Gazze’deki hastane saldırısına ilişkin açıklama

Gazze’deki hastane saldırısına ilişkin açıklama

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Al Jazeera'nin canlı yayınındaki belgelerde, İsrail'e roket ateşi açıldığı ve roketlerden birinin başarısız olarak hastaneye düştüğü görülüyor.” iddiası doğru değildir. 

İddiaya dayanak olarak gösterilen haberde, İsrail'in Gazze bombardımanından söz edilmektedir. Haberin iddialarla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun eski dijital medya sorumlusu Hananya Naftali'nin, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik saldırısının hemen ardından "İsrail Hava Kuvvetleri’nin, Gazze'de hastane vurduğunu" duyuran bir paylaşım yapmıştır.

Naftali'nin, kısa süre sonra bu paylaşımını silerek "Hastaneyi vuran füzenin, Gazze'den ateşlendiğini" iddia eden paylaşımlarla dünya kamuoyunu manipüle etmeye çalıştığı anlaşılmıştır.

Kendisini Al Jazeera'da çalışan bir gazeteci olarak tanıtıp "Hastaneyi vuran füze Gazze'den ateşlendi." iddiasında bulunan hesabın sahte olduğu belirlenerek "Farida Khan ismiyle açılan hesabın, Al Jazeera ile bir ilişkisinin olmadığı, manipülasyon amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir.

Bazı basın yayın organlarında yer alan "Türkiye, İsrail'e sebze meyve göndererek yardım ediyor." iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Bahse konu haberlerde yer aldığı gibi Türkiye'nin ülke olarak İsrail'e herhangi bir yardımı söz konusu değildir. Uluslararası ticaret yapan bağımsız işletmelerin karşılıklı anlaşmaları gereği birbirleriyle deniz yoluyla yaptıkları ticaretin 'Türkiye, İsrail'e yardım yaptı' şeklinde paylaşılması manipülasyondur.

İsrail devletinin, resmî X platformu hesabında, Türkiye saati ile 22.42'de bir video paylaşarak el-Ehli Baptist Hastanesi’nin bombalanmasından Hamas'ı sorumlu tutmuştur. Ancak, hastanenin vurulma saati yaklaşık 19.27 olmasına rağmen hesaptan paylaşılan videonun 19.59'da kayda geçtiği ve ciddi bir dezenformasyona imza atıldığı tespit edilmiştir. 

Videonun yanlış dakikalara ait olduğunu fark eden İsrail hesabı, Türkiye saati ile 23.04'te videoyu paylaşımdan kaldırmıştır.

Hastaneyi vuran füze Gazze'den atıldı' iddiası 

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Hastaneyi vuran füze Gazze'den atıldı.” iddiası doğru değildir. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) logolu iddiaya konu görüntülerin, 8 Temmuz 2022'den beri dolaşımda olduğu tespit edilmiştir. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi