İletişim Başkanı Altun’dan “Pandemi İzolasyon Takip Projesi”ne ilişkin paylaşım

İletişim Başkanı Altun’dan “Pandemi İzolasyon Takip Projesi”ne ilişkin paylaşım

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Koronavirüsle mücadelede yeni tedbirler alınmaya devam edildiğini ve bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından “Pandemi İzolasyon Takip Projesi”nin geliştirildiğini bildirdi. 

Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında “Koronavirüsle mücadelemize yeni tedbirler eklemeye devam ediyoruz. En yeni adımımız, Sağlık Bakanlığımız tarafından geliştirilen 'Pandemi İzolasyon Takip Projesi.' Bu projeyle birlikte artık virüse karşı daha da güçlüyüz! Biz bize yeteriz Türkiyem.” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanı Altun’un paylaşımında “Pandemi İzolasyon Takip Projesi”ne ilişkin bir video da yer aldı. 

Proje hakkında bilgi verilen videoda şunlar kaydedildi:

“Pandemi İzolasyon Takip Projesi, Kovid-19 salgınını kontrol altına alabilmek ve yayılmasını önlemek için en önemli tedbir olan izolasyon kuralına uyulmasını sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen projedir. 

İzolasyon takip sistemi nasıl çalışır?
Kovid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler, evlerini terk ettiğinde kısa mesaj servisi aracılığıyla uyarılacak.

Ayrıca, otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilerek, izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.

Yapılan uyarıya uymayan ve ihlale devam edenlerin durumları ilgili emniyet birimleriyle paylaşılarak gerekli idari önlem ve yaptırımların uygulanması sağlanacak. 

Ayrıca yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, Kovid-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor. 

Türkiye Kovid-19’a karşı yürüttüğü etkin mücadelede teknolojinin her türlü imkanından faydalanmayı sürdürüyor. İzolasyon takip sistemiyle kişinin yalnızca kendisinin değil, yakınlarının ve toplum sağılığının korunması amaçlanıyor. Kovid-19 salgınıyla mücadele çok etkili bir araç olacak Pandemi İzolasyon Takip Projesi’yle virüs yayılımının büyük oranda azaltılması hedefleniyor. 
Pandemi İzolasyon Takip Projesi, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na kesinlikle aykırılık teşkil etmiyor.”