Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kanal Ankara Projesi ile şehrimize farklı bir eser kazandırıyoruz”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karanfil Caddesi'nde düzenlenen Gölbaşı Toplu Açılış Töreni'nde halka hitap etti.

Sözlerine "Şu ihtişama, şu güzelliğe, şu bütünlüğe bak; işte Cumhur İttifakı" diyerek, başlayan Erdoğan, karşılarında "zillet ittifakı" bulunduğunu vurgulayarak, 31 Mart'ta gereken cevabın verilmesini istedi.

 Erdoğan, "Ben size inanıyorum, Gölbaşı buna hazır. Hele hele Cumhur İttifakı'yla bir başka hazır." dedi ve partililerden kapı kapı dolaşarak çalışmalarını istedi.

Gölbaşılıları selamlayan Erdoğan, Pursaklar'da da böyle bir ihtişam bulunduğunu belirterek, son 2 ayda Ankara'daki 7. ilçe mitingini toplu açılış töreni vesilesiyle Gölbaşı'nda yaptıklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kepekli Boğazı'ndan bu tarafa indikçe gölüyle, tepeleriyle ferah hayat alanlarıyla tüm farklılıkları ve zenginlikleriyle bambaşka bir iklimle karşılaşıyor, Gölbaşı'na geldiğinizi anlıyorsunuz. Bu güzel ilçemize yaptığımız ziyareti toplu açılış töreniyle 'bir hizmet şölenine dönüştürelim' dedik." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, toplam yatırım bedeli 306 milyon lira olan eser ve hizmetlerin resmi açılışını yapacaklarını kaydetti.

Mogan Gölü'nün ilçenin sembolü ve en önemli değeri olduğuna işaret eden Erdoğan, "Gölbaşı'nın hem nüfusu hem cazibesi artınca ister istemez Mogan Gölü de bundan etkilendi. Hemen kolları sıvadık, gölü temizlemeye başladık. Hem dip temizliği yaptık hem de ilave su takviyesiyle gölün canlılığını koruduk." dedi.

Tarama gemileriyle gölü kirleten 3 milyon metreküp çamuru toplayıp borularla başka bir yere taşıdıklarını, kalan çamurun botanik bahçesi yapımında kullanıldığını, temiz suyu da yeniden göle verdiklerini anlatan Erdoğan, Haliç'i de bu şekilde temizlediklerini ifade etti.

"İş bilenin, kılıç kuşananın"

Bunu Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde yaptığını hatırlatan Erdoğan, "İş bilenin, kılıç kuşananın." ifadesini kullandı.

Erdoğan, 4,5 yıl daha cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini, Büyükşehir'de Mehmet Özhaseki, Gölbaşı'nda Ramazan Şimşek ile el ele vererek hem Gölbaşı'nı hem Ankara'yı daha da tırmandıracaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar 70 milyon liralık yatırımla Mogan'ı büyük oranda temizledik. Şimdi daha derine inerek Mogan'ı hem insanlar hem burada yuva kurmuş kuşlar ve balıklar için çok daha kaliteli bir yaşam alanı haline getiriyoruz. Bu bölgede Eymir Gölü ile Mogan'ı birbirine bağlayan Ankara'nın en güzel millet bahçelerinden birini kuruyoruz. Millet bahçemizi de içine alan İmrahor'dan başlayıp, Mogan'a kadar uzanacak 35 kilometrelik Kanal Ankara projesiyle şehrimize gerçekten çok farklı bir eser kazandırıyoruz. Bu projenin içinde gençlik ve bilim merkezlerinden kamp alanlarına, meyve bahçelerinden müzeye kadar pek çok birim yer alacak. Ankara'nın güneyinin çehresini değiştireceğine inandığım bu projenin temelini çok yakında atıyoruz. Ülkemizin ilk endemik coğrafi işareti de sadece Gölbaşı civarında yetişen sevgi çiçeğine verildi. Bugün resmi açılışını yaptığımız eserlerden biri de Konya yolu boyunca inşa ettiğimiz köprülü kavşaklardır. Konya yolu üzerindeki ulaşımı hem sizler hem de bu güzergahı kullanan herkesi için kolaylaştıran bu köprülü kavşakların da hayırlı olmasını diliyorum."

"Çok önemli yatırımlara imza attık"

Gölbaşı Anadolu Lisesi başta olmak üzere, eğitim yatırımlarının da şehre kazandırdıkları hizmetler arasında bulunduğunu ifade eden Erdoğan, belediyenin gerçekten çok önemli yatırımlara imza attığını, Gölbaşı'na bambaşka bir hava kazandıran şehir parkı, mahallelere yapılan 53 ayrı park, semt sahaları, aile yaşam merkezleri, spor merkezleri, kültür merkezleri gibi toplam 209 projenin belediye tarafından hizmete sunulduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eserleri Gölbaşı'na kazandıran kurumları ve belediyeyi tebrik etti.

Gölbaşı'na bugüne kadar çok sayıda eser kazandırdıklarını belirten Erdoğan, "Eğitimde bin 341 derslikli 86 okul inşa ederek, 2 bin 574 öğretmen atayarak ilçemizin gelişimine uygun bir alt yapı kurduk. Ayrıca Ankara ve Gazi üniversitelerimizin ilçemizde kampüsü bulunuyor. Üniversite öğrencilerimiz için 3 bin 512 yatak kapasiteli yurtlar açtık. Gölbaşı'na gençlik merkezi kazandırmak için çalışmalara başladık. İlçemize inşallah önümüzdeki yıl hizmete açacağımız yeni bir devlet hastanesi yapıyoruz. Ayrıca ilçemize yeni bir ağız diş sağlığı merkezi de kazandıracağız." diye konuştu.

 Erdoğan, ülkede nüfusu 250 binin altındaki yere açılan tek sağlık, hayat merkezi, kanser taraması, gebelik, aşılama ve obezite birimleri, spor salonu, okul sağlığı ünitesinin Gölbaşı'nda hizmet verdiğini, Konya yolunda halen devam eden yol ve köprülü kavşak çalışmalarının da bu yıl tamamlanacağını bildirdi.

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezini Gölbaşı'nda kurduklarını belirten Erdoğan, "Bunu CHP kıskanıyor. 'Uzay merkezinin, uydunun ne işi var?' diyor. Bu ittifak böyle bir ittifak." diye konuştu. 

Daha pek çok hizmetle Gölbaşı'nı potansiyeline uygun altyapıya kavuşturacaklarını kaydeden Erdoğan, ilçeyi çok daha büyük yatırımlarla desteklemeyi sürdüreceklerini bildirdi. 

Bunun için 31 Mart yerel seçimlerinin önemine işaret eden Erdoğan, Gölbaşı'nda Cumhur İttifakı kapsamında MHP belediye başkan adayını destekleyeceklerini hatırlattı. 
Erdoğan, "Sizlerden büyükşehirde Mehmet Özhaseki, ilçemizde Ramazan Şimşek kardeşimle hizmet yolculuğumuzu sürdürmenizi özellikle istiyorum." ifadelerini kullandı. 

"Her seçim bir beka seçimidir"

"Türkiye gibi bir ülkede önemsiz seçim olmaz" diyen Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye gibi çevresinde dünyanın tüm güçlerinin cirit attığı, hesap yaptığı, güç kullandığı bir coğrafyada her seçim bir beka seçimidir. Biz, işte bunun için 31 Mart'ın beka seçimi olduğunu söylüyoruz. Elini vicdanına koyarak, şöyle ülkemize ve çevremize bakan herkes, bu gerçeği teslim edecektir. Sınırlarımızın ötesinde ülkemizin tökezlemesini bekleyen terör örgütleri, tüm umutlarını 31 Mart'a bağlamış durumdalar. Türkiye üzerinde hesapları olan güçler, gözlerini 31 Mart'a dikmiş bekliyorlar. Ülkemizin içinde ne kadar ezanımızla, bayrağımızla, vatanımızla, milli iradeyle, demokrasiyle, geleceğimizle sorunlu kesim varsa hepsi de tüm güçleriyle 31 Mart'a yüklenmiş durumdalar. Sizler bu seçimde sadece büyükşehirde ve ilçenizde belediye başkanlarını seçmekle kalmayacak, aynı zamanda tüm hesaplarını da bozacaksınız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Size şimdi bayrak, ezan, vatan düşmanlarını dev ekranda izleteyim" diyerek, alanda bulunan ekrandan vatandaşlara görüntüler izletti. 

Erdoğan, görüntüler akmaya devam ederken "Şu gördünüz yerde bir tane Türk bayrağı yok, Bay Kemal orada." dedi. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de toplanan grubun ezan okunduğu sırada ıslık çalıp slogan attığı görüntülere ilişkin, "Kim var burada, HDP'liler, CHP'liler, FETÖ'cüler var. Hep beraberler. İşte CHP il başkanı o da orada." diye konuştu. 

"Belediyecilik bizim işimiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

"Bunlar, İstiklal Marşının düşmanı değil mi? HDP'nin kongrelerinde İstiklal Marşı okunmuyor. Hatta bayrağımız bile asılmıyordu, son zamanlarda ufak sembolik bir bayrağımızı oraya asıyorlar, korkularından... 'Ruhumun senden ilahi, şudur ancak emeli: Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.' Biz böyle yetiştik, böyle bugünlere geldik. Ama bunlarda bu yok. 31 Mart işte bunun için bir beka meselesidir. Onun için de hanım kardeşlerim, gençler kapı kapı dolaşacağız, çok çalışacağız. Eğer mesele belediyecilikse, hiç kimse kusura bakmasına ama bu konuda kimse elimize su dökemez. Belediyecilik bizim işimiz. İdeolojik kaygıların ön plana çıktığı veya bireysel inisiyatiflerin belirleyici olduğu yerler dışında her yerde milletimizin tercihinin gönül belediyeciliğinden yana olacağına inanıyorum."

"Bunların asıl derdi Rabiamızladır"

Buna rağmen birilerinin neden terör örgütleriyle iş birliği pahasına 31 Mart'ı bir dönüm noktası haline getirdiğini soran Erdoğan, "Çünkü bunların derdi belediyeler değil, doğrudan doğruya Türkiye'nin kendisidir. PKK ile iş birliği yapanın Türkiye'nin hayrına bir amacı olamaz. FETÖ ile iş birliği yapanın Türk milletinin hayrına bir kaygısı olamaz. Karanlık ittifaklarının vitrininde ayrı, mahzeninde ayrı pazarlıklar yapanların bu ülke ile ilgili bir derdi olamaz. Bunların asıl derdi Rabiamızladır." değerlendirmesinde bulundu. 

"Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu yapan Erdoğan, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." ifadelerini kullandı.  

"780 bin kilometrekareyle bu vatan bölünemez"

"Bu malum zillet ittifakı var ya onlar bir de bizim ülkemizi bölmeye gayret ediyorlar. Onu da size ispatlıyorum" diyen Erdoğan, HDP'li bazı milletvekillerinin PKK terör örgütüne yönelik sözlerinin yer aldığı videoyu dev ekranda izletti.

HDP eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin Kürt olmadığını belirten Erdoğan,  "Kardeşlerim bu adam, Kürt değil. Ama benim Kürt kardeşlerimi istismar ediyor. Bu sirk cambazı... Benim ülkemi bölme gayreti içerisine giren böyle bir adama, benim halkım en güzel cevabı verecek. Ülkemizde bizim Kürdistan var mı? Kürdistan'ı çok seviyorsa Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var buyursun oraya gitsin." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "780 bin kilometrekareyle bu vatan bölünemez. Böyle bir gayretin içerisinde girenler hesabını verir. Kadın ne diyor? 'Biz sırtımızı PKK, YPG'ye, bunlara dayadık' diyor. Ben de diyorum ki biz, sırtımızı bu aziz millete ve Allah'ımıza dayadık." dedi. 

 "O cezaevinde dikiyor zaten"

"Allah'a dayan sa'ye sarıl hikmete ram ol. Yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol" dizelerini okuyan Erdoğan, "Biz böyle çıktık bu yola. Dolayısıyla bunlara göz açtırmayız. Ne diyor, '1 Temmuz'a kadar terörle mücadele yasasını kaldırdınız, yoksa savaş kapıda'. Ne oldu, 1 Temmuz geldi geçti. Ya topunuz gelin, topunuz... Gabar'da, Cudi'de, Tendürek'te, Kandil'de inlerine girdik, girmeye devam ediyoruz. Daha da gireceğiz. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Heykelini dikecekmiş. Nerede dikecekmiş? O cezaevinde dikiyor zaten." yorumunu yaptı. 

"Peki onlar ittifaklarını ne etrafında kurdular?"

Cumhur İttifakı'nı 15 Temmuz'da başlattıkları süreçle Yenikapı ruhuyla oluşturduklarını belirten Erdoğan, "O günden bugüne bu şekilde geldik. Şimdi benim bir duam var, diyorum ki ya Rab, bize pazara kadar değil mezara kadar inşallah bu ittifakımızı devam ettirmeyi nasip eyle. Onun için dayanışmamız çok önemli, el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, kardeşçe bu işi inşallah taçlandıracağız." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Peki onlar ittifaklarını ne etrafında kurdular? Bölücü örgütün emrindeki partinin yöneticileri açıkça kimleri desteklediklerini ifade ediyorlar. CHP'ye sorsanız 'böyle bir ittifak yok' diyor, adı iyi ama kendisi karışık bir parti var, ona sorsanız zaten külliyen reddediyor, kendilerini inkar pahasına bu ittifakta yer alan Saadetçilere sorsanız onlar da kabul etmez. Ama tüm bu partilerin belediye meclis üyelikleri listelerinde terör örgütünün mensuplarının aday olarak gösterildiğini oralarda yaşayan vatandaşlarımız gayet iyi biliyor." dedi.

"İftirayla milletimizi kandırmaya çalışıyorlar"

Bunun için uzağa gitmeye gerek olmadığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gölbaşı'nda CHP'nin adayı var mı? Yok. Gölbaşı'nda HDP'nin adayı var mı? Onun da yok. Peki kimin adayı var? Sözde iyi partinin adayı var. Demek ki bu aday hepsinin ortak adayı. Aynı soruyu büyükşehir için soruyorum, büyükşehirde HDP'nin adayı var mı? Büyükşehirde sözde iyi partinin adayı var mı? Yok. Büyükşehir'de CHP'nin adayı kim? Hepsinin de ortak adayı. Bu gerçekler ortadayken hala laf oyunlarıyla, inkarla, yalanla, iftirayla milletimizi kandırmaya çalışıyorlar.

Biz çukur olaylarından sonra bölücü örgütün emrine giren tüm belediye başkanlarını biliyorsunuz görevden aldık. Onları görevden aldıktan sonra Güneydoğu, Doğu Anadolu, bütün buralar şimdi pırıl pırıl oldu, ayağa kalktı. Şimdi bunlar kimi yerde CHP, kimi yerde İYİ Parti, kimi yerde Saadet üzerinden terör örgütü yandaşlarını belediyelere sızdırmaya çalışıyorlar. Milletimiz bu oyuna inşallah izin vermeyecektir. Ankaralı bu alavere dalavereye müsaade etmeyecek."

Vatandaşlara, "Gölbaşı bu tezgahı bozar mı? Gölbaşı, 31 Mart'ta bu oyunu bozuyor muyuz? Gölbaşı, 31 Mart'ta ülkemize ve geleceğimize sahip çıkıyor muyuz? Gölbaşı, 31 Mart'ta ezanımıza dil, bayrağımıza el uzatanlara sandıkta derslerini veriyor muyuz? Gölbaşı, 31 Mart'ta Cumhur İttifakı'na sahip çıkıyor muyuz?" diye soran Erdoğan, aldığı "Evet" yanıtının ardından "Rabbim hepinizden razı olsun. Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımızı size emanet ediyorum." dedi.