bizler ulaşımı, bunun üzerine bizler enerjiyi, turizmi, dış politikayı bina ettik ve bugünlere geldik. Özellikle de şunu sizlere ifade etmek istiyorum. Karşımda burada yaptığımız okulları görüyorum. Burada yaptığımız kültür merkezlerini görüyorum. Geçenlerde İstanbul'da bu CHP'nin bir adayı var ya. Çıkmış diyor ki, 'AK Partili belediyelerde kültür merkezi yok, kreş yok.' İstanbul'da bir aday tanıtımı yapmak istediniz. Nerede yaptınız? Haliç Kongre Merkezi'nde yaptığınız. Eğer bir tane kongre merkeziniz olsaydı, gider orada yapardınız. Niye Haliç Kongre Merkezi'ne geldiniz? Demek ki sizde yok. Ama AK Parti o Sütlüce mezbahanesini kültür merkezine dönüştürdü. Şimdi orası pırıl pırıl. Uluslararası hizmet veriyor. Bütün bu adımlarla beraber, karşımda da Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi var. Şimdi Bay Kemal bunları bilmez. Ama Bay Kemal'in gönderdiği belediye başkan adayları hiç bilmez."

"Öğretmen sayısını artırdık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 sene önce Sancaktepe'de ilk ve orta öğretimde 53 bin 500 öğrenci, bin 743 öğretmen, bin 146 derslik, 58 tane de okul olduğunu ifade ederek, derslik başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 45, orta öğretimde 50 olduğunu söyledi.

Şimdi ise 2019'da öğretmen sayısını 3 bin 956'ya çıkardıklarını anlatan Erdoğan, "Yani neredeyse bire bir artırdık. Bitmedi, derslik sayımızı da 2 bin 805'e çıkardık. Bu da neredeyse bire iki katladı. Okul sayımızı 181'e çıkardık. Bütün bunlardan öte sınıflardaki öğrenci sayımızı da 30'a, 20'ye düşürdük. Bu neyi gösteriyor? Biz ne dediysek onu yaptık. Ama bu CHP'nin böyle bir derdi var mı? Hep söylüyorum, 94'te söyledim. CHP demek, çöp, çukur, çamur demektir. Şimdi buna İzmir adayımız güzel bir şey daha ilave etmiş, çarpık yapılaşma; yani dört 'Ç'." diye konuştu.

Erdoğan, İstanbul'da çöp dağları bulunduğunu, her tarafın çukur ve çamur deryası olduğunu, bu çöp dağlarını, çamuru ve çukurları yok ettiklerini anlatarak, susuzluk sorununu çözdüklerini, Sancaktepe'ye kadar Melen'den 180 kilometre uzaklıktan su getirdiklerini kaydetti.

Aynı şekilde Avrupa Yakası'na da 140 kilometre uzaklıktan su getirildiğini, suyu deplase etmek için boğazın altından içinden araç geçecek büyüklükte tünel yapıldığını, su sıkıntısı yaşandığında diğer yakadan su getirildiğini belirten Erdoğan, "İSKİ'nin tankerleriyle su kuyruklarını hatırlayın. Şimdi böyle bir durum var mı? Temizledik mi? Hava kirliliği var mıydı?" dedi.

 Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Anadolu Yakası'nın en büyük şehir hastanesini kurduklarını belirterek, "3 bin yataklı şehir hastanesini Sancaktepe'ye kuruyoruz." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiği 1994'te kentte 50 bin eve doğal gaz gittiğini dile getiren Erdoğan, cezaevine girdiği dönemde 1 milyon 250 bin eve doğal gazı getirdiklerini, bu sayının şu anda ise 6 milyon 500 bine yükseldiğini söyledi.

Erdoğan, "Nereden nereye. Bu Bay Kemal'in aklı bunları alır mı? Almaz, bu biliyorsunuz meşhurdur Kağıthane'ye İstanbul'dan aday olduğu zaman Kağıthane'ye Kağıttepe diyen bir adamdır. Tanımaz İstanbul'u, bilmez. Dün de buraya gelmiş. Herhalde burada bir salon toplantısı mı yaptı? Meydana çıkamaz ki? Meydana çıkıp da ne yapacak? Neymiş, adayı burayı çok iyi tanıyormuş. Tanısa ne yazar. Tanımak değil, iş yapmak iş." diye konuştu.

Sancaktepe adayları Şeyma Döğücü'nün ilçede bir yıl belediye başkan yardımcısı olarak görev yaptığını dile getiren Erdoğan, Döğücü'nün aynı zamanda İstanbul İl Kadın Kolları'nın yıllarca başkanlığını yürüttüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söylerdi:

"Tabii burada birinci derecede hanım kardeşlerimin çok çalışması lazım. Hazır mıyız? Evleri tek tek dolaşmaya var mıyız? Çok koşacağız, çalışacağız ve Allah'ın izniyle avukat, siyasetin içinde pişmiş olan Şeyma Döğücü kardeşim bundan böyle Sancaktepe'de sizlerin başkan olarak hizmetinizde bulunacak. İstiyoruz ki Sancaktepe'yi daha ileriye götürelim. Bir tarafta Cumhurbaşkanınız Tayyip Erdoğan, öbür tarafta Büyükşehir Belediye Başkanınız Binali Yıldırım Bey, Sancaktepe'de de Şeyma Döğücü Hanım kardeşimiz olarak sizlere bu hizmeti vermeye devam edeceğiz."

"Beraber yürüdükçe Sancaktepe bir başka güzel olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede Belediye Başkanı İsmail Erdem ile beraber çok hizmet yaptıklarını, ilçeye 400 yataklı bir hastane kazandırdıklarını aktararak, "Şimdi size Anadolu Yakası'nın en büyük şehir hastanesini kuruyoruz. 3 bin yataklı şehir hastanesini buraya, Sancaktepe'ye kuruyoruz. Yani, tüm Anadolu Yakası ağırlıklı olarak sağlıktaki hizmeti buradan alacak. Şu anda ihale hazırlıklarını yapıyoruz, ihalesini yapacağız ve şehir hastanesinin temelini atacağız. Ama ben de diyorum ki siz bizi yalnız bırakmadıkça, beraber yürüdükçe Sancaktepe bir başka güzel olacak." şeklinde konuştu.

Vatandaşlara, ilçedeki devlet hastanesinden memnun olup olmadıklarını soran Erdoğan, "Tabii burada şu anda ekranda şehir hastanelerimizi gösteriyor. Bunlar Bay Kemal'in SSK Genel Müdürü olduğu dönemdeki hastaneler değil ha? Biliyorsunuz değil mi onun hastanelerini. Biraz sonra onu da göstereceğim size. Bay Kemal'i iyi tanımak lazım. Gençler zaten onun yalancılığı yargıyla müsecceldir." diyerek, Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde hastanelerde yaşananları vatandaşa dev ekrandan izletti.

Erdoğan, "Yerlerde pislik, galoşlar... Ve onları bile parayla satıyorlarmış. Şimdi bakın ne diyor. Bu çok önemli. '10 yıl önce daha iyiydi' diyor. Peki sen orada niye varsın? Sen ne iş yaparsın. Şimdi İlhan Varank Devlet Hastanemizde kardiyoloji servisini de açıyoruz. Bir müjdem de bu. Biz size efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Buna devam edeceğiz. Şu güzelim şehir hastaneleriyle bir tane Anadolu Yakası'nda Sancaktepe'de, bir diğeri de Avrupa Yakası'nda Başakşehir'de. O da inşaatı şu anda devam ediyor. 3 bin yataklı bir hastane de orası. İnşallah bunlarla İstanbulumuzu daha da güçlendiriyoruz, güçlendireceğiz. Niye? Çünkü bizler Kanuni'den aldığımız dersle devam ediyoruz. Ne diyor Kanuni, 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.' Yani devleti koy bir kenara, sağlıklı bir nefes için herşey feda. Biz bunların zamanında ilacımızı alabiliyor muyduk hastanelerden? Ama şimdi istediğin yerden ilacını alıyor musun? Buraya AK Parti ile geldik ve devam edeceğiz. Sağlıklı bir hayat için AK Parti. Yaparsa AK Parti yapar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede vatandaşların tapu sorunu olduğunu ve bunu yüzde 95 oranında çözdüklerini dile getirerek, "Toplam 3 bin 163 parselde, 5 bin 744 Sancaktepelinin tapularını teslim ettik. Biz yaptığımızı anlatıyoruz, onlar ne anlatıyor acaba? Hilal ve Fatih mahalleleriyle, Çalılık mevkinde devir işlemleri hâlâ devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? 780 bin kilometrekare ile Türkiye var. Bu adam o partide eş başkan. Sen Kürdistan'ı çok seviyorsan Kürdistan Kuzey Irak'ta, haydi defol oraya git." dedi.

Erdoğan, kentsel dönüşüm çalışmalarında İstanbul genelinde 23 ilçede 65 bin 399 adet riskli yapı tespit edildiğini, bu yapılarda bulunan 245 bin 153 adet konut ve iş yerinin yıkımının yapıldığını anlattı.

Sancaktepe'de yaşayanlardan bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını isteyen Erdoğan, "Kiranızı, her şeyini veriyoruz, vereceğiz. Şu ana kadar hak sahiplerine 1 milyar 440 milyon liralık kira yardımı yaptık. Yeter ki bu evler boşalsın biz de o evleri yıkalım ve gönüllülük esasına dayalı olarak yeni konutları yapıp, o sağlam konutlara halkımızı taşıyalım." diye konuştu.

Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ilçeye yakın yerlerden geçtiğine değinerek, şöyle devam etti:

"CHP, bu köprüye de karşı çıktı. Onların geçmişinde bunlar birinci köprüye de ikinci köprüye de üçüncü köprüye de karşı çıktılar. Bunlar Marmaray'a da Avrasya Tüneli'ne de karşı çıktılar. Belediye başkanıyım İstanbul'da, üniversiteli öğrencilere burs veriyorum, bunu Anayasa Mahkemesine götürdüler. Hani 'Biz, sosyal yardım...' filan diyorlar ya yalan. O zamanki Anayasa Mahkemesi maalesef onların isteği doğrultusunda karar verdi. Ben başbakan olana kadar maalesef belediyeler artık burs veremedi. Başbakan olunca ne yaptım? Bu sefer ben de tuttum burs işini direkt olarak Başbakanlığa bağladım. 'Burs ve krediyi başbakanlıktan alabilirsiniz.' dedim bütün gençlere. Şimdi bunu daha da değiştirdik, 'Kredi Yurtlar Kurumundan burs ve krediyi üniversite gençliği alabilir.' dedik. Gençlere sesleniyorum: Tüm üniversiteli gençlik, eliniz boş dönmezsiniz. Her müracaat eden ama burs ama kredi... Tabii bizim gençler biraz da kredi istemiyor, daha sonra ödeyecek ya onun için kredi istemiyor. Ödesen bile faizi yok mübarek ve iş bulana kadar da ödemiyorsun, iş bulduktan sonra ödüyorsun. Taksiti çok düşük, faiz yok. Ama kredi ama burs, al ya."

İsmail Erdem'in AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Biliyorsunuz Ataşehir bir soygun yeri olmuş. Her türlü alavere, dalavere, yalan, her şey var. Niye? Çünkü Bay Kemal'de de yalan var. Bana ve aileme iftira attı. Yargıya götürdüm. Şu anda diğer kazandıklarım hariç, onun meşhur 'Man Adası' diye tutturduğu bir yalanı vardı ya oradan mahkemelerden 2,5 milyon kazandım. Henüz parayı almadım ama mahkeme kararını verdi. Şimdi yargıya gitti Bay Kemal. Bunun için bir sandık kurdular. CHP'li milletvekilleri her ay maaşlarından beşer bin lira veriyorlar Bay Kemal'i kurtarmak için. Ben de dedim ki 'Bu parayı tahsil ettiğim anda, bu 2,5 milyonu Mehmetçik Vakfına vereceğim." diye konuştu.

"Bu oyunu beraber bozmamız lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Türkiye'nin beka sorunu olmadığını söylediğini aktararak, "Moderatör kendisine 'Suriye'de sıkıntılar var.' diye soruyor. 'Ne sıkıntısı var?' diyor. Yani adam hâlâ YPG'yi, PYD'yi savunuyor. Oradan füzeler attılar, bizim insanlarımız şehit oldu, adam hâlâ bunları kabullenmiyor. Niye? Bu adam şu anda terör örgütleriyle beraber değil mi? Beraber." dedi.

HDP'li milletvekillerinin açıklamalarını katılımcılara izleten Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Türkiye'de Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Orta Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi var. 780 bin kilometrekare ile Türkiye var. Bu adam o partide eş başkan. Sen Kürdistan'ı çok seviyorsan Kürdistan Kuzey Irak'ta, haydi defol oraya git. Şimdi ben Sancaktepe'de tüm Kürt kardeşlerime de sesleniyorum: Gelin bu oyunu bozalım. Ben size kardeşlerim diyorum, çünkü Türk de Kürt de benim kardeşim, Lazı, Boşnağı, Romanı, Arnavutu, Abazası, hepsi benim kardeşim. Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Bizim farkımız bu. Ama gelin, bu teröristlerle beraber olmayın. Bay Kemal bunlarla kol kola, omuz omuza dolaşıyor. CHP, HDP, sözde İYİ Parti, Saadet, bunlar hep beraber, dörtlü çete. Bu oyunu beraber bozmamız lazım."

Erdoğan, tanzim satış noktalarına değinirken, "Bir anda fiyatları yarı yarıya indirdik. Vatandaş bize teşekkür ediyor. Bay Kemal de çıkmış, 'Kuyruklar oluşmaya başladı.' diyor. Bay Kemal, bunlar yokluk kuyruğu değil, varlık kuyruğu varlık. Bay Kemal'in genel müdür olduğu zaman ölüler rehin alınıyordu hastanelerde. İnanın buna 1 koyun teslim edin, kaybeder gelir. 9 kere seçim kaybetti hala bırakmıyor koltuğu. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar seçim kaybedeceksin hâlâ orada kalacaksın. Yok öyle birisi. Ama bu adam öyle, çok seviyor koltuğu. Sayın Baykal'ı da öyle aldattı. 'Ben yoğum' dedi, ertesi gün adaylığını açıkladı." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe Şehir Hastanesi'nin ihale hazırlıklarının devam ettiği de sözlerine ekledi.

Fotoğraflar