Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi 16 Mart 2023 tarihinde ülkemizin ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 10 Mart 2023 saat 17.00’a kadar http://akreditasyon.iletisim.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Akreditasyon

 1. Basın kartı taşıyan Türk basın mensupları ile ülkemizde yerleşik uluslararası basın mensupları akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.
 2. Basın kartı taşımayan yerli ve yabancı basın mensupları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ile kimlik veya pasaportlarını sisteme yükleyerek başvurularını tamamlayacaklardır.
 1. Akreditasyon Adımları
 1. http://akreditasyon.iletisim.gov.tr adresine giriş yapınız.
 2. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.
 3. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.
 4. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.
 5. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)
 6. Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantıyla ilgili “Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi” toplantı adını tıklayınız.
 7. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 8. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 9. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)
 10. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.
 11. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

Yer: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Not: "Akreditasyonu onaylanan basın mensupları kartlarını 15 Mart 2023 tarihinde İletişim Başkanlığı’ndan şahsen temin edebilirler. Toplantı programı bilahare basın mensupları ile paylaşılacaktır.

İrtibatpressaccreditation@iletisim.gov.tr