Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA’dan ABD’de “15 Temmuz Darbe Girişiminden 3 Yıl Sonra Türk-Amerikan İlişkileri” Paneli

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisi (SETA DC) ortaklığında "15 Temmuz Darbe Girişiminden 3 Yıl Sonra Türk-Amerikan İlişkileri" paneli düzenlendi.

Panele katılan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimini ve Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendirdi.

FETÖ'nün nasıl bir örgüt olduğunu anlamak için devlete nasıl sızdığını iyi okumak gerektiğini kaydeden Eker, ABD'nin bu örgütün gizli yapısını iyi anlaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın da katıldığı panelin "Suriye Krizinde Bölgesel Rekabet ve İşbirliği" başlıklı oturumuna Ortadoğu Enstitüsü Kıdemli Araştırmacısı Charles Lister ve SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Muhittin Ataman, “15 Temmuz Darbe Girişiminden Bu Yana İkili İlişkiler” başlığıyla yapılan diğer oturumuna ise ABD-Türkiye İş Konseyi Başkanı Jennifer Miel ile Türkiye Maarif Vakfı  (TMV) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve Hudson Enstitüsü Kıdemli Uzmanı Michael Doran katıldı.