Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Konya’da, 21 bin 871 konut projesini hayata geçirerek sahiplerine teslim ettik”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçarslan Meydanı'nda düzenlenen AK Parti Konya mitinginde halka hitap etti.

Konuşmasına "Konya'da" şiirinin dizeleriyle başlayan Erdoğan, aziz, mübarek, dünyada eşi bulunmayan şehir olarak nitelediği Konya'yı ve ilçelerini selamladı.

Gönül belediyeciliğinin her şehre yakıştığını ama en çok da Konya'ya yakıştığını ifade eden Erdoğan, "Bize gönülden gönüle hangi kapıların açılacağını öğreten Mevlana'nın ahvadına bu yakışır. Bize iman ve yürekle mücadele edildiğinde neler başarılabileceğini gösteren Sultan Kılıçarslan'ın torunlarına böylesi yakışır. Nice gönül sultanına ev sahipliği yapan Konya, elbette gönül belediyeciliğinde de en ön safta yer almıştır ve yer alacaktır." diye konuştu.

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Uğur İbrahim Atay ve ilçe belediye başkan adaylarının her birinin gönülleri fethedecek projeleri bulunduğunu aktaran Erdoğan, "Devam diyoruz. Bugüne kadar nasıl geldik, bundan sonra da devam inşallah. Biz de Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklarımız olarak Konya'nın her mücadelesinde bugüne kadar nasıl olduysa yeni sistemle bundan sonra da yanında yer alacağız. Artık eskisi gibi değil. Cumhurbaşkanı, kabine, Konya Büyükşehir, ilçeler, üçlü mekanizma, inşallah el ele Konya'yı daha ileriye götüreceğiz." ifadelerini kullandı.

"Tüm yatırımların takipçisi olacağım"

Erdoğan, metro başta olmak üzere şehrin geleceği için kritik öneme sahip tüm yatırımların yerine getirilmesinin takipçisi olacağını dile getirdi.

Gençlere çağrıda bulunmak istediğini belirten Erdoğan, "Konya'da yaşamak başkadır, Konya'yı yaşamak da başkadır. Gelin sizler Konya'yı yaşayın. İnce Minare'deki o taş işçiliğinin estetiğini, Karatay Medresesi'nde asırlarca süren derslerin inceliğini, Selçuklu sultanlarının dönemlerini aşan mesajlarını ancak yaşayarak öğrenmek mümkündür. Ülkemizin şu anda en genç büyükşehir belediye başkan adaylarından olan birini işte bunun için Konya'da tecrübesiyle de sizlerin emrine verdik." dedi.

Başkan adayı Uğur İbrahim Altay ile "Uğur yaşlı değilsin değil mi? Uğur kardeşimin bir eksiği var, saçları eksik." diye şakalaşan Erdoğan, "Ama dinamik. Tecrübesiyle beraber içimizden biri. İnşallah bundan sonra da size efendilik yapmaya değil hizmetkar olmaya geldi. Hatay'da da var ya bir tane, ne diyor? 'Oy var hizmet var.' Kim bu? CHP'li. Sen kimsin? Ama bizdeki anlayış ne? Bizdeki anlayış, biz milletimize efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geliyoruz. Farkımız bu." diye konuştu.

"Tarih boyunca medeniyet ışığımızı hep en yukarıda tutan Konya, inşallah gelecekte de medeniyetimizin inkişaf merkezi olmayı sürdürecektir." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Eskiler 'Yitik kaybedildiği yerde bulunur' derler. Biz de inşallah Konya'da kaybettiğimizi Konya'da bulmakla işe başlayacak, bu ışığı dalga dalga tüm Türkiye sathına, tüm bölgemize, tüm dünyaya yayacağız. Tarihi konuşuyorum, tarihi değerlendiriyorum. Bunun için 31 Mart'ta sandığa iyi sahip çıkmamız gerekiyor. Birileri ülkemizin ve milletimizin içinden geçtiği kritik durumla asla ilgisi ve orantısı olmayan kimi gerekçelerle AK Parti'ye ders vermek istiyormuş ama unutmayalım ki dönem ders verilecek değil iki elin parmakları gibi sımsıkı bir araya gelinecek dönemdir.

Türkiye 2002 yılından beri girdiği 14 seçimin belki de en kritiklerinden birini 31 Mart'ta yaşayacak. Çünkü bu seçimden sonra önümüzde 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi var. Bu dönemi en etkili şekilde kullanabilmemizin yolu seçimlerden istikrar ve güven ortamımızın sürmesini garantiye alacak bir sonuçla çıkmaktır. Aksi takdirde sınırlarımızın dibine kadar gelmiş olan teröristlerin oyunlarını bozmamız zorlaşır. Aksi takdirde ekonomimize saldıran alçakların ve fırsatçılık yaparak onların ekmeğine yağ sürenlerin oyunlarını bozmamız zorlaşır. Aynı şekilde bu seçimde ortaya çıkacak bir olumsuzlukta Yeni Zelanda'daki teröristin tüm açıklığıyla ortaya serdiği gibi hala ülkemizle ve milletimizle hesabı olanlara gün doğar."

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu seçimi hiçbir alternatife dayalı olmadan sırf kızgınlıkla veya kırgınlıkla sandık hesaplaşmasına çevirmeyi düşünenler şu gerçeği aklından çıkarmamalıdır; böyle bir durumda asıl hesap, seçimden sonra Türkiye'den ve Türk milletinden, dışarıdakiler tarafından sorulacaktır." dedi.

Yeni Zelanda'da İki Camiye Yönelik Terörist Saldırı ve Müslümanlara Karşı Nefret ve Tahammülsüzlükle Mücadele Konusunda İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi Toplantısı düzenlendiğini, kendisinin de bu toplantıya katıldığı anımsatan Erdoğan, toplantıya aralarında Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters'in bulunduğu bir heyetin de katıldığını ifade etti. 

Konya'ya gelmeden önce onlarla görüşerek neler yapılması gerektiği konusunda karar aldıklarını belirten Erdoğan, "Üzüldüğüm ne biliyor musunuz? Yeni Zelanda'daki bu insanın pozitif yaklaşımı, öbür tarafta bir terörist. Bir de Avustralya'da bir başka terörist. Bu senatör guya ahlaksızca konuşuyor. Avustralya'da konuşan bu teröristin Türkiye'de de bir benzeri var. Sıkıntı orada." diye konuştu.

Yeni Zelanda'daki terör saldırısı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir konuşmasına ait görüntüleri miting alanındaki vatandaşlara izleten Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun, "Dönüp İslam coğrafyasına da bakmamız gerekiyor. İslamiyet üzerinden insanların birbirlerini nasıl katlettiklerini görüyoruz. İslam dünyasından kaynaklanan terör, bütün dünyada farklı yorumlara yol açtı." ifadesine dikkati çekti.

"Şu ahlaksıza bakın, 'İslam dünyasından kaynaklanan terör' diyor. Ya senin o zaman Avusturalya'daki o terörist senatörden ne farkın var?" diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aynısın. Ben şimdi özellikle CHP'ye gönül verenlere sesleniyorum. Allah aşkına böyle bir adamın genel başkanlığında siz daha ne kadar buraya oy vereceksiniz? Her şey açık, net ortada. 'İslam dünyasından kaynaklanan terör' diyor. Bunu batıya bugüne kadar anlatamadık, demek ki sana da anlatamamışız. Şu ifadeye bak. O zaman senin içi dünyanda başka şeyler var. Sen tehlikeli bir adamsın. Girdiğin bütün seçimleri kaybetttin, bu seçimi de kaybedeceksin. Allah'ın izniyle bu seçimi de kaybedecek. Tabii tek dayanağı var, 'Nasıl olsa ben oturduğum koltuktan kalkmam.' diyor. Öyle mi? Şimdi ben diyorum ki 31 Mart'ta bunlara, bu zillet ittifakına öyle bir Osmanlı tokadı atalım ki bir daha bunlar belini doğrultamasın.

Şimdi içlerinde bir tanesi var, yakışmaz ya, güya hanımefendi. Bu biliyorsunuz, hani bir ara bir 'Yurt Konseyi' diye bir şey çıkardılar. O da onun temsilcisi. 'Ayın 15'inden sonra başbakan olacağım' dedi. Oldu mu? Dur bakalım, şu anda senin iyi günlerin, iyi. Sen Tayyip Erdoğan'a söylemediği sözleri söylemiş gibi göstermek suretiyle zannettin ki fatura keseceğim. Asıl fatura sana kesilecek. Bu Yurt Konseyi hikayen, başbakan, öbür tarafta Tayyip Erdoğan'a bu iftira. Bir cumhurbaşkanına sen böyle bir iftirayı atamazsın. Ben halkıma nasıl 'terörist' derim. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi? Ve Denizli gibi yerde bunu söylediğimi söylüyor, Aydın'da bunu söylediğimi söylüyor. Şimdi korku bacayı sardı. Ama bu Yurt Konseyi mensubuymuş, oradan yırtarmış işi. Bu ülkede adalet var. "

Türkiye'nin hukuk devleti olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gereken hesabı da vereceksin. Senin şimdi dirsek temasında olduğun Bay Kemal, o milletvekilliğine güveniyor. Ama onunla ilgili çalışmaları da ben yargıya müracaat etmek suretiyle avukatlarıma yaptırtıyorum. Neden? Bu ülkede, bizler bir hukuk devleti ilkesine saygısız davranan, teröristlerle el ele, omuz omuza yürüyenlere, 'hadi yürüyün' diyemeyiz. Kalkıp da YPG'yi savunanı, biz yanımızda, bu ülkede tutamayız. 'YPG bize mi saldıracak?' diyor. Saldırıyor ya senin gözün var, görmüyorsun. Saldırıyor. Bunlara gereken dersler de verilecek. İnşallah seçimden sonra, bir tarafta parlamento ve bir tarafta da inşallah bu ülkede yargıyla işin üzerine üzerine gideceğiz. Ve bu seçimi hiçbir alternatife dayalı olmadan, sırf kızgınlık veya kırgınlıkla, sandık hesaplaşmasına çevirmeyi düşünenler, şu gerçeği aklından çıkarmalıdır. Böyle bir durumda asıl hesap seçimden sonra Türkiye'den ve Türk milletinden, dışardakiler tarafından sorulacaktır. Kararlarımızı alır ve uygularken, sadece kendi hissiyatımızı değil, evlatlarımızın geleceğini de dikkate almak zorundayız. Her ne meselemiz varsa bunun çözümü yine siyaset kanalıyla, demokrasi yoluyla, milli iradenin gücüyle olacaktır. Siyaset sadece gönül kazanma değil, aynı zamanda kırgın gönülleri tamir etme, kızgın yürekleri soğutma işidir. Milletimize yanlış yapan hiç kimse bizim dünyamızda doğru olarak kalamaz."

Millete söz verip yerine getirmemiş hiç kimsenin, unvanı ne olursa olsun, kendileri nezdinde muteberliğini koruyamayacağına işaret eden Erdoğan, "Milletimize tepeden bakan gurur abideleri, kibirli davrananlar var ya, ulaşılmaz olan, efendilik yapmaya kalkan hiç kimsenin bizimle yol yürümesi mümkün değildir. AK Parti'nin içerisinde de bunlar yer alamaz, peyderpey tasfiye olur." diye konuştu. 

Erdoğan, AK Parti'nin 10,5 milyonu bulan üye sayısıyla pek çok partinin aldığı toplam oy sayısından fazla üyeye sahip olduğuna dikkati çekti.

AK Parti'nin her il, ilçe, belde, mahalle ve köyde temsilciliği bulunduğunun altını çizen Erdoğan, AK Parti'nin Türkiye'nin en yaygın teşkilatına sahip olduğunu vurguladı.

AK Parti'nin Mecliste en çok milletvekiline, mahalli idarelerde en çok belediye başkanı ve meclis üyesine sahip olduğuna işaret eden Erdoğan, "Böylesine büyük bir yapı içerisinden elbette eksikler de çıkar hatalar da olabilir ama milletim şundan emin olsun ki AK Parti hiçbir zaman, geçmişte örnekleri görülen ve hepsi de tarihe gömülen kimliksiz, kişiliksiz, davasız, vizyonsuz partilerden biri haline Allah'ın izniyle dönüşmeyecektir." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partilerinin tek sahibinin millet olduğunu; bunun dışında, unvanları ne olursa olsun, görevi partiye hizmet etmek olanların bulunduğunu belirterek, "Şahsım da bu büyük davanın, yani millete ve ülkeye hizmet davasının sadık bir neferidir, o kadar." dedi.

Erdoğan, partisince Kılıçarslan Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin, davasını merkeze alan ve bunun çevresinde kendisini yenileyen bir parti olduğunu söyledi.   

Partisinin tek sahibinin milletin ta kendisi olduğuna, bunun dışında, unvanları ne olursa olsun, görevleri AK Parti'ye hizmet etmek olanların bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Şahsım da bu büyük davanın, yani millete ve ülkeye hizmet davasının sadık bir neferidir, o kadar. Buradan milletime sesleniyorum ve diyorum ki: Kendi partinize, AK Parti'ye 31 Mart'ta sahip çıkın. Buna 'Eyvallah mı?' Hem de öyle bir sahip çıkın ki Tapduk Emre'nin dergahından içeriye eğri odun sokmayan Yunus Emre gibi biz de AK Parti'nin kapısından içeriye tek bir yanlış kişinin girmesine müsaade etmeyelim. Buna dikkat edelim. Niyet hayır, akibet hayır. Bizim niyetimiz, ülkemiz ve milletimiz için sadece hayırdan ibarettir. Akıbetimizin de hayırla neticeleneceğinden şüphe duymuyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitingi izleyenlere "Konya, 31 Mart'ta milletin partisine, milletin adamına, milletin davasına sahip çıkıyor muyuz? 31 Mart'ta ülkene, şehrine, geleceğine sahip çıkıyor musun? 31 Mart'ta pusuda bekleyen darbecilere, cuntacılara, vesayetçilere bir kez daha derslerini vermeye hazır mısın? 31 Mart'ta, istiklalimiz ve istikbalimize kasteden alçakları himaye edenlere bir kez daha mesaj vermeye var mısın? 31 Mart'ta, namusumuz olan sandıklara sahip çıkıyor musun? 31 Mart'ta, gönüller almaya, gönüller yapmaya, hizmet siyasetine, gönül belediyeciliğine var mısın? 31 Mart'ta, Cumhur İttifakı'nı Konya'dan inşallah taçlandırmaya var mısın?" sorularını yöneltti.

Sorularına "evet" yanıtını alan Erdoğan, "İşte benim meftun olduğum Konya budur. Rabb'im hepinizden razı olsun." ifadesini kullandı.

"Murat işi sıkı tut, bir an önce bu millet bahçelerimizi yaygınlaştıracağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi ve şehirleri sadece aşkla sevmekle kalmadıklarına, aynı zamanda hizmetle büyütüp geliştirdiklerine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Konya'ya son 17 yılda 51 katrilyon yatırım yaptık. 8 binin üzerinde yeni derslik inşa ettik. Bugün 133 bin üniversite öğrencisinin eğitim gördüğü Konya'ya, 2 devlet üniversitesini, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesini kazandırdık. Yüksek öğrenim öğrencileri için 18 bin 225 kişi kapasiteli yurtlar açtık. Birkaç yıl içinde Konya'da, Sarayönü'nde ve Doğanhisar'da toplamda 7 bin 550 kişi kapasiteli 5 yurt binası daha açacağız. 42 bin seyirci kapasiteli stadyumu yaptık mı? Artık burada milli maçlar da oynanıyor mu? 10 gençlik merkezini, çeşitli branşlarda spor tesislerini Konyalı kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Yüzme havuzları, gençlik merkezleri, spor salonları gibi 9 tesisin yapımı, 4 tesisin ise proje ve ihalesi devam ediyor. 900 bin dekar alana sahip Meram Millet Bahçemizi şehrimize kazandırdık mı? Konya'da biri eski stadın yerine, biri de Seydişehir'de Değirmenci Mahallesi'ne olmak üzere 2 millet bahçesi daha yapmak için çalışmaları başlattık."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un, Konyalı olduğunu anımsatan Erdoğan, "Kendisine dedim; bak Murat işi sıkı tut, bir an önce bu millet bahçelerimizi yaygınlaştıracağız. Bitmedi, her millet bahçesinin içine millet kıraathanelerini yerleştireceğiz, gençliğimiz orada derslerini çalışacak, orada üniversite hazırlığını yapacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'daki ihtiyaç sahibi, şehit yakını ve engellilere yaklaşık 3,5 milyar liralık sosyal yardım yapıldığını anlattı. Sağlıkta toplam 2 bin 395 yatak kapasiteli 31 hastaneyle birlikte 86 tesisi Konya'ya kazandırdıklarını hatırlatan Erdoğan, bin 200 yataklı Karatay Şehir Hastanesi ve Höyük Devlet Hastanesi ile birlikte 10 sağlık tesisinin yapımının devam ettiğini söyledi.

"Hans, George, Helga bile böyle hastanelere giremiyor"

Mitingde bulunanlara şehir hastanesinin görüntülerini izleten Erdoğan, "Hans, George, Helga böyle hastaneye onlar bile giremiyorlar ama bizim Ayşemiz, Fatmamız, Ahmetimiz, Mehmetimiz inşallah bu hastanelerde tedavisini görecek. Çünkü benim insanıma bunlar evelallah layık. Çünkü biz Kanuni terbiyesiyle büyüdük. Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi/Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi... Koskoca Devlet-i Aliye-yi Osmaniye'yi bir sağlıklı nefese bedel tutan bir terbiye. Onun torunları olarak biz bunu yapmayacak mıyız? Yapacağız. Yüzde 60'ı biten Konya Şehir Hastanemiz kısa sürede bitecek ve sizin hizmetinize girecek." diye konuştu.

Derbent, Akören ve Yunak'a yeni hastaneler yapmak için çalışmaların başlatıldığını kaydeden Erdoğan, Akşehir ve Seydişehir devlet hastanelerinin ise toplamda 225 yataklı ek binalarla büyütüldüğünü bildirdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Konya'da son 17 yılda 21 bin 871 konut projesini tamamlayarak sahiplerine teslim ettiklerini, imar barışıyla 842 bin Konyalı vatandaşın sorununun çözüme kavuşturulduğunu, öte yandan 167 kilometreden devraldıkları Konya'nın bölünmüş yol mesafesini 974 kilometre ilaveyle bin 141 kilometreye çıkardıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ASELSAN Konya Silah Sistemleri Anonim Şirketi tarafından Konya'da, uzaktan komutalı silah sistemleri konusunda bir fabrika kurulacağını belirtti.

Erdoğan, partisince Kılıçarslan Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Yapımı süren Konya-Beyşehir yolu, Beyşehir-Derebucak ayrımı, Yenişarbademli-Antalya hududu yolu ile Ilgın-Aşağıçiğil-Konya-Beyşehir ayrımı yolunun bu yıl tamamlanacağını bildiren Erdoğan, "Seydişehir-Bozkır yolu, Yunak-Polatlı ayrımı, Çeltik-Gökpınar-Ankara hududu yolu, Akşehir-Yalvaç-Şarkikaraağaç ayrımı yolu ile Akören-Akkise yolunu da yine bu yıl bitiriyoruz." dedi.

Erdoğan, Konya-Karaman ayrımı, Belören-Hadim yolu, Eğiste Viyadüğü, Polatlı-Yunak-Akşehir yolu, Konya-Karaman ayrımı, Çumra yolu, Beyşehir-Şarkikaraağaç yolu, Beyşehir-Şarkikaraağaç ayrımı, Hüyük-Argıthanı yolunu da gelecek yıl tamamlayacaklarını dile getirdi. 

Ereğli-Halkapınar-İvriz yolu, Belören-Hadim ayrımı, Aladağ-Kızılkaya-Karaman, Bozkır-Hadim, Konya-Akşehir yolları, Konya-Ereğli ile Ulukışla ayrımı yolunu, 2020'de hizmete alacaklarını söyleyen Erdoğan, Konya ve Beyşehir çevre yolları, Alacabey, Alacabel, Tınaztepe tünelleri ve bağlantı yolları ile Beyşehir, Seydişehir yolu ve Emirdağ-Davulga-Yunak yolunu iki yıla kadar bitireceklerini ifade etti.

"Konya'yı YHT'nin merkezi haline getirdik"

Metro hatlarıyla Konya'nın önünde yeni bir dönem başlatacaklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mevcut Alaaddin-Adliye Tramvay Hattı ile entegre edeceğimiz 6,5 milyar lira maliyeti olan 22 istasyonlu Necmettin Erbakan Üniversitesi-Gar-Meram Belediyesi Raylı Sistem Hattı'nın ETÜT çalışmalarını başlattık ve tamamlandı. Bu yıl yatırım programımıza aldık. Yapımı için yakında ihaleye çıkıyoruz. Ayrıca Selçuk Üniversitesi Kampüsü, Meram Belediyesi arasında bir raylı sistem hattı projemiz daha var. Birinci etabın ardından bunun da ihalesini gerçekleştireceğiz."

Erdoğan, Konya'yı Yüksek Hızlı Trenin (YHT) merkezi haline getirdiklerini, böylece şehrin Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir'le bağlantısını sağladıklarını anlattı.

Afyonkarahisar-Konya Hattı, Akşehir-Argıthanı arasını sıfırdan yapmışçasına yenilediklerini hatırlatan Erdoğan, "Kayacık Lojistik Merkezi'ni şehrimize kazandırdık. Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nın altyapı, üstyapı, elektrifikasyon ve istasyon düzenlemelerini tamamlayarak elektrikli olarak işletmeye açtık. Sinyalizasyon çalışmaları devam ediyor. Bu yıl içinde hızlı tren işletmeciliğine geçiyoruz. Böylece Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek." ifadelerini kullandı.

"Hedef, 2023'e kadar 29 ilimizi hızlı tren hatlarıyla buluşturmak"

Hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak Karaman-Ulukışla-Yenice Hızlı Tren Hattı'nın ve ikinci hattın çalışmalarının iki etap halinde devam ettiğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Karaman-Ulukışla kesiminin altyapı ve üstyapı çalışmaları sürüyor. Ulukışla-Yenice kesiminin de proje çalışmalarını tamamladık. Hedef, 2023'e kadar hızlı tren hatlarını 29 ilimizle buluşturmaktır. Şehir içi raylı sisteme entegre olacak Buğday Pazarı Yüksek Hızlı Tren Garı'nın inşasında sonlara geliyoruz. Bu yıl hizmete sunuyoruz. Konya için çok önemli olan bir diğer hızlı tren projesi Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hattıdır. Bu hatla ülkemizin turizm merkezleri olan Antalya-Konya ve Kapadokya bölgesini Kayseri'ye, oradan da diğer hızlı tren hatlarıyla birbirine bağlıyoruz. Projenin dört kesim halinde ETÜT çalışmaları devam ediyor."

"Konya'ya yeni raylı sistem müjdesi" 

Afyonkarahisar-Konya arası demiryolu hattını modernize etmek için çalışmaları başlattıklarını vurgulayan Erdoğan, İstanbul'da Marmaray, İzmir'de Egeray, Ankara'da Başkentray gibi Konya'ya da yeni bir raylı sistem projesi kazandıracaklarını bildirdi.

Kayacık-Konya arası hat kesiminde iki yüksek hızlı tren, bir konvansiyonel tren hattı olmak üzere 3 hat bulunduğunu anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Kayacık-Konya arasındaki çift hatlı yüksek hızlı tren hattının yanındaki konvansiyonel hatta bir tane daha ilave edilerek bu kesimdeki hat sayısını 4'e çıkarıyoruz. Böylece Konya'mıza günlük toplam 20 banliyö seferiyle 15 bin yolcunun taşınacağı modern bir banliyö hattı inşa ediyoruz. Bu hatla sanayi bölgemizle şehir merkezi arasındaki ulaşım sorununu kökten çözüyoruz." 

Erdoğan, Konya Havalimanı'na yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasını yaptıklarını, havalimanının 2003'te 76 bin olan yolcu trafiğinin, 2018'de 1 milyon 127 bine ulaştığını belirtti.

Osmanlı'dan bugüne uzanan asırlık rüya proje Mavi Tünel'i hayata geçirmenin kendisine nasip olduğuna değinen Erdoğan, Mavi Tünel ile Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşa akan sularının, Bağbaşı, Bozkır ve Afşar Barajları ile Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılacağını anlattı.

"Bay Kemal bunları duymamıştır"

Konya'ya 21 baraj ve 28 gölet inşa ettiklerini dile getiren Erdoğan, "Bay Kemal, bunu duy. 9 baraj ve 6 gölet daha inşa ediyoruz. Tabii Bay Kemal bunları duymamıştır. Kulağı var ama duymuyor. Bir gösterelim bakalım. Onu da bir getirelim ekrana. Geçenlerde Hatay'la ilgili söylemiştim, kalktı diyor ki 'Hatay'da baraj yok ki.' Çünkü kılavuzu karga." diye konuştu.

Daha sonra alana yerleştirilen dev ekranlardan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "17 yıldır yönetiyorsunuz. 17 yıldır ne yaptınız?" sözüyle başlayan ve AK Parti döneminde Konya'ya yapılan yatırımların anlatıldığı görsellerle devam eden video izlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buna başka cevaba gerek var mı? Aldı mı cevabını? '17 yılda ne yaptın' diyor. Ben Türkiye'yi söylemiyorum, bu yalnızca Konya'ya yaptığımız." dedi.

Dün Eskişehir'deki konuşmasında da kente neler yaptıklarını anlattığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yarın Ankara'da konuşacağız. Ankara'da da ne yaptığımızı ona göstereceğiz. Cumhur İttifakı olarak konuşacağız. Yarın Sayın Bahçeli ile beraberiz. Bir sonraki gün İstanbul'dayız, yine Sayın Bahçeli ile beraberiz. Oralarda da neler yaptığımızı göstereceğiz. Sen kiminle oynuyorsun, kendine gel, kendine."

Erdoğan, Konya'nın ve Konya Ovası Projesi'nin en kritik işlerinden olan Afşar Hadimi Barajı ve Bozkır Barajı'nda inşaat çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Göksu Havzası'ndan regüle edilecek suyun Bağbaşı Barajı'na iletileceğini anlatan Erdoğan, baraj gölü altında kalacak Dedemli Mahallesi'nin yeniden yerleşim çalışmalarının tamamlanmasının ardından barajda su tutulacağını ifade etti.

"740 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık"

Son 17 yılda inşa ettikleri sulama projeleriyle 740 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

"23 sulama tesisinin de inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. İnşaatı devam eden 13 sulama tesisiyle 593 bin dekar arazi daha sulamaya açılacak. 247 bin dekar arazinin de şebeke sistemi, kapalı sisteme dönüştürülecek. İnşa ettiğimiz 122 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı ve İçme Suyu Arıtma Tesisi ile Konya şehir merkeziyle Çumra'nın 2050 yılına kadar olan ihtiyacını Toroslar'ın suyuyla karşılıyoruz."

Erdoğan, son 17 yılda Konyalı çiftçilere 7,6 milyar lira tarımsal destek verdiklerini, son 17 yılda Konya'da bir yeni organize sanayi bölgesi, 2 teknopark, 23 Ar-Ge merkezi ve 7 tasarım merkezi kurduklarını ifade etti.

Erdoğan, "Konya'da Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'ni faaliyete geçirmek için çalışmalarımızı başlattık. Böylece şehrimizi yerli ve uluslararası yatırımcılar için önemli bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Yüksek katma değerli üretim Konya'nın gücüne güç katacak." dedi.

"Konya'ya 16 milyar liralık yatırım"

Konya'ya savunma sanayi alanında müjde veren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Konya Selçuklu Aşağı Pınarbaşı Mahallesi'nde 300 dönüm Hazine taşınmazı üzerinde savunma sanayi alanında stratejik yatırım yapılması amacıyla irtifak hakkı kurulmuştur. Burada ASELSAN Konya Silah Sistemleri Anonim Şirketi tarafından uzaktan komutalı silah sistemleri 

komutalı silah sistemleri ve silah üretimleri konusunda çalışacak bir fabrika kuracağız. Hisselerin yüzde 49'u Konya'da savunma sanayi sektöründe hizmet veren firmalara, yüzde 51'i ASELSAN'a ait olacaktır. Fabrika için 65 milyon dolarlık yatırım yapılacak ve bölgede ciddi bir istihdam ortaya çıkacaktır. Burada geliştirilecek yerli ve milli silahlarla hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları karşılanacak hem de ihracat yapılacaktır."

Erdoğan, Konyalı yatırımcıları yaklaşık 16 milyar liralık yatırım teşvikiyle destekleyerek 54 bin kişilik ilave istihdam oluşturduklarını, şehirdeki 130 bin iş yerine toplam 2 milyar liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşviki verdiklerini aktardı.

Konya'da 14 ilçeye doğal gaz verdiklerini söyleyen Erdoğan, "Şartları zorlayacağız, kısa zamanda Belkaya ve Cihanbeyli'ye de doğal gazı vereceğiz." dedi.

Erdoğan, bugüne kadar Konya'daki 340 ata yadigarı eseri restore ettiklerini, Konya'yı kısa zamanda daha büyük hizmetlerle buluşturmaya devam edeceklerini bildirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri ile ilgili açıklamasına ilişkin, "Golan Tepeleri ile ilgili Birleşmiş Milletlerin verdiği kararlar da var. Birleşmiş Milletlerin verdiği kararlarda da buralarda İsrail'in zerre kadar hakkının olmadığı hükmü var."

Alandakilere 31 Mart'ta hizmet ve eser siyasetine, Cumhur İttifakı'na, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarına sahip çıkıp çıkmayacaklarını soran Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak seslendiği vatandaşlardan, parti içerisinde oyların konsolide olmasını istedi.

Erdoğan, "Şu şöyle demiş, bu böyle demiş, yok. Biz bir olacağız. Aynı şekilde MHP'li kardeşlerim, onlar da kendi içinde yine konsolide olacaklar. Bitmedi, AK Parti ve MHP'li kardeşlerim, birlikte Cumhur İttifakı'nın gereği konsolide olacak ki zillet ittifakına buradan yağ çıkmasın. Buna var mıyız?" diye konuştu. 

"Size bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya ve çevrede yaşanan gelişmelerin, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması gerektiğine işaret ettiğini dile getirdi.

Alana kurulan dev ekrandan vatandaşlara HDP yöneticileri ve milletvekillerinin söylemlerinin yer aldığı videoyu izleten Erdoğan, "Temeli olmayan bu adam var ya, bu adam Kürt değil, onu da söyleyeyim, ama Kürtler üzerinden geçiniyor. Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı?" diye sordu.

Türkiye'nin 7 bölgesine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sen eğer Kürdistan'ı merak ediyorsan Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var, defol git, orada yaşa. Seninle beraber gelmek isteyenler varsa onları da al git, orada yaşayın ama size bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz. Bu Anadolu topraklarını bölemeyeceksiniz. Be terbiyesiz, senin o Yeni Zelanda'dakinden ne farkın var? Aynısın. Ne diyor, 'Avrupa yakasında yaşayamazsınız.' Kalkıyor İstanbul'a 'Konstantinapol' diyor. Vay ahlaksız, senin buna gücün yeter mi? Geçmişte bu oyunlar oynandı. Şimdi de İsrail'in başındaki adam, o Netanyahu denilen, onun oğlu aynı şeyleri konuşuyor." ifadelerini kullandı. 

"Sayın Trump bu tarih bilincini yenilemeniz lazım"

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi de Doğu Akdeniz üzerindeki petroller üzerinde oyunlar oynandığını dile getirerek, şöyle devam etti: 

"Ne yazık ki talihsiz bir açıklama daha yapıldı bu arada. Trump kalktı bir ifade kullandı. Golan Tepeleri üzerinde, 'artık buraların İsrail'e ait olduğuna' dair açıklama yaptı. Bir defa Sayın Trump, tarih bilinci çok önemli, bu tarih bilincini yenilemeniz lazım. Golan Tepeleri ile ilgili Birleşmiş Milletlerin verdiği kararlar da var. Birleşmiş Milletlerin verdiği kararlarda da buralarda İsrail'in zerre kadar hakkının olmadığı hükmü var. Demek ki bunlara bilgiler doğru yansıtılmıyor. Onun için de bu sabah İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı'nda da söyledim, burada da söylüyorum, sonuna kadar Golan Tepeleri'nin de takipçisi olacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun terörün kaynağı olarak İslam dünyasını göstermesine ilişkin sözleri ile HDP'lilerin terör örgütünü destekleyen sözlerini hatırlatarak, "Onlar, sırtını nereye dayarlarsa dayasınlar, biz sırtımızı milletimize ve Allah'a dayadık. Farkımız bu." dedi.

Mehmet Akif Ersoy'un, "Allah'a dayan, sa'ye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol." dizelerini hatırlatan Erdoğan, "İnşallah, 31 Mart'ta bunlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Hep birlikte rabiamıza sahip çıkalım. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız." dedi.